Bravčové ragú je husté jedlo, pripravované s použitím rôznych druhov mäsa a ďalších ingrediencií, ako sú huby, zelenina a rôzne druhy korenia. Má výraznú chuť a skvelou prílohou k nemu sú biela ryža alebo cestoviny.
Ragú výrazne ovplyvnila aj francúzska kuchyňa, a preto sa v recepte často používa víno, ktoré ešte viac umocňuje chuť tohto jedla.
Bravčové ragú
Bravčové ragú má bohatú a výraznú obľúbenú chuť. Dusené bravčové mäso spolu so zeleninou a bylinkami pridáva pokrmu výbornú arómu a chuť. Bravčové mäso je často mastnejšie a šťavnatejšie, čo robí ragú sýtym a vydatným jedlom, ktoré vyhovuje chuti mnohých ľudí.
Bravčové ragú je všestranný pokrm, ktorý sa dá podávať s rôznymi prílohami, ako sú cestoviny, ryža, zemiaky alebo chlebík. Taktiež sa používa ako náplň pre rôzne jedlá, napríklad ako náplň do plnenej zeleniny alebo ako omáčka do cestovinových jedál.
V mnohých kuchyniach je ragú dlhodobo obľúbeným receptom, ktorý sa prenáša z generácie na generáciu. Bravčové ragú je zároveň jednoduché pripraviť, čo ho robí prístupným aj pre menej skúsených kuchárov.
História
Prvotné podobné varianty ragú boli známe už v starovekom Grécku a Ríme, kde sa prípravou mäsových jedál zaoberali špecializovaní kuchári. Avšak, konkrétna história bravčového ragú je spojená s viacerými európskymi krajinami a ich kuchyňami.
V stredoveku sa ragú stalo populárnym v Taliansku, kde bolo známe pod názvom "ragù." Postupne sa rozšírilo do ďalších európskych krajín, vrátane Francúzska a Anglicka, kde získalo svoje charakteristické vlastnosti a spôsob prípravy. Skôr však ako hovädzie ragú.
V jednotlivých regiónoch vznikali rôzne varianty a recepty ako pripravovať ragú, čo viedlo k bohatej diverzite tohto jedla. S príchodom koloniálnych výprav a výmeny surovín medzi krajinami sa do ragú začali pridávať nové ingrediencie, ako napríklad exotické korenie, ktoré ešte viac obohatilo jeho chuť a vôňu.
Dnes je bravčové ragú, alebo presnejšie samotné ragú, známe po celom svete a stalo sa obľúbeným pokrmom v mnohých kuchyniach. Je súčasťou mnohých tradičných jedál, ale aj moderných receptov, ktoré ho prispôsobujú súčasným vkusom a preferenciám jednotlivých kuchárov a kultúr. Tu je naša verzia.
Vyskúšajte však aj náš recept na stroganov, alebo tradičný segedínsky guláš. Výborná je aj živánska na plechu. A máme pre vás aj odpoveď na otázku, čo na obed cez týždeň. A tu je pravá česká znojemská omáčka. Tu je aj recept na bravčový steak.
Ingrediencie
- 1 kg bravčového mäsa (pliecko, stehno, karé),
- 6 kusov paradajok,
- 1 cibuľa,
- 3 strúčiky cesnaku,
- 6 guličiek nového korenie,
- 4 bobkové listy,
- 2 malé lyžičky sušeného majoránu,
- 3 hrste čerstvých, alebo sušených húb,
- 1 dcl bieleho vína,
- 2 polievkové lyžice oleja,
Postup receptu bravčového ragú
- Na ragú použijeme bravčové stehno, ktoré umyjeme a nakrájame na kocky. Použili sme masliaky, ale sú vhodné aj iné huby.
- Mäsový základ Na rozpálenom oleji osmažíme do zlatista nakrájanú cibuľu, pridáme kocky mäsa, ktoré sprudka opražíme, aby sa zatiahlo. Masliaky nakrájame, pridáme k mäsu. Spolu krátko dusíme, kým pustia šťavu. Podlejeme bielym vínom.
- Olúpeme paradajky Paradajky umyjeme, a zo spodnej časti narežeme do kríža. Na 2 minúty ich zalejeme horúcou vodou, vodu zlejeme, paradajky schladíme pod studenou vodou a jednoducho olúpeme. (ide to ľahko, aj bez noža).Pridáme do hrnca.
- Cesnak nakrájame na plátky, pridáme k mäsu spolu s korením - soľ, mleté čierne korenie, bobkový list, nové korenie a varíme do zmäknutia mäsa. Po dovarení pridáme majorán.
Bravčové ragú podávame s bielou ryžou, cestovinami alebo zemiakovým pyré. Vyskúšajte aj náš recept na bravčový stroganov.
Dobrú chuť.
Aké druhy zeleniny a korenia sa hodí pridať do ragú?
Do ragú sa hodí pridať rôzne druhy zeleniny a korenia, aby sa dosiahla bohatá a výrazná chuť. Medzi často používané zeleninové prísady patrí cibuľa, cesnak, ale aj koreňová zelenina ako mrkva a zeler, alebo sa hodia aj paradajky. Cibuľa a cesnak poskytujú výraznú chuť a arómu, zatiaľ čo mrkva a zeler pridávajú sladkosť a jemnosť.
Korenie je tiež dôležitou súčasťou ragú a prispieva k výraznému chuťovému zážitku. Medzi bežné druhy korenia patria sušený tymián, rozmarín, bobkový list, korenie, klinčeky, muškátový oriešok a čierne korenie. Tieto korenie pridávajú jedinečnú chuť a aromatickú vôňu ragú.
Okrem toho môžete pridať aj ďalšie zeleninové druhy a korenie podľa vlastnej chuti a preferencií. Experimentovanie s rôznymi kombináciami zeleniny a korenia vám umožní vytvoriť jedinečnú a chutnú verziu ragú, ktorá bude vyhovovať vašim chuťovým preferenciám.