Leila Zajac, farmaceutka s 20-ročnou pracovnou skúsenosťou v oblasti farmácie, odišla zo zahraničnej firmy, aby vzdelávala a menila pohľad na ženské zdravie, hlavne v období perimenopauzy. Založila projekt Všetko o menopauze, aby ženám po štyridsiatke pomohla prežiť pohodovú druhú časť života a naučila ich i spoločnosť otvorene a bez stigmy hovoriť o období prechodu a starnutia. Je členkou Medzinárodnej menopauzálnej spoločnosti (IMS).
Menopauza sa tak ako menštruácia týka každej jednej ženy, aj tak to nie je téma, o ktorej sa hovorí otvorene a verejne. Vy ste pred viac ako dvoma rokmi opustili atraktívnu pracovnú pozíciu v zahraničnej firme a začali ste verejne komunikovať o perimenopauze a menopauze. Prečo?
"Pretože si táto téma zaslúži pozornosť. Náš organizmus si prechádza veľkou zmenou – po fyzickej aj psychickej stránke. Nepohoda, ktorá je s tým často spätá, sa bagatelizuje a neberie vážne. Veď si tým predsa prešla každá a prežila to…, počúvame často. Zároveň to, ako sa k tejto zmene postavíme, do veľkej miery ovplyvní, ako bude vyzerať naša ďalšia životná etapa. Pretože menopauza nie je len o vaječníkoch. Preto túto tému otváram, lebo vidím nedostatky v edukácii, informovanosti o tom, aké máme terapeutické možnosti na zmierňovanie príznakov a čo všetko môžeme samy pre seba a svoje zdravie urobiť, aby sa nám ľahšie starlo. Vnímam obdobie po 40-ke ako veľké okno príležitostí, kedy ešte môžeme mnohé vyvíjajúce sa nežiaduce (chorobné) stavy zvrátiť. Ak sme doteraz mali iné priority, teraz je konečne čas sa viac sústrediť na seba.
My už neprežívame menopauzu našich starých mám. Hoci biologický aspekt je rovnaký, čo sa zmenilo je to - ako žijeme naše životy. Často sme práve tá sendvičová generácia na jednej strane s malými alebo dospievajúcimi deťmi na druhej strane so starnúcimi rodičmi, veľmi často práve na vrchole svojej kariéry v tomto období. Všetko prichádza ako si naraz, popri povinnostiach a tlakoch aj nepoznané emócie, často pocity ľútosti, krivdy a život jednoducho môže byť výzvou v mnohých smeroch. Pre ženy je potrebné si ale uvedomiť, že napriek tomu všetkému, alebo aj kvôli tomu všetkému, toto je práve vhodný čas sa zastaviť, poriadne nadýchnuť, dať si pauzu a prehodnotiť svoje doterajšie tempo, návyky, vzťahy, vrátane vzťahu k sebe samej."
Menopauza a sexuálny život
Je to tabu téma, lebo vlastne hovoríme o starnutí ženy, čo nie je zaujímavé pre spoločnosť, ktorá má rada mladé, krásne a plodné?
"Presne tak. V našej spoločnosti sa ženám ťažšie starne. Sama som bola prekvapená, koľko žien si ešte stále ženstvo spája s plodnosťou. Preto aj menopauzu berú skôr negatívne, že je to koniec pekného vitálneho života. Je načase zbúrať tieto stereotypné predstavy a otvárať rozhovory. V Japonsku obdobiu po menopauze pekne hovoria druhá jar života. Čas, kedy sa už konečne môžeme plne sústrediť na seba a aktivity, ktoré nám prinášajú radosť. Čas, kedy môžeme zúročiť tie roky skúseností a naplno využiť svoj potenciál a talenty. K tomu ale potrebujeme dobré zdravie, preto sa o tom, ako si ho udržať čo najdlhšie, je potrebné rozprávať už oveľa skôr.
Ochorenia ako diabetes, osteoporóza, srdcovo-cievne choroby, Alzheimerova choroba, totiž nevznikajú náhle. Ich zárodky sa tvoria už niekoľko desiatok rokov skôr. Z tohto dôvodu si myslím, že menopauzálna starostlivosť je do veľkej miery preventívna – vedieť si svoje srdce, mozog a kosti ochrániť, keď už nebudeme mať hormóny, ktoré plnili aj takúto ochrannú funkciu."
Najčastejšie hovoríme o menopauze, hoci - ako vysvetľujete na svojom webe, je to len jeden deň poslednej menštruácie, keď žena 12 mesiacov po sebe nekrváca. Viac by sme sa teda mali používať pojem perimenopauza a zaoberať sa ňou?
