Každú hodinu svojho života potrebujeme inú hladinu hormónov. Záleží, čo robíme, v akej fáze života sme, v akom veku. Tiež, čo sa deje okolo nás, lebo, keď sledujeme smutné, tragické alebo nebezpečné veci, to všetko má, samozrejme, vplyv na naše telo, aj na našu psychiku.
Hormonálna jóga pomáha ženám
Hormonálna rovnováha je citlivý systém, ktorý na všetko reaguje - ak žijeme akčne, bude telo produkovať viac testosterónu, fungovanie v mužskej energii nám však dlhodobo nebude vyhovovať.
“Nie je to len o cvičení, ale aj o životospráve, o tom, ako fungujeme, ako veľmi náš život ovplyvňuje stres, ktorý je v 90 percentách príčinou problémov,” hovorí Mirka Bartošová, ktorá sa stala najznámejšou inštruktorkou hormonálnej jogy na Slovensku. Od roku 2016 viedla kurzy hormonálnej jogy po celom Slovensku, odučila asi 5000 žien.
Hormonálna joga dokáže ženám vyladiť nálady, dať do rovnováhy hormóny v menopauze, zmierniť vynechávajúcu alebo bolestivú menštruáciu, syndróm polycystických vaječníkov, problémy so štítnou žľazou,endometriózu (ochorenie ženských pohlavných orgánov - poz.red.), či riešiť neplodnosť.
“Je to koncentrované cvičenie, oveľa silnejšie ako klasická joga, čo sa týka účinku na hormonálny systém. Podstatou cvičenia je, že mi premasírujeme a aktivujeme žľazy s vnútorným vylučovaním, všetky žľazy, nielen vaječníky alebo štítnu žľazu, nadobličky, pankreas, hypofízu, aby začali fungovať a produkovať hormóny, aby si telo krásne samo urobilo rovnováhu. Spustí sa samoliečiaci regeneračný proces v tele,” vysvetľuje Mirka Bartošová.
Pre ženy v menopauze
Hormonálnu jógu odporúča ženám všetkých vekových kategórii od 18 plus. Mladším, ktoré ešte nemajú menštruáciu, by hormonálna joga mohla menštruáciu spustiť skôr.. Hornú vekovú hranicu hormonálna joga nemá. “Autorka hormonálnej jogy, Brazílčanka Dinah Rodrigues, má 96 rokov a stále ju cvičí, je chodiacou reklamou na hormonálnu jogu,” smeje sa Mirka.
Hormonálna joga pomáha dosiahnuť správny pomer estrogénu, progesterónu a testosterónu. Ženy v menopauze, ak sú správne vyladené, tak by mali chytiť druhý dych a užívať si život, keďže deti sú už zväčša odrastené. Symptomy prichádzajú hlavne vtedy, keď nie sú vyladené hormóny. Preto ženám každého veku odporúča, aby viac počúvali svoje telo a iba mu pomohli.
Prečítajte si
“Cvičením aktivujeme žľazy a vnútorné orgány, premasírujeme ich, oni sa prekrvia, regenerujú sa, čo ich reštartuje a umožní im fungovať správne a lepšie. Telo si samé vytvorí rovnováhu. Výsledky sú pomerne rýchle. Naštartovanie pohlavných orgánov netrvá vobec dlho, deje sa to hneď,” vysvetľuje Mirka Bartošová.
Problémy súvisiace s hormónmi majú vplyv na fyziológiu, na to, ako vyzeráme. “Keď nemáme nedostatok pohlavných hormónov alebo je tam nerovnováha, tak to telo začne vysychať - vidno to na koži, netvorí sa kolagén, vysychajú kĺby, kosti, hrozí osteoporóza, pocítia to vlasy i pokožka. A platí to aj naopak: často žena po hormonálnej joge žiari a nevie to vysvetliť,” dodáva Mirka Bartošová.
Ak nemáte čas ísť si zacvičiť osobne, máme pre vás online kurz Hormonálna joga pre ženy, ktorý si pustíte vždy, keď budete mať čas. Je to zostava asi 20 cvičení, ktoré sa naučíte a viete cvičiť samé. Nemusíte mať žiadne predchádzajúce skúsenosti s cvičením alebo s jogou.