Do ajurvédskeho centra Sethmara na Srí Lanke prichádzajú najčastejšie ženy, ale s problémami prídu aj muži či páry. Sú to rôzne vekové kategórie, ale jasne prevažuje jeden typ problémov - sú vyčerpaní až vyhorení - na fyzickej, psychickej alebo mentálnej úrovni. Inštruktorka jogy a znalkyňa ajurvédy Mirka Bartošová, ktorá centrum vedie, to rozpozná. Sama si vyhorením prešla.
“Niekto je vyčerpaný z rýchleho behu života, iný zo životných udalostí a drám, ktoré často prežívame po rozchode, rozvode a podobne. Človek vtedy potrebuje vyjsť z tej bublinky a pozrieť sa ako ďalej v živote,” opisuje Mirka, ktorá ajurvedu považuje za účinný spôsob liečby.
Ajurvéda si poradí aj s vyhorením
“Na Slovensku sa vyhorenie rieši cez psychické zdravie, takže človek dostane najčastejšie antidepresíva a je to vyriešené, ale to nie je cesta,” hovorí.
Sama si vyhorenie zažila, hoci v tom čase robila prácu, ktorá ju bavila a brala ju ako poslanie. Vyčerpanie a vyhorenie sa prejavuje na fyziologickej úrovni unavenými nadobličkami. Tie treba začať uzdravovať, aby sa stabilizovali hormóny stresu - kortizolu. Najprv musíme unavené telo začať vyživovať, až potom môže človek riešiť ostatné veci, inak hrozí, že skolabujú všetky systémy v tele v čase vyhorenia. Najdôležitejšie je, zastaviť sa, oddychovať...
“Pri vyhorení prvé nefunguje trávenie a potom to udrie na slabé miesto v tele, ženám často na tie ženské veci. Telo potrebuje tvoriť veľa kortizolu a keďže tie nadobličky už nevládzu, vytvorí si telo kortizol z pregnenolonu, čo voláme krádež pregnenolonu v tele,” vysvetľuje. Takže, namiesto toho, aby sa vytvorilo dostatočné množstvo pohlavných hormónov, telo zachraňuje situáciu – ide predsa o prežitie, vytvorí sa chýbajúci kortizol.
Ajurvéda je ako medicína uznávaná na Srí Lanke a v Indii a v centrách Sethmara cez ňu riešia mnohé diagnózy a zdravotné problémy. Ako hovorí Dr. Kasun Hewagana, ktorý pracuje ako ajurvédsky lekár od roku 2013, v centre Sethmara neliečia len vyhorenie, ale aj poruchy pohybového aparátu, hlavne bolesti chrbta, pooperačné stavy, vyskočené alebo zodraté platničky, problémy s kĺbami, neurodegeneratívne ochorenia, aj ženské veci, poruchy menštruácie a symptómy s tým spojené.
Unikátny systém očisty - panchakarma
Ayurveda dokáže efektívne liečiť akékoľvek ťažkosti. Veľakrát to, čo západní lekári vyhlásia za neliečiteľné alebo nemožné zlepšiť, ajurvéda dokáže uzdraviť alebo minimálne výrazne zmierniť príznaky. Na takomto ajurvédskom pobyte čaká klienta alebo klientku - panchakarma, čo je unikátny ájurvédský systém očistných terapií.
Jeho úplným základom je očista tráviaceho traktu a detoxikácia celého organizmu. Počas ajurvédskej očisty sa z tela odstránia toxíny a naštartujú sa regeneračné a samouzdravujúce procesy v tele. To sa deje nielen na fyzickej úrovni, ale aj na psychickej a mentálnej.
“Telo sa pripravuje pitím ghee (maslo) ráno, ktoré potom zbiera niekoľko dní toxíny po celom tele. Keď príde samotný očistný deň, ten je veľmi výrazný a zameraný na hrubé črevo, vtedy sa najväčšie množstvo toxínov dostane z tela von,” hovorí Dr. Kasun Hewagana.
Klienti a klientky absolvujú masáže, ktoré podporujú proces detoxikácie, lebo uvoľňujú starý stres z tela, ale zároveň sa pokožka premasíruje, prekrví, otvorí a môže z tela vychádzať von, čo tam nepatrí.