"Z medicínskeho hľadiska je menopauza – deň poslednej menštruácie, čo zistíme retrospektívne, ak žena nemá 12 mesiacov po sebe menštruáciu. Perimenopauza alebo prechod/klimaktérium je obdobie hormonálnych zmien okolo menopauzy (peri = okolo) v dôsledku vyhasínania funkcie vaječníkov. Vaječníky, ak nejde o chorobný stav alebo chirurgický zákrok, neprestanú pracovať zo dňa na deň. Je to postupný proces. Perimenopauza môže začať oveľa skôr, aj niekoľko rokov skôr ako sa úplne ukončí funkcia vaječníkov. Pre nás je dôležité vedieť, čo sa v perimenopauze deje. Kolísaním a postupným ukončením produkcie hormónov vo vaječníkoch dochádza aj k mnohým iným zmenám v tele (fyziologickým aj psychologickým).
Leila Zajac. Foto - Katarína Varga
Je dobré vedieť o týchto zmenách, rovnako o príznakoch, ktoré môžu prísť v dôsledku kolísania a neskôr straty hormónov vo vaječníkoch. Ale najmä je dobré vedieť, že my samy veľmi môžeme nášmu telu pomôcť si touto zmenou prejsť a na nové podmienky sa čo najlepšie adaptovať. Pomôžeme mu tak, že sa trochu viac sústredíme na potreby nášho tela. Doprajeme mu regeneráciu, spánok, pohyb aj výživnú stravu. Nevynecháme preventívne prehliadky a požiadame o pomoc, keď sa nám kvalita života zníži."
Z reprezentatívneho prieskumu z augusta 2022 na vzorke 1000 žien, ktorý ste si dali urobiť, vyšlo najvyššie číslo 72 percent žien, ktoré majú strach z perimenopauzy. Poznajú ženy rozdiel medzi perimenopauza a menopauzou? Alebo to vysoké číslo súvisí s neznalosťou?
"V prieskume sa používal pojem prechod/klimaktérium, keďže pojem perimenopauza ešte nie je tak známy a používaný. Pri spracovaní výsledkov boli vytvorené 3 podskupiny žien – ženy, ktoré ešte nepociťujú príznaky prechodu; ženy, ktoré majú príznaky prechodu a ženy, ktoré sú už po menopauze. Toto vysoké číslo – 72 percent bolo v skupine žien, ktoré už príznaky prechodu majú, teda sú v perimenopauze a majú obavu, čo im ešte toto obdobie prinesie."
Váš prieskum tiež ukázal, že 59 percent má obavy z vplyvu na sexuálny život. Ako veľmi mení menopauza sexuálny život?
"Opäť sme zobrali vzorku žien, ktoré sú v perimenopauze. Z nich je 59 percent, ktorým menopauza v nejakej miere negatívne ovplyvnila sexuálny život. Väčšinou kvôli zníženému libidu. Libido je ale multifaktoriálne, nikdy to nie je len jedna príčina. Okrem hormonálnych zmien môže na libido vplývať aj množstvo stresu, ktorý v živote máme; vzťah s partnerom; niektoré lieky; dokonca to, ako dobre sa cítime vo svojom tele; samozrejme príznaky ako únava, nedostatok spánku; nočné potenie; úzkosti, bolesti svalov, zmena kompozície tela; a iné možné (peri)menopauzálne príznaky, ktoré patria pod tzv. „genito-urinárny syndróm menopauzy“ (vulvo-vaginálna suchosť, bolesť pri styku, znížená lubrikácia, svrbenie, pálenie, nutkanie na močenie, častejšie zápaly močových ciest). Na zmierňovanie (peri)menopauzálnych príznakov existujú účinné terapie – hormonálne, nehormonálne, systémové, lokálne aj nefarmakologické."
Menopauza vplýva na výkon v práci
Mali by menopauzu brať do úvahy aj nadriadení či nadriadené vo firmách? V prieskume sa 47 percent opýtaných vyjadrilo, že má obavy z vplyvu menopauzy na pracovný život. Vy napokon robíte aj takéto kurzy a konzultácie pre firmy.
