Najlepšie zavárané čučoriedky sú delikatesa. Zavariť si čučoriedky je skvelý sezónny recept. Skúste najlepší recept na zavárané čučoriedky. Chuť na domáci čučoriedkový kompót v zime určite príde.
Zavárané čučoriedky
Leto prináša so sebou aj rôzne druhy sezónneho bobuľového ovocia. Čučoriedky sú jedným z najväčších skvostov tohto obdobia. Vyplatí sa uchovať si čučoriedkový kompót na horšie časy.
Teda, keď všade bude mráz a sneh a vy si zo špajzky vyberiete svoju fľaštičku zaváraných čučoriedok a vychutnáte si ju napríklad so šľahačkou, pudingom alebo len tak.
Prípadne túto pochúťku zúročíte pri príprave rôznych druhov koláčov, napríklad aj klasickej bublaniny. Treba dodržať niekoľko zásad a myslieť na to, že čučoriedky musia byť ozaj kvalitne poumývané, zaváracie fľašky tiež a treba vedieť, ako dlho a akým spôsobom sterilizovať.
Nie je však nič jednoduchšie. Zavárané čučoriedky majú skvelé účinky. Dokážu pomôcť pri zastavovaní hnačky, sú plné vitamínov a minerálov, zlepšujú metabolizmus, znižujú riziko infarktu a mnoho ďalšieho.
Jednoducho sú skvelá vec, sú zdravé a chutné a aj recept vám pôjde isto od ruky. Skúste aj ďalšie recepty ako spracovať čučoriedky. Máme pre vás aj recept na pečené gaštany.
Recept na domáci čučoriedkový kompót
- Čas prípravy (celkovo spolu): 210 minút
- Čas tepelnej úpravy: 30 minút
- Počet porcií: 15
Ingrediencie na najlepšie zavárané čučoriedky
(Potrebujeme na 15 porcií)
- 2 kg čučoriedok,
- 0,75 kg kryštálového cukru,
- 1 liter vody,
Postup receptu ako zavariť čučoriedky
- Čučoriedky si dôkladne očistíme a poumývame. Rovnako tak vyčistíme zaváracie poháre aj viečka.
- Čučoriedky necháme dobre odkvapkať. Zasypeme ich polovicou cukru. Necháme postáť asi dve hodiny.
- Medzitým si pripravíme nálev, zmiešame vodu so zvyšným cukrom a nahrievame, kým sa cukor úplne nerozpustí.
- Do veľkého zaváracieho hrnca najskôr poukladáme naplnené a dôsledne uzatvorené fľaše a zalejte ich vodou tak, aby bola centimeter pod uzáverom.
- Fľaše s čučoriedkami privedieme k varu a udržiavame pri teplote asi 85 až 90 stupňov Celzia po dobu 30 minút. Bolo by dobré kontrolovať teplotu špeciálnym teplomerom. Po uvarení zaváraniny opatrne vyberieme a prevrátime hore dnom na asi minútu, aby sa viečka dôkladne uzavreli. Fľaše odložíme na uskladnenie na suché miesto.
Dobrú chuť, takto vyzerá výsledok. Skúste aj náš recept na slivkový džem