Pripraviť si slaný cuketový koláč so slaninou je doma jednoduché a výsledok je prekvapivo výborný. Koláč si môžete dať samostatne, alebo ako hlavné jedlo napríkald so zeleninovým šalátom, alebo varenými zemiakmi.

Slaný cuketový koláč so slaninou

Zjedol sa na posedenie. Slaný cuketový koláč so slaninou je jedlo, ktoré kombinuje sladkú chuť cukiet so slanou príchuťou slaniny. Tento koláč je obľúbeným spôsobom, ako využiť sezónnu úrodu cukiet a pridať im pikantný nádych. Nedávno som ho doma pripravil, naozaj chutil.

Jeho základnou charakteristikou je krehká štruktúra, ktorá spoločne so slaninou dodáva koláču pikantnú a slanú chuť. Okrem cukiet a slaniny môžete do cesta pridať aj cibuľu, syr, múku, mlieko, vajcia a korenie. Alebo hocičo iné a vhodné podľa vašej chuti.

Výsledná kombinácia chutí vytvára lahodný slaný koláč, ktorý sa často podáva ešte teplý. Ale výborne chutí aj studený. Ale napokon v mikrovnke ho ľahko zohrejete. Slaný cuketový koláč so slaninou je ideálnym spôsobom, ako si pochutiť na letnej úrode cukiet a vytvoriť z nich chutné a nasýtené jedlo. Rozhodne ho vyskúšajte.

Prečo cuketa?

Jednou z hlavných výhod konzumácie cukety (nielen v lete, keď dozrieva) je, že je zdravá a majú viacero pozitívnych účinkov na zdravie. Dali sme dokopy niektoré z dôvodov, prečo je dobré si cuketu doma prirpaviť:

  • Nízkokalorický obsah: Recepty s cuketou sú nízkokalorické a zhotovené jedlá majú často malý obsah tuku, čo je výhodou pre ľudí, ktorí sledujú svoju váhu. Sú tiež bohaté na vodu, čo pomáha udržiavať hydratáciu.
  • Vysoký obsah vlákniny: Cuketa je bohatá na vlákninu, ktorá podporuje zdravé trávenie a môže pomôcť pri prevencii zažívacích problémov, ako je zápcha.
  • Obsah živín: Plody cukety obsahujú aj množstvo dôležitých živín, vrátane vitamínov (napríklad vitamínu C, vitamínu K a vitamínu B6), minerálov (napríklad horčíka a draslíka) a antioxidantov.
  • Podpora imunitného systému: Vitamín C obsiahnutý v cuketách podporuje imunitný systém a pomáha bojovať proti infekciám.
  • Nízky obsah sacharidov: Cukety majú aj nízky obsah sacharidov a sú vhodné pre ľudí, ktorí obmedzujú príjem sacharidov napríklad pri nízkosacharidovej diéte.
  • Možnosti prípravy: Cukety je možné pripraviť rôznymi spôsobmi, vrátane pečenia, varenia, grilovania alebo pridania do šalátov. Sú všestrannou prísadou, ktorá sa dá začleniť do rôznych pokrmov.
  • Nízky obsah tuku a cholesterolu: Cukety majú nízky obsah tuku a cholesterolu, čo je pre zdravie srdca pozitívne.
  • Podpora hydratácie: Vďaka svojmu vysokému obsahu vody prispievajú cukety k udržaniu telesnej hydratácie.

Celkovo možno povedať, že slaný cuketový koláč so slaninou, alebo aj bez nej je dobrou voľbou aj pre tých, ktorí chcú udržiavať zdravú stravu a priniesť do svojho jedálnička množstvo živín a vlákniny bez prídavku nadmerného množstva kalórií a tuku.

Vyskúšajte aj náš recept na cuketové placky, alebo recept cuketový prívarok. Alebo recept na cuketový tatarák. Alebo si prečítajte o tom, ktorá cuketa je jedovatá.