"Zo vzorky žien, ktoré sú v perimenopauze, 47 percent opýtaných odpovedalo, že menopauza negatívne ovplyvňuje ich pracovný život. To je číslo hodné pozornosti aj pre manažérov a lídrov v organizáciách. Ženy v strednom veku sú predsa vo svojom „prime time“, majú skúsenosti, rozvahu, kompetencie rozbiehať veci, ktoré sú prospešné a užitočné pre spoločnosť. Chcú napĺňať svoj potenciál. Realita ale v mnohých organizáciách túto skutočnosť zatiaľ neodzrkadľuje. Práve naopak. Mnoho žien sa po 40-ke začína cítiť neviditeľne.
Medzi top 5 príznakov, ktoré majú často výrazný vplyv na pracovný výkon patria – nespavosť, nervozita, mozgová hmla, úzkosť a návaly tepla. Z toho môže prameniť aj pokles sebavedomia, žena sa napríklad neprihlási na pracovnú pozíciu, na ktorú je viac než kompetentná… Ak nepríjemné symptómy perimenopauzy bránia napĺňaniu potenciálu, je v záujme zamestnávateľa podať podpornú ruku.
Minule som v jednom rozhovore o menopauze v práci - v magazíne "Times" zahliadla vetu- "Generácia mileniálov vstupuje do 40-ky a to je už generácia, ktorá určite nebude v tichosti znášať nepohodu a menopauzálne príznaky, ak prídu!" Súhlasím 😊
Pre spoločnosti ponúkam edukačné prednášky/workshopy, ale aj individuálne konzultácie pre zamestnankyne, aby žiadna žena nemusela – rozmýšľať nad tým ako zakryť nával tepla, prípadne sa hanbiť za to, že prežíva nepohodu, v najhoršom opustiť prácu kvôli nepríjemným príznakom. A aby každá žena vedela, aké má terapeutické možnosti. Výskumy potvrdzujú, že okolie, vzťahy, spoločnosť, v ktorej trávime veľa času, sú významnými faktormi v (peri)menopauzálnom prežívaní. Ak je otvorená inkluzívna firemná kultúra, v ktorej nedominuje pocit strachu a hanby, kvalita života a celková spokojnosť v práci sa zvyšujú."
Zmeny sa začínajú u žien diať vo veku od 45 do 55 rokov, kedy by sme sa mali začať o túto tému zaujímať?
"Odporúčam sa začať o túto tému zaujímať čím skôr, najneskôr okolo 40-ky. Prevencia začína záujmom, edukáciou. 40-ka je všeobecne taký prelomový vek zmien. Zvnútra aj zvonka. Je to ideálny čas začať rozmýšľať nad tým, ako si predstavujeme svoju druhú polovicu života. Ako sa môžeme o seba postarať už teraz, aby sme si mohli zdravie užívať čo najdlhšie.
Vek medzi 40. – 55. rokom je tzv. barometrom zdravia, čo znamená, že môže poodhaliť alebo urýchliť zdravotné problémy, ku ktorým sa vďaka nie najlepším návykom blížime. Je to preto aj okno príležitosti, ktoré sa oplatí využiť. Využijeme ho tak, že sa viac sústredíme na seba, svoje zdravie a potreby. Je to obdobie vhodné na prehodnotenie, či náš životný štýl a tempo sú ešte vhodné pre nové životné obdobie."
Koho by mali ženy vyhľadať, aby zistili, aké majú možnosti pri zmiernení dopadov perimenopauzy?
"V našich končinách je manažment menopauzy z medicínskeho hľadiska v rukách gynekológov. Pre samoštúdium odporúčam aj moju webovú stránku a instagramový profil vsetko_o_menopauze, kde sa intenzívne venujem osvete na túto tému."
Menopauza a príznaky: Je ich viac ako 30
Keď hovoríme o menopauze, najčastejšie spomíname príznaky ako nadmerné potenie, výkyvy nálad, problémy s trávením, priberanie… Poznáme všetky príznaky?
"Vieme, že príznakov je viac ako 30. Dôvodom takého množstva je, že receptory pre (vaječníkové hormóny) estrogén a progesterón má žena rozmiestnené po celom tele. Ženy, ktoré sú na hormonálne zmeny citlivejšie alebo ktorých telo si na nedostatok týchto hormónov ťažšie navyká, môžu perimenopauzu prežívať veľmi ťažko. Symptómy môžeme rozdeliť do štyroch kategórií.