“To všetko je poprepájané, má to svoj význam, nehovoriac o strave. Strava je neoddeliteľnou súčasťou liečenia. Vyživíme a vyčistíme telo, uvoľníme, čo tam bolo nahromadené, ale už nezanášame,” hovorí Mirka Bartošová.
Dôležitá je správna strava
Strava je veľmi ľahká a zároveň dodáva telu živiny potrebné na to, aby telo spustilo regeneračné uzdravovacie procesy. Všetko sleduje lekár a upravuje denný režim podľa potrieb každého jednotlivca. I keď je základ rovnaký, zameraný na očistu, lekár predpisuje špeciálne procedúry na konkrétne problémy, s ktorými klienti prichádzajú. Lekár všetko sleduje a upravuje denný režim podľa potrieb jednotlivca.
“Máme rôzne vekové skupiny klientov, hoci prevažujú ženy. Keďže ponúkame aj skupinové pobyty, väčšina klientov oceňuje, že nemusia cestovať sami, ale v sprievode skupiny a skúseného sprievodcu - nepotrebujú žiadnu znalosť cudzieho jazyka - majú počas celého pobytu zabezpečený preklad do slovenčiny,” dodáva Mirka Bartošová.
Ajurvédsky pobyt v centre Sethmara na Srí Lanke vyskúšala aj herečka Zuzana Vačková. “Na dva týždne som odišla od svojich bežných problémov a starostí, nielen pracovných, ale aj od tých každodenných - nákupy, odviezť deti, čo bude na večeru, kto vyvenčí psa, to všetko som nechala na Slovensku. Asi na 4 deň môjho pobytu som vyložila sim kartu, takže sa mi nikto nedovolal a naozaj som si užívala pokoj,” hovorí.
Takéto odpojenie od každodennosti by odporučila každej žene. “Nikdy v živote som si nedovolila mať dva týždne iba pre seba. Ísť sama so sebou, nemať niekoho na starosti, na nikoho nebrať ohľad, myslieť iba na to, čo chcem ja. Mám 53 rokov a konečne som si to dopriala. Sústredila som sa iba na to, aby moje telo a moja duša nabrali energiu,” dodala Zuzana Vačková.
Ľudia si môžu predstaviť ayurvédske liečenie ako pobyt v našich kúpeľoch, len program je o čosi intenzívnejší, komplexnejší a procedúr je omnoho viac.
Ako vyzerá ajurvédsky deň v SETHMARE?
6:30 Budíček so šálkou prevarenej vody, ktorú vám prinesieme ku dverám vašej izby.
7:00 Joga a meditácia, pre pozitívny štart vášho dňa.
8:00 Chutné a výdatné raňajky.
9:00 Váš osobný liečebný plán (ajurvédske masáže a terapie). Medzi terapiami môžete odpočívať, užívať si pohodlie rezortu, objavovať krásy prírody alebo len tak byť.
13:00 Čerstvo pripravený výživný obed.
14:00 Pokračovanie vášho osobného liečebného plánu. Taktiež čas na relax, meditáciu, zaplávanie si v bazéne, na knihu alebo prechádzku po pláži.
18:30 Ľahká a chutná večera.
Po večeri si môžete oddýchnuť. Je to skvelý čas na vnímanie a vstrebanie liečebných procesov z celého dňa a skorý spánok, ktorý umožní hĺbkovú regeneráciu celého tela a mysle.
Nudiť sa určite nebudete. Ajurvédský program je bohatý. Okrem toho pre vás radi zorganizujeme našimi hosťmi obľúbené voľnočasové aktivity ako:
- kurz ajurvédskeho varenia. (aby ste doma mohli pokračovať 😊)
- prednášku o ayurvéde s naším doktorom.
- výlety za krásami Srí Lanky, ako safari v národnom parku, návštevu čajovej plantáže a fabriky na výrobu čaju.
- nákupy suvenírov a ajurvédskych liečiv.
„Dovolím si tvrdiť, že človek po takomto ajurvédskom pobyte prichádza domov ako vymenený. Telo i myseľ si oddýchli. Domov sa vrátime plní novej energie, a so sviežim, novým pohľadom na veci dejúce sa okolo nás a v nás. Ak je treba, sme pripravení robiť/meniť veci, s ktorými sme predtým nevedeli pohnúť. Celkovo sme plní elánu. Investícia do SEBA sa vždy vyplatí,“ dodáva majiteľka rezortu Mirka Bartošová