Jednoduchá šošovicová polievka na kyslo bez smotany je naozaj nesmierne chutná polievka. Vyskúšajte tentoraz top recept od žien v meste.
Šošovicová polievka na kyslo bez smotany
Vskutku rýchla ľahká polievka, ktorá príjemne zasýti a je priateľská k ľuďom, ktorí sa vyhýbajú laktóze alebo mliečnym produktom. Táto šošovicová polievka na kyslo bez smotany je navyše zahustená čisto nastrúhanou zeleninou, takže v nej nenájdete ani múku.
Spotrebujete tak prebytky koreňovej zeleniny zo záhradky, ktorej sezóna je práve na vrchole. Jediné na čo treba myslieť pri príprave tejto rýchlej polievky je plánovanie – šošovicu je dobré namočiť aspoň na 4-6 hodín pred varením, kľudne aj cez noc. Potom je uvarená raz-dva.
Prečo?
Šošovicová polievka na kyslo bez smotany je populárna z niekoľkých dôvodov. V prvom rade ide o zdravú voľbu, pretože je bohatá na bielkoviny a vlákninu z červenej šošovice a obsahuje málo tuku. Je vhodná pre ľudí, ktorí sledujú zdravý životný štýl alebo diétu.
Okrem toho, šošovicová polievka na kyslo bez smotany je obľúbenou voľbou pre vegetariánov a vegánov, pretože neobsahuje žiadne živočíšne produkty. To z nej robí vhodný jedlo pre rôzne stravovacie preferencie.
Táto polievka má tiež charakteristickú kyslú chuť, ktorá môže byť pre niektorých ľudí príjemná a osviežujúca. Kyslosť môže prispieť k rozmanitosti chutí v jedálničku.
A nie je to len chuť, ale aj nízka náročnosť na prípravu, ktorá robí šošovicovú polievku na kyslo atraktívnou pre tých, ktorí majú radi rýchle a ľahké jedlá. Recept na polievku zo šošovice na kyslo je zvyčajne jednoduchý a nevyžaduje zložité kroky alebo zložité ingrediencie.
Navyše, táto polievka je cenovo dostupná vo väčšine regiónov, pretože jej základné ingrediencie, ako je šošovica, cibuľa a zemiaky sú bežne dostupné. A nakoniec, tento recept je tiež prispôsobiteľný a môžete ho prispôsobiť svojim chuťovým preferenciám pridaním alebo vynechaním rôznych ingrediencií.
Celkovo je šošovicová polievka na kyslo bez smotany populárna kvôli svojej výživovej hodnote, jednoduchej príprave a univerzálnosti pre rôzne stravovacie preferencie. Vyskúšajte aj náš recept na tradičnú šošovicovú polievku, alebo šošovicovú na kyslo. Tu je zase Vianočná kapustnica s udeným mäsom a klobásou. Tu je aj pravá česká krémová česnečka.
Budeme potrebovať
- Doba prípravy: 10 min.
- Doba varenia: 20 min.
- Počet porcií: 5
Ingrediencie
- 100 g suchej šošovice,
- 2 menšie mrkvy,
- 1 ks stredný petržlen,
- kúsok zeleru,
- 1 stredný zemiak,
- 1 ks cibuľa,
- 2 strúčiky cesnaku,
- 2 ks bobkový list,
- ½ ČL rasca,
- ½ ČL sladká paprika,
- 4 guličky nového korenia,
- 1 ČL soľ,
- 1 kopcovitá PL cukru,
- 2 PL octu,
- 2 PL masť alebo olej,
- zväzok petržlenovej/zelerovej vňate (voliteľné),
- 1 L vody alebo vývaru,
Postup receptu
- Šošovicu sme dali na min. 6 hodín namáčať, zdvojnásobila objem aj hmotnosť. Umyjeme a ošúpeme všetku zeleninu, pripravíme si koreniny a dochucovadlá nech máme všetko po ruke. Šošovicu zlejeme a prepláchneme pod prúdom vody.
- Všetku koreňovú zeleninu a zemiak nastrúhame na strúhadle na hrubo. Cibuľu nakrájame nadrobno, cesnak ošúpeme – ten budeme neskôr lisovať.
- V hrnci zohrejeme olej alebo masť. Opekáme nadrobno nakrájanú cibuľu spolu s bobkovými listami, rascou a novým korením. Po 2-3 minútach posypeme červenou paprikou, dobre zamiešame.
- Pridáme nastrúhanú koreňovú zeleninu a opekáme na cibuľke asi 3 minúty. Po 3 minútach prelisujeme ku zelenine cesnaky, zamiešame.
- Voliteľný krok: ak máte doma prebytky vňate z petržlenu alebo zeleru, zviažte jeden zväzok špagátom a pridajte ho vyvariť do polievky.
- Zeleninu s cesnakom zalejeme vodou, vývarom, pridáme bylinkový zväzok (voliteľné) a pridáme premytú šošovicu. Varíme 15-20 minút, kým zelenina a šošovica nezmäkne. Na záver dosolíme, ocukríme a pridáme 2 PL octu. Necháme prebublať a odstavíme, môžeme podávať.
Dobrú chuť. Vyskúšajte aj náš recept na cesnakovú polievku, alebo fazuľovú polievku.
Videorecept