Psychologické, kam patrí napríklad nízka nálada, depresívne myšlienky, apatia, strata motivácie či nekontrolovateľné emócie. Ďalej vazomotorické, ktoré predstavujú návaly tepla / nočné potenie. Potom genito-urinárne, ako napríklad vulvo-vaginálna suchosť, bolestivosť pri styku, častejšie zápaly močových ciest, nutkanie na močenie. A napokon iné, kam patria nespavosť, bolesti kĺbov a svalov, búšenie srdca, závraty, zvýšená únava, ale napríklad aj pálenie v ústach, zvýšená citlivosť na zvuky, suché oči, či brnenie v končatinách.
Zo štatistík vieme, že približne osem z desiatich žien niektoré príznaky perimenopauzy pocíti vo väčšej či menšej intenzite, pričom približne tri z týchto ôsmich žien majú príznaky také intenzívne, že im výrazne znižujú kvalitu života. Dve z desiatich žien ani nevedia, že perimenopauzou prešli, no aj v ich telách sa zmeny dejú."
Jeden z reálnych príbehov žien, ktorý máte na webe hovorí o tom, že to najťažšie na menopauze je pocit, že sa žena stáva neviditeľná - hoci má väčšinou už odrastené deti, má čas na seba, v práci dokáže využiť dlhoročné skúsenosti a realizovať sa a má pred sebou oveľa viac aktívnych rokoch života ako naše mamy či babičky. Aj tak, ako sa píše v príbehu je žena zaujímavá v reklame akurát tak na vložky na inkontinenciu. Ako to vnímate vy?
"Áno, tento príbeh si pamätám. Veľmi podobné pocity má veľa žien, s ktorými sa rozprávam. Spoločnosť, v ktorej žijeme, reklamy, ktoré vidíme, kult mladosti, to všetko má veľký vplyv na celkové prežívanie menopauzálneho obdobia a starnutia. Preto ma táto téma tak fascinuje, lebo sa na ňu dá pozrieť nielen z biologického, ale aj kultúrneho a sociálneho aspektu.
Štúdie potvrdzujú, že ak majú ženy negatívne pocity vo vzťahu k menopauze, k starnutiu, majú aj viac symptómov a vo väčšej intenzite. Mňa samú to prinútilo zamyslieť sa už teraz nad tým ako vnímam moje starnutie a mnohé prehodnotiť. Napríklad ženy z Mayskej kultúry v Mexicu aj Guatemale sa tešia na menopauzu, pretože tým nadobúdajú v spoločnosti vyšší status, status zrelej ženy a oslavujú svoju novú slobodu. Príznaky síce hlásili, no nemali veľkú intenzitu, vedeli ich viac akceptovať. V tejto kultúre sa o menopauze viac rozpráva, a vieme, že zdieľanie medzi ženami, validácia a pocit, že v tom nie sme samé, majú veľkú silu. Každá z nás má svoj malý vplyv, zodpovednosť a podiel na tom, akú spoločnosť vytvoríme pre ďalšiu generáciu."
Perimenopauza a menopauza vyvolávajú väčšinou negatívne pocity, obavy až strach. Je na tomto období aj niečo pozitívne?
"Takéto negatívne pocity sa prenášajú z generácie na generáciu, je čas to prelomiť. Obavy a strach, pocity hanby najviac prosperujú v tichu. Tabu a stigma sú veľmi škodlivé. Destigmatizácia a rozhovory ako je aj tento náš - môžu veľmi pomôcť s odbúravaním takýchto negatívnych pocitov a predsudkov.
Veľkou výhodou obdobia po menopauze je aj koniec menštruácie, ktorá býva pre mnohé ženy bolestivá a nepríjemná; koniec rizika otehotneniu; koniec rastu fibroidov v maternici, ktoré vedia nejednu ženu potrápiť. Končia pravidelné hormonálne výkyvy a s nimi spojené zmeny nálad.
Pre mnohé ženy je to nová sloboda, s ňou prichádza aj nová energia, nové sebavedomie, také ozajstné, nepredstierané. Mnoho žien potvrdzuje, že poklesom estrogénu sa už menej trápia nad tým, čo si pomyslia ostatní 😊 Prežívanie tohto obdobia je veľmi individuálne, je to neprenositeľná skúsenosť. Úlohu, samozrejme, hrá aj genetika, ako citlivo organizmus reaguje na hormonálne zmeny, zdravotný stav, socioekonomický status, vplyv má aj naše okolie – vzťahy, podporné prostredie.
Veľkú mieru zohráva aj to, ako sa k tejto životnej zmene my samy postavíme, či ju vnímame ako koniec všetkého dobrého, alebo naopak ako začiatok nového, lepšieho života. Zvoľme si to druhé. A menopauzu oslávme, aspoň len tak - samy pre seba."