Správna výživa zohráva dôležitú úlohu nielen počas domácej pohody, ale aj v práci. S príchodom stravovacích obmedzení, rôznych potravinových alergií a intolerancií sa však zámer jesť zdravo značne komplikuje. Svoje o tom viete najmä vtedy, ak vám nedávno objavili histamínovú intoleranciu. Nasledujúce rady sú preto ako ušité pre vás.

Ako prežiť deň v práci s HIT

Už pri diagnostike HIT ste pravdepodobne pochopili, že bez poctivého plánovania to nepôjde. Niekedy to chce niekoľko pokusov a omylov, aby ste zistili, ktoré potraviny tolerujete a ktoré nie. Na začiatku sú veľmi užitočné tzv. Potravinové semafory. Správne vybrané suroviny a ich kombinácia sú potom kľúčové nielen pre fungovanie doma, ale najmä cez deň v práci, kde sa od nás očakáva výkon.
 

Väčšina histaminikov sa nenaje len tak hocikde. Firemné kantíny a jedálne sú totiž často posledným miestom, kde myslia na špecifické potreby stravníkov. Vtedy chtiac – nechtiac musíte investovať čas do prípravy pre vás vhodných jedál a praktizovať systém „škatuľkovania“.

Tip č. 1:

Navarte si chutné nízkohistamínové jedlá už cez víkend a zamrazte ich rozdelené na jednotlivé porcie. Včas si tak môžete pripraviť desiate či obedy na celý týždeň. Pozor však na dlhé skladovanie v mrazničke, ktoré zvyšuje množstvo histamínu.

Raňajky a desiata v práci

Sú dni, keď nestíhate raňajky doma? Zoberte si ich so sebou priamo do práce.

Jedlá vhodné pre histaminikov môžu nielen dobre vyzerať, ale aj skvele chutiť. Uznajte sami a skúste si pripraviť lievance z ovsených vločiek s obľúbeným ovocím alebo zdravé celozrnné pečivo s domácou nátierkou z cíceru, mrkvy alebo cottage cheese. Ak vás ráno súri čas, aj v zhone si stihnete namiešať chutný smoothie nápoj z ovocia alebo zeleniny.

Obed v práci

Ak máte svoju intoleranciu natoľko pod kontrolou, že si viete obed objednať z overenej reštaurácie alebo sa spoľahnúť na jedáleň v práci, máte vyhrané. Za opýtanie, ktoré suroviny majú dnes v ponuke čerstvé nič nedáte. Niektorí histaminici dobre znášajú mäso alebo zeleninu pripravenú  na olivovom oleji. Vtedy stačí pridať len domácu zálievku a chutný obed je hotový.

Ak si predsa musíte kompletný obed priniesť z vlastnej kuchyne, vyskúšajte niektorý z našich tipov na zdravé a sýte hlavné jedlo.

Špargľovo-brokolicová alebo cukinová polievka

● Parená zelenina so sezamovými cestovinami alebo čiernou ryžou ochutená omáčkou

● Bohatá miska „z každého rožka troška“ s ryžou, tekvicou, mrkvou, mungo klíčkami a omáčkou

● Šalát z čínskej kapusty, čakanky, sladkých zemiakov a kúskami kuracieho mäsa

● Teplý šalát zo šošovice a cvikly s domácimi plackami (zemiakové/cukinové) alebo tortilami

● Palacinky z kokosovej múky s medom a ovocím

 

Ani s HIT nemusíte zostať hladní. Objavte niekoľko skvelých receptov a spravte si vlastnú zbierku toho, čo vaše trávenie toleruje a obmieňajte ich podľa potreby. Foto - Adobe Stock

Olovrant v práci

V čase olovrantu sa už väčšinou tešíme domov a stačí nám niečo ľahšie pod zub. Šikovným riešením pre milovníkov sladkých jedál sú kaše alebo pudingy, ktoré zaženú hlad a zároveň dodajú energiu na posledné hodiny v práci. Pre histaminikov sú vhodné tie z kokosového mlieka či jogurtu obohatené čučoriedkami, červenými ríbezľami či granátovým jablkom.

Ak do práce prídete s domácimi čipsami či sušienkami, určite sa nechajú ponúknuť aj kolegovia. Nízkohistamínové budú vtedy, ak ich pripravíte z batátov, tekvice či v prípade sušienok z mandľovej alebo tapiokovej múky.

