1. Nakupovanie cez internet stránky overených predajní
Jedna z najčastejších rád pre nakupovanie cez internet stránky je vybrať si overené online predajne, teda eshopy, ktoré sú zabehnuté známe a ideálne dostatočne veľké a používajú ich mnohí ďalší zákazníci.
Skontrolovať by ste si mali, či má riadne vyplnené kontakty v hlavičke alebo pätičke stránky. Mali by obsahovať: adresu, IČO (prípadne aj DIČ, na základe, ktorých si viete overiť zápis v obchodnom registri SR) a informácie o spoločnosti, prípadne, kto za ňou stojí.
Ďalej by mali stránky eshopu obsahovať možnosti dopravy tovaru, platby, obchodné podmienky, informáciu o ochranu osobných údajov, reklamačné podmienky a návod na vrátenie tovaru.
Dôveryhodné a bezpečné eshopy budú mať stránky zabezpečené cez komunikačný protokol HTTPS. Overíte si to jednoducho – v riadku s URL adresou stránky je zamknutý zámok a po kliknutí sa zobrazí bezpečnostný certifikát.
Portál Ecommerce Bridge spracoval zoznam najväčších slovenských eshopov v roku 2019:
1. Alza.sk
2. Mall.sk
3. Nay.sk
4. Martinus.sk
5. Bonprix.sk
6. Hej.sk
7. DrMax.sk
2. Bezpečná platba pri nákupe cez internet
Najbezpečnejšia platba pri nákupe cez internet bude vždy tá, ktorú uhradíte pri prevzatí tovaru. Avšak nie všetky eshopy ponúkajú túto možnosť a nie vždy ide o najpohodlnejšiu transakciu.
Dnes už eshopy ponúkajú platbu pri prevzatí aj platobnou kartou, nemusíte mať teda pripravenú hotovosť, no túto možnosť si treba overiť dopredu.
Ak sa rozhodnete uhradiť nákup cez internet priamo pri uzatváraní nákupného košíka, odporúčame si zvoliť v eshope spôsob úhrady, ktorý ste už použili v minulosti, prípadne vybrať možnosť uhradiť nákupnú sumu prostredníctvom platobnej brány vašej banky. Túto možnosť dnes už mnohé eshopy ponúkajú a máte istotu, že komunikujete s vlastnou bankou.
Veľa eshopov používajú službu PayPal, ktorá patrí medzi svetovo najrozšírenejšie a najdôveryhodnejšie.
Pri online platbe vždy zadávate platobné údaje na inej stránke ako je web predajcu, väčšinou ide o platobnú bránu priamo pod hlavičkou z niektorej zo slovenských bánk.
Avšak dnes už niektorí veľkí predajcovia ponúkajú možnosť zadať platobné údaje priamo do vášho konta na ich eshope, aby ste ich nabudúce nemuseli vypĺňať a mohli rýchlejšie nakupovať. Túto možnosť odporúčame iba vtedy, ak eshop dôverne poznáte a veríte mu.
Mnohé banky dnes už poskytujú možnosť vytvoriť si virtuálnu jednorazovú platobnú kartu, ktorá bude platiť len pre jeden nákup, a aj keby sa niekto zmocnil vašich platobných údajov, banka ich nerozpozná, pretože údaje už budú neplatné.
Rovnako poskytujú mnohé eshopy možnosť platby cez platobné služby ako Apple Pay alebo Google Pay. Ak máte takýto účet zriadený, považujú sa tieto služby za bezpečné.
3. Overte si cenu tovaru cez porovnávač cien
Na overenie cien odporúčame heureka.sk alebo pricemania.sk. Ak ide o zahraničný eshop, stačí zadať názov produktu do Google.
Zadáte názov produktu, ktorý chcete kúpiť do vyhľadávača na stránke porovnávača cien a ten vám ukáže, či je cena produktu približná aj na iných slovenských eshopoch. K príliš vysokým zľavám pristupujte opatrne a preverte si, či ide o dôveryhodný eshop.
4. Vytvorenie účtu na eshope iba s bezpečným heslom
Ak od vás eshop žiada vytvoriť používateľský účet, je to v poriadku, dnes to už mnohí predajcovia vyžadajú a do budúcna vám to môže uľahčiť a urýchliť nakupovanie.
Ak sa rozhodnete si takýto účet vytvoriť, odporúčame zvoliť silné heslo, ideálne také, ktoré ste ešte nikde nepoužili. Ak máte záložnú emailovú adresu, odporúčame použiť tú, pretože predajcovia vám na email budú posielať akciové ponuky.
5. Pozor na nezmysly a príliš veľké zľavy
Používajte pri nakupovaní cez internet “sedliacky rozum” – ak sa ponuka javí ako príliš lákavá, radšej si overte daný eshop a bežné ceny produktu cez spomínané porovnávače.
Ak sa na eshope nachádzajú recenzie od zákazníkov, nemusia byť zákonite od reálnych používateľov. Niektoré eshopy používajú anonymné recenzie, ktoré môže napísať hocikto, lepšie sú recenzie od registrovaných používateľov, je to krok navyše, ktorý očistí výstupy od trollov.
Najlepšie je nakupovať v overených eshopoch alebo využiť odporúčanie na dôveryhodný obchod od niekoho, kto už s ním má dobrú skúsenosť.
6. Nákup cez internet zo zahraničných eshopov
Pri nákupe cez internet zo zahraničných eshopov platí to isté, čo pri nákupe cez internet na slovenskom eshope.
Pri nákupe zo zahraničia by ste si mali dať extra pozor na malé alebo nedôveryhodné eshopy. Napríklad platí, že americký gigant Amazon bude mať produkt, ktorý sa snažíte kúpiť na inom zahraničnom eshope v rovnakej alebo nižšej cene a ide o overený eshop.
🛒 Tento článok obsahuje partnerské odkazy. Ako fungujú partnerské odkazy na produkty? Ak si niečo kúpite pomocou odkazov v našich článkoch, môžeme zarobiť malú províziu za provízny predaj. Vy nezaplatíte nič navyše a podporíte portál Ženy v meste.