Ingrediencie

  • 4 hrnčeky nastrúhanej cukety, patizónu alebo tekvice (napríklad Hokkaido)
  • 2 vajcia,
  • 1/3 hrnčeka oleja,
  • 1 hrnček špaldovej múky (hladkej),
  • 1 balenie prášku do pečiva,
  • 1 väčšia cibuľa,
  • 2 strúčiky cesnaku (aj viac podľa chuti),
  • 150 g slaniny,
  • 1 hrnček nastrúhaného tvrdého syra (alebo mozzarelly),
  • soľ,
  • kurkuma,
  • drvená rasca,
  • sušená bazalka (alebo oregano, provensálske korenie, korenie sušené paradajky s bazalkou),
  • alebo čerstvé bylinky,

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu

  1. Cuketu si umyjeme a očistíme a nastrúhame na strúhadle na jablká. Okrem cukety môžeme zvoliť vhodnú tekvicu, ale aj patizón. Najviac práce nám zaberie príprava zeleniny. Ak nemáme čas, je lepšie si ju pripraviť deň vopred a uskladniť celú zmes v chladničke. Keď zvolíme cuketu a pustí veľa vody, treba ju nasiliť a vyžmýkať. Ja som použil tri vačšie cukety, takže toho zrejme bolo viac ako 4 hrnčeky. Koláčik na záver trošku pomalšie tuhol, takže ak dáte viac cukety, pridajte aj múku a ostatné suroviny.


     
  2. Do cukety pridáme vajcia, olej, múku, prášok do pečiva, nadrobno nakrájanú cibuľu, roztlačený cesnak a nastrúhaný syr. Dochutíme korením. Skvelú chuť pridajú aj čerstvé bylinky. Vymiešame. Veľký plech si vymastíme olejom a vysypeme múkou. Môžete použiť aj papier na pečenie, ale pri tomto recepte s ním opatrne, pri tomto recepte sa stáva, že sa koláč vie prilepiť. Dá sa to však zvládnuť a ak chcete, použite ho.


     
  3. Na plech rozotrieme cesto, od hrúbky záleží čas pečenia.. Tenké cesto pečieme pri teplote 180 °C minimálne 30 minút do zlatista, aby sa urobila chrumkavá kôrka. Ak si urobíte hrubšie cesto ako som si urobil ja, bude to trvať dlhšie. Dajte mu čas.

Tip od žien v meste: Tento slaný cuketový koláč so slaninou si môžete dokonale upraviť podľa svojej chuti napríklad aj bez slaniny. Môžete pridať nakrájanú šunku, úvarené údené, ale pre aj sušené paradajky alebo olivy ak chcete vegetariánsku verziu. Dobrú chuť!

Videorecept

Aký druh syra je najlepší pre tento recept?

Pre recept na slaný cuketový koláč so slaninou môžete použiť rôzne druhy syra podľa svojich preferencií a chuti. Niektoré z populárnych druhov syra, ktoré sa dobre hodí do tohto receptu, zahŕňajú:

Cheddar: Tento syr má bohatú a pikantnú chuť, ktorá dobre kontrastuje so sladkou chuťou cukety a slaniny.

Syr Gruyère: Gruyère je jemný, voňavý syr, ktorý môže pridať hlbokú chuť a krémovú textúru do koláča.

Syr mozzarella: Mozzarella sa dobre topí a vytvára krémový povrch, čo môže byť výborné pre tento typ koláča.

Parmezán: Parmezán pridáva výraznú slanú chuť a zlatohnedú farbu.

Feta: Ak hľadáte iný druh syra, feta môže pridať trochu kyslosti a sýto-mliečnu chuť.

Monterey Jack: Tento syr je vhodný pre tých, ktorí preferujú menej výraznú chuť a jemnejšiu textúru.

Výber syra závisí na vašich osobných preferenciách a chuti. Môžete sa rozhodnúť pre jednu z týchto možností alebo vytvoriť vlastnú kombináciu syrov podľa toho, čo vám chutí.