Staršie droždie ešte využijete. Nebudete veriť, kde všade sa vám ešte zíde. Nielen do kuchyne; droždie, ktoré už nepotrebujete, využijete aj ako čistiaci prostriedok.
Ako využiť droždie
Saccharomyces cerevisiae. Že ste nikdy nepočuli, čo to je? Ide o jednobunkové huby, resp. zlisované kvasinky, ktoré sú hlavnou zložkou každého droždia - hovorievame tomu aj kvasnice. Táto zmes mikroskopických živých organizmov má mnoho blahodarných účinkov na zdravie človeka.
Obsahuje dôležité enzýmy, esenciálne kyseliny, proteíny, minerály, ale aj stopové prvky ako železo či meď. Kvasnice sú tiež bohaté na vitamíny skupiny B aj D.
Každému je jasné, aký poklad sa v tej malej kocke ukrýva. Ak sa vám náhodou aj stane, že vám kvasnice zostanú a blíži sa už ich dátum spotreby, v žiadnom prípade ich nevyhadzujte.
Okrem klasického kvásku stále existuje množstvo spôsobov ako staršie droždie využiť. Prípadne ho jednoducho uskladnite v mrazničke, kde vám ešte chvíľu zmrazené počká, kým ho budete potrebovať. Je však výborné aj do závarky, polievok, na knedličky či vo forme nátierky.
Úplne základná klasická funkcia kvasníc je podporiť kysnutie cesta a zabezpečiť, aby boli naše koláče nadýchané a jemné. Ukážeme si však aj alternatívne spôsoby využitia kvasníc.
Využitie droždia
No existuje aj veľa overených spôsobov ako využiť droždie inde než v kuchyni. Ak sa totiž zmieša s citrónovou šťavou a zriedi trochou vody, dostaneme dokonalý čistiaci prostriedok do každej domácnosti.
Využiteľný je na riad aj pranie tmavého prádla, tiež na umývanie kuchynských drezov, kúpeľní, podláh a toaliet, no rovnako tak je neoceniteľný pri pokusoch o odstránenie odolných škvŕn a pachov.
Alebo aj pri leštení auta, nenájdete asi lepší prípravok. Ani tu však využiteľnosť droždia nekončí. Ak ho zmiešate s vodou v pomere 1 kg droždia na 5 litrov vody, získate vynikajúce hnojivo na rastliny. A to nielen na prihnojenie rajčiakov a zemiakov, vhodné je aj pre ostatnú zeleninu. Povzbudzuje totiž klíčenie, rast aj kvitnutie, takže úrodu budete mať o niečo skôr. Ak nemáte stále dosť, pridáme ešte jeden tip: Droždie pôsobí aj ako prirodzený repelent proti hmyzu a švábom.
Drožďová nátierka
Potrebujeme: 2 PL repkového oleja, 1 cibuľu, 1 kocku droždia, 100 g strúhanky, 1 dcl mlieka, 4 trojuholníky taveného syra, soľ.
Postup: Na oleji opečieme cibuľu, pridáme kvasnice, ešte chvíľu smažíme. Potom strúhanku, mlieko a necháme rozpustiť syr. Dochutíme. Všetko dôkladne premiešame. Podávame s čerstvými rožkami.
Drožďová nátierka. Foto - Slávka
Nivové karbonátky s droždím
Potrebujeme: 1 trojuholník nivy, kocka droždia, 1 vajce, majoránku, cesnak, 150 g strúhanky, 1 dcl mlieka, biele pečivo – asi 200 g, olej na smaženie. Postup: Nivu a droždie nastrúhame, zmiešame s vajcom, pečivom namočeným v mlieku, majoránkou a cesnakom. Zahustíme strúhankou (asi polovicou, zvyšok bude na obaľovanie). Urobíme karbonátky, ktoré necháme chvíľu odstáť v chladničke. Obalíme v strúhanke a opražíme na oleji zo všetkých strán. Soliť ani netreba, niva je dosť slaná.
Drožďové halušky
Potrebujeme: 2 PL repkového oleja, cibuľu, kocku droždia, 100 g krupice, soľ, čierne korenie.
Postup: Cibuľu nakrájame na veľmi jemné kocky, smažíme na oleji, pridáme smažiť aj droždie. Následne zamiešame krupicu. Dochutíme. Halušky vyvaríme vo vode alebo ich rovno dáme variť do polievky.