Alternatívou je vždy aj obyčajná miska čerstvého ovocia, ktoré najlepšie znášate alebo pár hrstí makadamových či tigrích orechov.

Tip č. 2

Množstvo stresu a času pri premýšľaní nad jedálničkom vám ušetrí týždenné plánovanie. Vždy v nedeľu si v rámci príprav na nasledujúci týždeň vymyslite svoje vlastné menu. Keď budete vedieť, čo plánujete variť a z akých surovín, uľahčí vám to aj nakupovanie.

Pitný režim v práci

Typickým nápojom obľúbeným v kanceláriách je káva. Ak vám však s vašou HIT nerobí dobre, nezúfajte. Nie, nemusíte sa zmieriť len s pitím čistej vody. Skúste, napríklad, lahodné čaje. Tie väčšina histaminikov toleruje dobre, lebo spravidla obsahujú len malé množstvo histamínu. Zázvorový čaj, levanduľový čaj alebo výluh z kvetov kamélie (tzv. pravý čaj) sa možno stanú vašimi obľúbenými nápojmi.

Šálka dobrého čaju vždy spríjemní deň a doplní pitný režim. Foto - Adobe Stock

Nezabudnite tiež, že na smäd sú účinné aj šťavnaté druhy ovocia a zeleniny, ako sú melón, broskyňa či uhorka. Naopak vyhnúť by ste sa mali jahodám, čerešniam a citrusom.

Ako si napriek HIT spríjemniť jedenie v práci

Mnoho histaminikov vníma svoju diagnózu ako akúsi stigmu a cíti sa nepríjemne, keď nemôžu jesť rovnaký typ jedla ako priatelia či kolegovia v práci. Nie je však na to dôvod, práve naopak – svojim najbližším môžete rozšíriť gastronomické obzory a ísť príkladom, ako sa stravovať zdravo a zároveň chutne.

Zvlášť, ak máte v práci k dispozícii chladničku, nie je dôvod, aby ste každý deň jedávali sami a prichádzali o rozhovory pri obede s kolegami. Podeľte sa o domáce snacky, určite to ocenia a budú sa o neznámu novinku úprimne zaujímať.

Duševnej pohode v práci prospievajú nielen vzťahy s kolegami, ale aj prostredie, nevynímajúc to, kde sa stravujete. Ak to priestory a čas dovoľujú, jedzte vonku a počas prestávok sa podľa možnosti aj prejdite a rozprúďte krvný obeh.

Tip č. 3

Ak pracujete na smeny a pred odchodom do práce máte čas uvariť si teplé jedlo, môžete si ho ešte čerstvé užiť v práci aj o niekoľko hodín. Vďaka termoobalom si vychutnáte jedlo bez potreby zohrievania a s pocitom, akoby ste jedli doma. Šikovným pomocníkom pri varení je parný hrniec, pri ktorom netreba stáť a strážiť jeho obsah.

Pomôžte si doplnkami výživy

V prípade stravovacích obmedzení sú povolené všetky ťaháky, ktoré vám uľahčia život. Jedným z nich sú doplnky výživy s obsahom enzýmu diaminooxidáza (DAO) zodpovedným za rozklad histamínu v tele.

HITIMUN® DAO sú kapsuly šetrné k sliznici čreva. Obsahujú iba DAO a ryžový škrob. Sú vyrobené na Slovensku bez pomocných látok, farbív a konzervantov, bez cukru a sladidiel, bez laktózy, fruktózy a lepku a bez genetickej modifikácie.

Sú dostupné v acidorezistentných kapsuliach ARcaps® rastlinného pôvodu, ktoré chránia DAO počas prechodu žalúdkom pred žalúdočnou kyselinou. Pôsobia tak len tam, kde treba, teda v tenkom čreve.

1 kapsula HITIMUN® DAO má garantovanú aktivitu enzýmu diaminooxidáza až 36 000 histamíndegradačných jednotiek (HDU).

Užívanie HITIMUN® DAO nahrádza nedostatok aktivity enzýmu diaminooxidáza (DAO) v ľudskom tele. Výrobcom a distribútorom značky HITIMUN® pre SR je spoločnosť Aloris Vital, s.r.o. Foto - Aloris Vital