Prvá návšteva je pre detskú stomatologičku Kristínu Kardelis Gbúrovú rozhodujúca. Robí všetko preto, aby bolo stretnutie s malými pacientmi príjemné a bezproblémové.
“Zoznámime sa, pozrieme zúbky, spočítame ich, pohráme sa a na konci si dieťa zoberie hračku. Prvá návšteva by nemala byť hneď o trhaní alebo vŕtaní. Dôležité je sa “skamarátiť,” hovorí zubárka.
Detská zubárka v Bratislave
Detskej stomatológii sa venuje od roku 2015 a vie, že okrem zubárky musí byť aj detskou psychologičkou, lebo každé dieťa, ktoré do ambulancie príde, je iné. Ak si na prvej návšteve získa ich dôveru, na druhej už bude môcť zúbky ošetriť. A tak vopred deťom vysvetlí, čo bude najbližšie robiť.
“Ukážem im na tigríkovi, čo ich čaká. Deti neklameme, vysvetľujeme im spôsobom a slovami podľa ich veku, že treba zúbok s červíkom uspať, dať na zúbok sponku a pršipláštik, aby nám nespadol do pusinky červík zo zúbka. Že ho povysávame vysávačom. Nepoužívame slovo vŕtačka, ale, že ideme osprškať zubček. A po sprške vybagrujeme všetky špinky. Počas ošetrenia sa im prihovárame, chválime, aké sú statočné, ako to krásne zvládaju, aké sme na nich hrdé, púšťame im rozprávku. Dieťa je tak skôr v pohode,” vysvetľuje.
Detská zubárka Kristína Kardelis Gbúrová pri ošetrení detí. Foto - Kidsmile
Stomatológov je na Slovensku málo. Podľa Slovenskej komory zubných lekárov je ich niečo vyše 3100, ale viac ako 60 percent z nich má nad 50 a dokonca nad 60 rokov. S detskými stomatológmi je to ešte horšie. Z desiatich absolventov sa počas praxe pre detskú stomatológiu rozhodne jeden. Deti na rozdiel od dospelých prejavujú svoj strach naplno: plačú, kričia, kopú, aj hryzú.
Málo detských zubárov
“Je to extrémne ťažká robota, fyzicky, aj psychicky. Ale pre mňa je zábavnejšia, lebo deti vám narozprávajú všetko možné a je to dynamickejšie. Dnes už mám pocit, že keby som robila dospelých, tak pri nich zaspím,” smeje sa Kristína Kardelis Gbúrová, sama mama dvoch dcér.
Malých pacientov je veľa, detských zubárov málo. Rodičia prejdú mnohé nemocnice i ambulancie po celom Slovensku, než nájdu detského zubára. Deti s vývinovými poruchami to majú ešte horšie.
“Chodia k nám naozaj zúfalé mamičky, že všade tie postihnuté detičky odmietajú. Väčšina zubárov, ktorí ošetrujú prevažne dospelých pacientov, nechce takéto deti ošetrovať. Nechcú sa zdržiavať, za hodinu, ktorú potrebujú na autistické dieťa, plnohodnotne ošetria dospelého pacienta," hovorí detská zubárka.
Autisti, epileptici a deti s Downovým syndrómom
Na klinike Kidsmile má pacientov od približne 6 mesiacov do 15 rokov. Denne ich ošetrí aj osem. “Asi 15 až 20 percent z detí má nejaký vývinový problém. Autisti, epileptici či deti s Downovým syndrómom. Najviac sa boja deti s autizmom a Aspergerovým syndrómom, tam sa nám málokedy podarí ich hneď aj ošetriť, potrebujeme s nimi pracovat dlhší čas, vysvetľuje.
Pri autistických deťoch je prvá návšteva v ambulancii špecifickejšia. “Pri nich sa najprv vždy rozprávam s rodičmi. Pýtam sa, čo má dieťa rado, čo nesmiem urobiť, či sa ho môžem dotknúť, či ho môžem pohladkať, pozrieť sa mu do očí, či je niečo, čo nesmiem povedať. Na tom prvom vyšetrení sa im často ani nepozriem do úst, iba sa tam hrajú a my sa s rodičmi potichu bavíme,” vysvetľuje.
Detský kútik v stomatologickej ambulancii Kidsmile. Foto - Kidsmile
Najviac musia v ambulancii bojovať so strachom detí. Ten si najčastejšie donesú od rodičov, ktorí rozprávajú o svojich zlých zážitkoch so zubármi, alebo od kamarátov zo školy či školky, od súrodencov. To sú situácie, keď nepomôže ani nasadenie zubárky a jej sestričky, hoci obe sú mamy a vedia ako na deti.
Premedikácia a celková anestézia u detí
Vtedy príde na rad premedikácia: dieťaťu podajú utišujúci liek, ktorý vypije. Po pol hodine je malátnejšie a môžu mu ošetriť zúbky. “Zažili sme 5-ročné dievčatko, ktoré sa po premedikácii začalo modliť: Pane Bože pomôž mi. Nevedeli sme pochopiť, kde sa to v nej vzalo, ale nedalo sa nič robiť. Nakoniec po dlhom skúšaní a jej sľuboch, že to na budúce zvládne, skončila v celkovej anestézii, inak to nešlo,” spomína zubárka.
Celková anestézia je možnosť ktorá príde na rad vtedy, keď má dieťa veľa kazov, má nízky vek, extrémny strach z ošetrenia či diagnózu, kôli ktorej nie je možné dieťa ošetriť inak. Počas nej sa všetky zuby ošetria naraz.
”Rodičia sa často bránia tomuto riešeniu, ale mnohí si ho nakoniec veľmi pochvaľujú,” hovorí zubárka Kristína Kardelis Gbúrová. Deti si túto skúsenosť nezapamätajú ako niečo nepríjemné a do ambulancie sa vracajú bez strachu a s úsmevom. Vekom je potom strach menší.