Sami to cítime, keď bojujeme s horúčavami - máme menšiu chuť do jedla, strácame energiu, sme unavení. Viac si preto vyberáme, čo si dáme a hlavne, koľko času chceme stráviť pri sporáku. Pomôžeme vám upraviť si v lete jedálniček tak, aby vám dodal energiu a pomohol prežiť v čo najväčšej pohode vysoké teploty. Tu je našich 5 tipov na jedlá a nápoje, ktoré vám pomôžu zvládať horúčavy
Jedlá s vysokým obsahom vody
Dôležitá je hydratácia, keďže sa potíme, strácame tekutiny a elektrolyty (dôležité minerály - poz.red.). Preto treba nielen piť veľa vody, ale konzumovať jedlá s okrem s vysokým obsahom vody (napr. ovocie a zelenina). Vyhneme sa tak únave, závratom či iným zdravotným problémom, ktoré spôsobuje dehydratácia.
V lete máme zníženú chuť do jedla a tak ťažké a mastné jedlá, ktoré zvyšujú telesnú teplotu a spôsobujú únavu, treba nahradiť ľahkými a výživnými jedlami, ktoré nezaťažia tráviaci systém (šaláty, ovocie, studené jedlá).
V lete si vieme kúpiť rôzne druhy ovocia a zeleniny, ktoré sú plné vitamínov, minerálov a antioxidantov. Potraviny a jedlá, ktoré obsahujú vitamíny a minerály, podporia vašu celkovú pohodu a dodajú vám energiu potrebnú na zvládanie horúcich dní.
Tu je našich 5 tipov na jedlá a nápoje, ktoré vám pomôžu zvládať horúčavy
1. Ovocie a zelenina
Ovocie a zelenina pomáhajú telu zvládať vysoké teploty. Majú vysoký obsah vody, niektoré druhy ovocia, ako sú banány a melóny, obsahujú elektrolyty ako draslík, ktorý pomáha udržiavať rovnováhu tekutín v tele. Majú tiež nízku kalorickú hodnotu, čo znamená, že telo nemusí vynakladať veľa energie na ich trávenie, to prispieva k udržaniu pocitu chladu a pohody.
Odporúčame paradajky, ktoré obsahujú lykopén, teda látku, čo patrí k najsilnejším antioxidantom spomedzi tzv. kartenoidov, ale aj ďalšie cenné látky, čo poskytujú vnútornú ochranu pokožky pred škodlivým UV žiarením. Účinnejšie sú varené či inak tepelne upravené paradajky. Urobte si teda lečo, klasickú hustú paradajkovú polievku alebo ľahkú taliansku verziu, či paradajkovú omáčku na cestoviny.
A nezabudnite, že paradajky nepatria do chladničky, pretože chlad spomaľuje proces zrenia paradajok.
Určite v lete nevynechajte uhorky, ktoré obsahujú približne 95% vody, čo pomáha udržať telo hydratované. Sú tiež bohaté na vitamíny a minerály, ako sú vitamín K, vitamín C, draslík a horčík. Tieto živiny prispievajú k celkovému zdraviu, podporujú imunitný systém a pomáhajú udržiavať zdravé kosti a srdce.
Uhorkami oživíte mnoho šalátov a určite vám bude chutiť aj čistý uhorkový šalát.
K letnému menu patrí aj kukurica, ktorá obsahuje látky luteín a zeaxantín, ktoré chránia oči pred častými poruchami zraku spôsobenými vekom či infekciami, ale aj pôsobením slnečného žiarenia. Je chutná varená s maslom či chrumkavá grilovaná.
2. Šaláty
Šaláty sú ľahké na trávenie a nezaťažujú žalúdok, sú bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty. Obsahujú ingrediencie, ako sú uhorky, paradajky a listová zelenina, ktoré majú vysoký obsah vody. Listová zelenina poskytuje vitamíny A, C, K a kyselinu listovú, zatiaľ čo iné prísady môžu pridať ďalšie živiny, ako sú draslík, vápnik a železo. Skvelé sú zeleniové i ovocné šaláty, obe majú chladivý účinok na telo, nehovoriac, že ich príprava je rýchla.
Urobte si caprese, grécky či cézar šalát, ale aj zeleninový šalát s avokádom či Quinoa šalát s údeným lososom. Všetky nájdete na tejto stránke.
Pri vymýšľaní šalátov nevynechajte cuketu. Táto nenápadná zelenina je plná cenných látok, ako sú vitamíny skupiny B, vitamín A, C, E či K. Z minerálov je v cukete zastúpený horčík, mangán, draslík, fosfor, meď a mnohé ďalšie. Urobiť si ju viete na mnoho spôsobov - ako šalát, cuketový tatarák či cuketový koláč. Chutí na slano i na sladko.
3. Studené polievky
Studené polievky obsahujú veľa vody a sú plné čerstvej zeleniny, ovocia a bylín, čo znamená, že sú bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty. Príkladom je gazpacho, ktoré obsahuje paradajky, uhorky, papriky, cesnak a olivový olej, všetko zdroje dôležitých živín.
Urobiť si môžete aj studenú uhorkovú polievku alebo krémovú uhorkovú polievku.
4. Ľahké bielkoviny
Bielkoviny sú dôležitým zdrojom energie a pomáhajú pri regenerácii svalov. Ľahké bielkoviny, ktoré sú menej náročné na spracovanie, pomáhajú udržať telo v rovnováhe a znižujú zaťaženie. Patria k nim ryby a morské plody, vajcia, tofu na všetky spôsoby, jogurty. Ak mäso, tak kuracie a morčacie, či chudé bravčové.
5. Nápoje, smoothies, čerstvé šťavy
Dostatočné množstvo vody je v lete kľúčové, dospelí by mali vypiť 2,5 až 3 litre tekutín denne, čo je približne 8 až 12 pohárov. Deti 1,5 až 2 litre, hlavne, ak sú aktívne. Do vody si pridajte citrón, limetku, uhorku alebo lístky mäty.
Smäd utíši aj kokosová voda, prírodný elektrolytový nápoj, ktorý má vysoký obsah draslíka a nízky obsah kalórií.
Výborné sú tiež čaje, hlavne bylinkové, ovocné a zeleninové šťavy a ovocné smoothies podľa chuti.
Obmedziť by ste naopak mali sladené či kofeinové nápoje a alkohol.