Vyskúšajte recept na púpavový sirup, ktorý je rokmi naozaj dôkladne preverený. Na výrobu viac ako jedného litra púpavového sirupu potrebujete asi štyri plné hrste púpavy.

Púpavový sirup

Lúky sa rozkvitli a medzi prvými jarnými kvetmi sa objavuje púpava, ktorú poznáme všetci a jej kvety sa nedajú zameniť za žiadne iné. Mnohí s príchodom jari vyrážajú do lesov a na lúky zbierať liečivé byliny a jedným zo skvelých spôsobov ako si udržať ich liečivé účinky po zvyšok roku je príprava domáceho púpavového sirupu.

Kvety púpavy sú úžasné v boji proti respiračným ochoreniam.

Prvý krok prípravy púpavového sirupu štartuje teda v prírode pri jej zbere. Zbierame len kvet, bez stonky – stonky sú horké. Trháme teda kvietky tesne pod hlavičkou aj so zelenou časťou.

Zbierame za slnečného počasia v doobedňajších alebo obedňajších hodinách pre rozkvitnuté hlavičky – mali by byť čo najväčšie. Práve tie majú najviac peľu, ktorý dodáva sirupu arómu, farbu a liečivé účinky.

Na prípravu viac ako jedného litra sirupu potrebujete asi štyri plné hrste púpavy, čo sa môže rovnať zhruba 200 g / 200 kusom kvetov.

Nazbierané kvety necháme asi 30 minút rozložené na plachte niekde na slniečku, aby vyliezli chrobáčiky. Nuž a potom sa presúvame do kuchyne, kde príprava sirupu pokračuje. Vyhraďte si na to víkend, príprava trvá 12-24 hodín.

Vybrali sme pre vás aj recept na bazový sirup, alebo vyskúšajte recept na žihľavový sirup.

Ingrediencie na prípravu púpavového sirupu

  • 200g kvetov púpavy - 1 liter prevarenej vody - 1 kg kryštálového cukru - 1 citrón - 10 g kyselina citrónová,

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu na púpavový sirup

  1. Nazbierané kvety namočíme do studenej prevarenej vody. Dáme na sporák, necháme zohriať na bod varu, ihneď stiahneme zo zdroja tepla a necháme odležať do druhého dňa, pod dobu 12 hodín. Neodporúča sa dlhšie než 24 hodín.


     
  2. Po odležaní vyzerá tekutina a kvety asi takto.


     
  3. Pomocou sitka (ideálnejšie pomocou gázy alebo cez látku) precedíme tekutinu. Kvety dôkladne vyžmýkame.


     
  4. Precedenú tekutinu dáme do hrnca a na sporák. Pomaly na nízkej teplote zahrievame a vsypeme 1 kg cukru.


     
  5. Pridáme nakrájaný citrón (ak nemáte v bio kvalite – ošúpte ho) a asi 1 PL kyseliny citrónovej. Na slabom ohni pomaličky zohrievame a premiešavame do rozpustenia cukru. Môže to trvať asi 10-20 minút.


     
  6. Stiahneme zo zdroja tepla a ešte teplý sirup lejeme do vysterilizovaných čistých fliaš. Položíme hore dnom a necháme prikryté dekou či utierkou do ďalšieho dňa odležať. Na druhý deň už môžeme začať konzumovať. Sirup pridávame do vody, do čajov.

Tip od žien v meste: Pri hustejšej konzistencií (ktorú dosiahneme, keď použijeme buď menej vody, okolo 0,75 litra alebo použitím väčšieho množstva cukru, okolo 1,5 kg cukru na 1 l vody) môžeme sirup mazať na chlebík podobne ako med. Vo fľaškách v chlade a v tme vydrží sirup okolo 6 – 8 mesiacov. Dobrú chuť. Skúste aj iné naše recepty na domáci sirup.

Videorecept