Tradičná kyslá kapusta je vitamínová bomba v kamenáku. Naložte si s nami kvasenú kapustu a užívajte si jej blahodarné účinky celú zimu. Tu je tradičný recept ako naložiť kyslú kapustu do suda.
Ako naložiť kyslú kapustu do suda
Kyslá kapusta má neskutočné množstvo priaznivých účinkov na trávenie Kyslá, kvasená kapusta sa právom označuje za vitamínovú bombu. V období sychravých mesiacov a prechodu do zimy je ľudský organizmus vystavený mnohým rizikám baktérií a vírusov a vonkajším vplyvom.
Roky sa preto traduje, že október – november patria rituálu nakladania kapusty do kamenných súdkov, ktorý má po ruke každá dobrá gazdinka. Vedia, že mať túto vzácnu surovinu v špajzi počas dlhých zimných mesiacov je na nezaplatenie.
Kyslá kapusta v sude
Vďaka tomu, že obsahuje probiotické baktérie mliečneho kvasenia je výborná pri chorobách tráviaceho traktu. Aktivuje funkciu čriev, podporuje vylučovanie toxických látok. Slúži aj ako doplnok pri liečbe podráždeného alebo zapáleného hrubého čreva, bakteriálneho kvasenia, či pri nerovnováhe v celom organizme. Šťava z kapusty lieči žalúdočné a dvanástnikové vredy.
Výpočet pozitív je obrovský. Kyslá kapusta je bohatá na živé enzýmy, ktoré pomáhajú pri trávení, podporuje i látkovú výmenu a má odvodňujúci účinok, vďaka čomu naštartuje vylučovanie nečistôt z tela.
Existujú pritom aj všelijaké variácie receptov na kyslú kapustu, napríklad s jablkom, dulou, cibuľou, chrenom či hroznom alebo dokonca listom viniča. Úplne overený spôsob a klasika slovenských domácnosti je však len kapusta a soľ a zopár druhov základného korenia.
Ukážeme si, ako na to. Pri príprave kyslej kapusty je predovšetkým dôležité zvoliť správny pomer kapusty a soli. Ak sa nedodrží, proces kvasenia by nemusel nastať, prípadne by sa kapusta mohla predčasne skaziť. Platí, že na 10 kg hlávkovej kapusty je treba 200 g soli. K tomu asi 20 bobkových listov, 30 guličiek čierneho a 30 nového korenia.
A potom z výsledku vyskúšajte tento recept na výborné kapustové placky z kyslej kapusty. Alebo aj tradičný recept na sviečkovú.
Ingrediencie na kvasenie kapusty
- na každých 10 kg hlávkovej kapusty,
- 200 g soli,
- 20 bobkových listov,
- 30 guličiek čierneho korenia,
- 30 nového korenia,
Recept ako naložiť kyslú kapustu do suda
- Kapustu si nakrájame na drobné pásiky. Dá sa kúpiť už nakrájaná na domácich farmách.
- Pridáme k tomu soľ, korenia a bobkový list a dôkladne premiešame.
- Začneme s nakladaním do suda, zakaždým dôkladne utláčame rukou.
- Postupujeme, kým nedáme do suda všetku kapustu. Voda sa neprilieva, kapusta si počas kvasenia pustí vlastnú šťavu.
- Kamenák uzatvoríme a odstavíme na teplejšie miesto, aby kapusta kysla. Trvá to dva – tri týždne.
- Nezabudneme, že jarok pod vrchnákom musí byť vždy naplnený vodou. Treba ju časom aj dopĺňať.
- Kyslú kapustu, úžasnú vitamínovú bombu máme zakrátko na tanieri.
Dobrú chuť. Vyskúšajte aj náš recept na koložvársku kapustu.