Šošovicová na kyslo s párkom je na Slovensku nesmierne populárna polievka. Často v obedovom menu osloví svojou bohatou chuťou, výživnými vlastnosťami a príjemným kombinovaním šošovice a párkov. Vyskúšajte overený recept od žien v meste.

Šošovicová polievka s párkom

Šošovicová polievka s párkom je jedlo, ktoré ako už názov hovorí, kombinuje šošovicu a párok. Ide na Slovensku o nesmierne obľúbenú kombináciu. Niekde som čítal, že Slováci sme majstri sveta v jedení párkov. Tak to asi dáva zmysel.

Hlavnou zložkou šošovicovej polievky je však šošovica, ktorá je bohatým zdrojom bielkovín, vlákniny a živín. Párky, ktoré sa pridávajú do polievky vlastne už v momente, keď je hotová, pridávajú inú zložku chuti. Môžu byť vyrobené z rôznych druhov mäsa alebo iných surovín a môžu mať rôzne chuťové vlastnosti. Akékoľvek vám chutia, alebo ich máte doma. Ale ak sa dá, vyberte si také s vyšším podielom mäsa.

Polievka je dochutená rôznymi koreninami a bylinkami ako je mletá paprika, majoránka či bobkový list. A obsahuje aj zemiaky. Tieto prísady pridávajú polievke bohatú arómu.

Šošovicová polievka s párkom tak môže byť vďaka všetkým zložkám aj hlavným jedlom, ktoré poskytuje potrebné živiny ako sú bielkoviny, vlákninu a vitamíny.

Je to polievka, ktorá je často súčasťou rôznych rodinných tradícií a rovnako ju často nájdete aj na jedálnom lístku v reštauráciách. Veľmi často je súčasťou obedového menu.

Vedeli ste, že...

Pridávanie párku do šošovicovej polievky je skôr osobným zvykom a nie nevyhnutnou súčasťou prípravy šošovicovej polievky. Preto vás možno prekvapí, že pridávanie párku do šošovicovej polievky je zvykom, ktorý má svoje dávne tradície. Existuje hneď niekoľko možných vysvetlení pre tento zvyk:

  1. Symbolika a šťastie: V niektorých kultúrach je považované za šťastné mať v polievke párok. Verí sa, že párok prinesie do života šťastie a lásku. Tým, že si ľudia dávajú do šošovicovej polievky párok, dúfajú, že ich život bude plný lásky a šťastia.
  2. Tradičný zvyk: Dávanie párku do polievky môže byť aj tradičným zvykom v niektorých rodinách či komunitách. Ide o tradíciu, ktorú si ľudia prenášajú z generácie na generáciu a zachovávajú ju ako súčasť svojho kultúrneho dedičstva.
  3. Estetický prvok: Párky môžu pridať do šošovicovej polievky aj estetický prvok a farebný kontrast. Týmto spôsobom sa polievka stáva vizuálne atraktívnejšou a lákavejšou. Napríkald pre deti.

Nech už je to akokoľvek, ak si napríklad pridávate párok do šošovicovej polievky iba preto, že vám chutí, nižšie je náš recept, ako na to. Prípadne vyskúšajte aj náš recept na klasickú šošovicovú polievku na kyslo.

Tu je aj fazuľová polievka. A tu zase klasická bryndzová polievka. Vyskúšajte aj naše recepty ako zahustiť polievku bez múky. Tu je zase fit šošovicová polievka. Máme pre vás aj originálny český recept na tradičnú kulajdu. Vyskúšajte aj náš guláš. Tu je recept na šošovicovú polievku na kyslo bez smotany.

Ingrediencie

  • 1 hrnček sušenej šošovice,
  • 3 - 4 stredné zemiaky,
  • 250 ml šľahačkovej smotany (alebo mlieka, prípadne ich kombinácia),
  • 4 párky (radšej kvalitnejšie, alebo ak máte, dajte klobásu)
  • štipka mletej rasce,
  • mleté čierne korenie,
  • 1 bobkový list,
  • špetku majoránky,
  • soľ,
  • 3 lyžice octu a prípadne skúste aj kryštálový (trstinový) cukor,
  • Zápražka: olej (maslo), 1 menšia cibuľa, 1 polievková lyžica hladkej múky, 1 lyžička mletá červená paprika,

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu: šošovicová polievka na kyslo s párkom

  1. U nás šošovicovu nenamáčame, prepláchneme ju a varíme. Šošovica sa uvarí oveľa rýchlejšie ako napríklad fazuľa. Varíme ju asi 35 minút do mäkka. Ak si však šošovicu dopredu na hodinku namočíte, uvarí sa vám ešte rýchlejšie. Takže správne sú obe verzie.
     
  2. Do väčšieho hrnca prilejeme vodu asi dva centimetre nad šošovicu, pridáme mleté čierne korenie, bobkový list a rascu. Zatiaľ nesolíme, ak chcete, dajte vegetu.


     
  3. Približne po 25 minútach varenia nenamočenej šošovice pridáme ošúpané a nakrájané zemiaky. Ak ste si šošovicu namočili, pridajte zemiaky hneď na úvod varenia polievky.


     
  4. Na oleji, alebo masle nadrobno nakrájanú cibuľu (ak vám nevadí) orestujeme do sklovita. Pridáme múku za stále miešania. Odstavíme a primiešame ešte mletú červenú papriku.


     
  5. Ak máte radi polievku kyslejšiu, pridajte si tri lyžice octu, prípadne aj špetku kryštálového cukru. Následne pridáme do polievky aj zápražku, trošku poprášime majoránkou. Prilejeme aj smotanu, alebo mlieko. Premiešame a osolíme.


     
  6. Do už vlastne hotovej polievky pridáme pokrájané párky. Polievku aj s párkami ešte chvíľočku povaríme a odstavíme. Podávame ešte teplú.

Tip od žien v meste: U nás si ich pred pridaním do polievky párky trošku opražíme na oleji a spoločne o olejom ich pridáme do polievky. Pridá jej to na chuti, ale nie je to nutné. Dobrú chuť. Vyskúšajte aj náš recept na pravú českú kulajdu. A tu je lúsková polievka na kyslo. Vyskúšajte aj recept na krémovú brokolicovú polievku.

Videorecept