Šošovicová polievka na kyslo so zemiakmi patrí k tým naozaj tradičným slovenským polievkam. Vyskúšajte rokmi overený recept webu ženy v meste.
Šošovicová polievka na kyslo
Naša obľúbená šošovicová polievka na kyslo so zemiakmi má svoj rokmi overený tradičný recept. Je to skutočná polievka od babičky. Chutná a jednoduchá. Vyskúšajte overený recept webu ženy v meste.
Strukovinové polievky sa tešia u nás veľkej obľube. Sú nielen veľmi zdravé, výživné, ale aj chutné a sýte. Ide o obľúbené tradičné desiatové polievky.
Príprava šošovicovej polievky na kyslo nie je náročná a výsledkom je jedlo na ktorom si pochutí celá rodina. Napokon, táto polievka je pomerne lacná a chutná možnosť pre každodenný obed.
Je výdatná a zasytí vás na dlhší čas. Obsahuje veľa bielkovín a vlákniny, ktoré pomôžu udržať stabilnú hladinu cukru v krvi a zabezpečia vám dlhotrvajúci pocit sýtosti.
Šošovicová polievka na kyslo je nielen výživná ale obsahuje množstvo ďalších dôležitých živín. Šošovica je bohatá na vitamíny a minerály, ako napríklad vitamíny skupiny B, horčík, draslík a železo.
Polievky zo šošovice môže teda pomôcť zlepšiť vaše zdravie a posilniť imunitný systém. Táto polievka ponúka aj veľmi variabilné spôsoby prípravy. Môžete pridať do nej pridať rôznu zeleninu, korenie alebo bylinky, v princípe takmer čokoľvek doma nájdete aby ste vytvorili chutnú a výživnú polievku podľa vašich preferencií.
Šošovicová polievka na kyslo so zemiakmi je jednoducho dobrý nápad. Zaraďte túto strukovinu do svojho jedálnička čo najskôr. Polievka je výborný začiatok. U nás doma ju máme radšej redšiu, bez zápražky s múkou, ale tento recept obsahuje aj zápražku. Takže ak máte chuť, pokojne si ju do polievky pridajte. A ak nie, tak ju vynechajte.
História šošovicovej polievky
Šošovicová polievka je pomerne staré jedlo a jej história siaha až do starovekých čias. Šošovicu ako plodinu poznali už v starovekom Egypte, odkiaľ sa rozšírila do celého Stredozemia a do Ázie.
Rastlina sa pestovala vďaka svojej výživovej hodnote a schopnosti rásť aj v suchších oblastiach, kde iné plodiny zlyhávali. Šošovicová polievka sa však stala obľúbeným jedlom najmä v stredoveku a v období renesancie v Európe. V tomto období bola šošovica dôležitou súčasťou chudobnej stravy, pretože bola cenovo dostupná a mohla sa pestovať aj na malých pozemkoch.
V stredoveku bola šošovicová polievka tiež obľúbeným jedlom medzi mníchmi a pútnikmi. Polievka bola považovaná za zdravé jedlo, ktoré poskytovalo telu potrebnú výživu a energiu pre dlhé hodiny.
Aj dnes je táto polievka obľúbená po celom svete a existuje mnoho variant tejto polievky. Zvyčajne sa pripravuje z varenej šošovice, cibule, cesnaku a zeleniny, a môže obsahovať aj korenie, bylinky, v tomto prípade aj smotanu a iné prísady podľa chuti.
Vyskúšajte aj šošovicovú s párkom, šošovicovú na sladko s párkom, alebo recept na tradičnú fazuľovú polievku, či skvelú kulajdu. Alebo vyskúšajte náš vyprážaný syr. A tu je lúsková polievka na kyslo. Tu je recept na šošovicovú polievku na kyslo bez smotany.
Na kyslú šošovicovú polievku budeme potrebovať
- Príprava: 15 min.,
- Varenie: 50 min.,
- Počet porcií: 4 - 5
Ingrediencie
- 1/2 hrnčeka sušenej šošovice,
- 3 stredné zemiaky,
- 1 menšia cibuľa,
- 250 ml šľahačkovej smotany,
- 1 polievková lyžica mletej červenej papriky,
- štipka rasce a kurkumy, 4 guličky celého čierneho korenia, 1 bobkový list, soľ,
- citrónová šťava a prípadne skúste aj kryštálový (trstinový) cukor,
- na zahustenie: 1 polievková lyžica hladkej (špaldovej) múky alebo Solamylu,
- na vylepšenie polievky: 3 polievkové lyžice masla (olivového oleja),
Recept na šošovicovú na kyslo
- Pol hrnčeka šošovice namočíme do studenej vody na niekoľko hodín, najlepšie však cez noc. Namočením ju zbavíme plynatosti, skôr sa nám aj uvarí. Napučanú šošovicu prepláchneme a dáme do hrnca. Zalejeme ju vodou, približne 2 cm nad jej okraj, pridáme celé čierne korenie, bobkový list, rascu, kurkumu. Nesolíme.
- Varíme do polomäkka. Zemiaky ošúpeme, umyjeme, nakrájame na menšie kocky. Pridáme ich do polievky, dolejeme vodu podľa potreby, ďalej varíme zemiaky aj šošovicu do mäkka.
- Na masle (oleji) orestujeme nadrobno nakrájanú cibuľu do sklovita. Odstavíme, primiešame mletú červenú papriku. Pridáme do polievky. Prilejeme aj smotanu.
- Šošovicovú polievku so zápražkou (bez múky) a smotanou (množstvo podľa obľuby) povaríme ešte 10 minút. Ak je polievka príliš hustá, zriedime ju horúcou vodou.
- Šošovicovú polievku na kyslo so zemiakmi dochutíme soľou, citrónovou šťavou, môžeme aj cukrom. Ak chceme polievku hustejšiu, do smotany primiešame múku alebo Solamyl.
Tip od žien v meste: Ak chcete šošovicovú polievku sýtejšiu, spoločne so zemiakmi do polievky ešte pridajte aj nakrájanú klobásku, alebo párky. Naopak, ak ich vynecháte, dostanete skvelú polievku bez mäsa. Dobrú chuť. Vyskúšajte aj náš recept na hŕstkovú polievku.