Tradičná šošovicová polievka - osvedčený recept
Tradičná šošovicová polievka podľa osvedčeného receptu je polievka na istotu. Šošovica obsahuje trikrát viac vápnika než obilniny a sedemkrát viac železa než špenát.
Ponúkame vám overený recept na výbornú desiatovú šošovicovú polievku, ktorá je chutná, diétna a bezlepková.
Šošovicová polievka
Obľúbená šošovicová je ako klasická desiatová polievka bohatým zdrojom vápnika, železa, selénu, fosforu, zinku, vitamínov B1, B2, B6.
Zo všetkých strukovín je najbohatšia na bielkoviny a obsahuje najmenej tukov. A ako bonus – je lacná.
Desiatové polievky sú u nás neodmysliteľnou súčasťou ponuky reštaurácií. V konkurencii fazuľovej, hrachovej alebo kapustnice určite aj šošovicová má čo ponúknuť.
Šošovicová polievka patrí medzi tradičné slovenské recepty. Vyskúšajte aj tento recept z kuchyne portálu Ženy v meste. Vybrali sme pre vás aj tradičný recept na fazuľovú polievku, alebo šošovicovú na kyslo. Vyskúšajte aj šošovicovú s párkom, alebo šošovicovú na sladko s párkom. A tu je aj naša rýchla zeleninová polievka.
Šošovicová polievka je aj:
- balzamom pre srdce a cievy
- udržiava optimálnu hladinu cukru a cholesterolu
- nadlho zasýti, podporuje chudnutie
- zaháňa únavu
Ingrediencie šošovicovej polievky
- 300 g sušenej šošovice
- 2 polievkové lyžice olivového oleja
- 1 veľká cibuľa
- 3 strúčiky cesnaku
- soľ, vegeta, čierne celé korenie, celá rasca, kurkuma, bobkový list
- 1 čajová lyžička mletej červenej papriky
- kyslá smotana
- petržlenová vňať, bylinky
Postup receptu na šošovicovú polievku
- Šošovicu si cez noc necháme napučať v studenej vode. Pred varením vodu zlejeme. Do väčšieho hrnca si dáme šošovicu, ktorú zalejeme vodou - cca 10 cm nad jej povrch, pridáme soľ, vegetu (ak ju používate), celé čierne korenie, celú rascu, kurkumu, bobkový list, prikryjeme a pomaly varíme. Keď je šošovica polomäkká, pripravíme si cibuľu, ktorú nakrájame nadrobno a cesnak, ktorý rozotrieme.
- Necháme ich cca 10 minút odstáť, aby sa uvoľnili živiny. Na olivovom oleji si cibuľu opražíme do sklovita, stiahneme zo sporáka, pridáme cesnak, aby zavoňal, mletú červenú papriku.
- Premiešame a pridáme do polievky. Ak nebudete používať čerstvé bylinky, môžete pridať sušený majorán. Ak je polievka hustá, dolejeme vodu, prevaríme a ešte podľa potreby dochutíme. Môžeme servírovať s lyžicou kyslej smotany a čerstvou petržlenovou vňaťou. Dokonalá šošovicová polievka je hotová.
Dobrú chuť! Vyskúšajte aj recept na zeleninovú polievku s krupicovými haluškami. Tu je recept na šošovicovú polievku na kyslo bez smotany.