Určite vám talianska paradajková polievka bude chutiť. Dajte si prácu s čerstvými paradajkami, stojí to za to.

Talianska paradajková polievka

V záhradkách sa počas leta dajú pozbierať všetky možné druhy zeleniny a ovocia, a práve teraz je ideálna príležitosť pripraviť si doma chutné a zdravé jedlá z čerstvých surovín. Rovnako počas posledných týždňov dozrievajú aj paradajky, čo ich robí ideálnou zložkou pre varenie.

Chuť talianskej paradajkovej polievky pripravenej z domácich paradajok je jednoducho úžasná. Je nielen chutná, ale tiež je zasýti, je zdravá a ľahko stráviteľná.

Tento jednoduchý recept vás očarí chuťou, žiarivou farbou a vôňou, ktoré sú mu vlastné. Ak máte k dispozícii vlastné paradajky z vlastnej záhradky, získate tak záruku dokonalého výsledku. Táto polievka je nabitá vitamínmi a živinami a dokonca nie je potrebné ju žiadnym spôsobom zahusťovať.

Ak vás tradičná "slovenská" paradajková polievka, ktorá sa pripravuje z pretlaku, s haluškami alebo so smotanou, prestala baviť, výrazne odlišná chuť tejto polievky vás určite osloví. Skúste tento recept, zistíte podobne ako ja, že talianska paradajková polievka stojí za tú námahu s čerstvými paradajkami.

História

História paradajkovej polievky siaha až do starovekého Ríma. Na začiatku však paradajky považovali za jedovaté a pestovali ich len na dekoratívne účely.

Postupne sa však stali súčasťou kuchyne a vznikli rôzne recepty, medzi nimi aj polievka.

Talianska paradajková polievka, známa v taliansčine ako "pomodoro", sa objavila až v stredovekom Taliansku. Aj v tom čase sa stále paradajky vnímali s nedôverou a boli považované skôr za jedovaté.

Až v 18. storočí sa stali populárnymi práve v talianskej kuchyni a začali sa stále častejšie používať aj vo varení. Prvý záznam o paradajkovej polievke ako súčasti talianskej kuchyne pochádza z roku 1692 z knihy "Lo Scalco alla Moderna" od autora Antonio Latini.

Táto polievka však nebola podobná dnešnej, ale bola skôr omáčkou na namáčanie chleba. Postupom času sa paradajková polievka vyvíjala a zdokonaľovala sa.

Po rozšírení paradajok do ostatnej Európy sa stala populárnou aj v iných krajinách. Vo Francúzsku sa stala súčasťou kuchyne v 18. storočí, v Spojených štátoch sa stala známou v 19. storočí.

Dnes máme mnoho rôznych variantov paradajkovej polievky z rôznych kuchýň po celom svete, či už ide o taliansku "pomodoro", španielske "gazpacho" alebo iné regionálne verzie. Táto polievka sa dnes stala ikonickým jedlom vlastne po celom svete.

Talianska paradajková polievka je verzia z čerstvých paradajok. Verím, že vám bude chutiť. Rovnako tak naša cesnačka, alebo kurací vývar. A tu je naša brokolicová krémová polievka. Vyskúšajte aj recept na krémovú brokolicovú polievku. A tu je aj naša hustá paradajková polievka.

Ingrediencie

  • 8 paradajok,
  • cibuľa alebo pór 1 ks,
  • 2 mrkvy,
  • 2 strúčiky cesnaku,
  • 2 polievkové lyžice olivového oleja,
  • 1 čajová lyžička trstinového cukru,
  • čerstvá alebo sušená bazalka,
  • čerstvé bylinky (bazalka, oregano, petržlenová vňať, pažítka),

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu

  1. Najskôr si pripravíme potrebné suroviny. Ak použijeme mäsité paradajky, bude sa hodiť aj horúci vývar na zriedenie polievky. Dokonalú chuť podčiarkne čerstvá bazalka a oregano. Postačia však aj sušené, no v žiadnom prípade ich nevynecháme.


     
  2. Paradajky umyjeme, a zo spodnej časti narežeme do kríža. Na 2 minúty ich zalejeme horúcou vodou, vodu zlejeme, paradajky schladíme pod studenou vodou a jednoducho olúpeme. (ide to ľahko, aj bez noža).


     
  3. Na olivovom oleji osmažíme pór nakrájaný na pásiky, pridáme plátky cesnaku a krátko smažíme /cca pol minúty/ kým zacítime jeho vôňu. Nasleduje mrkva, ktorú restujeme.


     
  4. Olúpané paradajky nakrájame na polovicu, pridáme korenie (soľ, mleté čierne korenie a trstinový cukor), podlejeme 1 dcl vody a varíme do zmäknutia paradajok. Po 10 minútach pridáme čerstvé alebo sušené bylinky (bazalku a oregano), ktoré tomu dodajú tú pravú taliansku chuť. Polievku dohladka rozmixujeme, ak je potrebné, zriedime ju horúcim vývarom.


     
  5. Na suchej panvici opečieme pečivo. Zmiešame olivový olej, soľ a pretlačený cesnak a touto zmesou pečivo natrieme.

Tip od žien v meste: Paradajkovú polievku dozdobíme bazalkou, a podávame s cesnakovým pečivom. Skúste aj náš recept na hokkaido polievku.


Výborná talianska paradajková polievka. Foto - Denča

Videorecept