Má dĺžku 13 až 14 metrov (približne 40 až 45 stôp), čo ju radí do kategórie stredne veľkých plachetníc. Široká paluba, s elegantným teakovým drevom s protišmykovou úpravou, je vybavená jedným veľkým kormidlom a pohodlným kokpitom pre posádku.
Plachetnica La Colombella pôsobí na maďarskom Balatone majestátne. Najväčšie sladkovodné jazero v strednej Európe, s rozlohou 592 kilometrov štvorcových, brázdi množstvo podobných luxusných, či športových plavidiel. Je to napokon jedno z hlavných centier sailingu v Strednej Európe.
Jachting na Balatone je jedinečný
Na lodi má všetko pod palcom skiper, teda kapitán. Tú našu kormidluje Balázs Fábián, profesiou vyštudovaný právnik, advokát, ktorý prepadol vášni jachtingu v 2011 a následne to v 2013 spečatil kapitánskymi skúškami. Teoretickú časť vtedy absolvoval na Slovensku, ale praktické skúšky robil na Balatone, a ten si okamžite zamiloval.
Posledné dva roky je členom tímu slovenskej eventovej agentúry BOAT IT UP, ktorá ako prakticky jediná spoločnosť poskytuje pre firemných klientov zo Slovenska full-servisové eventy na Balatone a nadchýňa ich pre jachting.
“Moju prvú plavbu na plachetnici som, asi ako mnoho Slovákov, absolvoval s kamarátmi na mori v Chorvátsku, ale dnes môžem povedať, že jachting na Balatone je jedinečný. Nalodiť sa viete do dvoch-troch hodín od odchodu z Bratislavy, a prístupu Maďarov k turistom sa podľa mňa nevyrovnajú ani Chorváti. O fantastickom víne a kulinárskych zážitkoch ani nehovorím,” hovorí s oduševnením Balázs Fábián.
Foto - BOAT IT UP
Klientom ponúka BOAT IT UP niekoľko typov plachetníc, všetky však poskytujú komfort na niekoľkodňový pobyt. V podpalubí jachty sú zvyčajne 3 až 4 kajuty a salónik s jedálenským stolom pre 7 až 10 osôb. Kuchyňa je vybavená sporákom, chladničkou a drezom. K tomu sprchový kút s umývadlom a úložné priestory. Ak je skupina početnejšia, ide na plavbu viac plachetníc.
Eventy na mieru, hlavný je zážitok
Na otázku, čo všetko sa dá na firemnom evente počas jachtingu na Balatone zažiť, existuje krátka a dlhšia odpoveď. Tá krátka znie „všetko“. No a podľa tej popisnejšej, citujeme Balázsa Fábiána: “Naše eventy nie sú katalógové, šijeme ich klientom na mieru. Program zakaždým vyskladáme podľa individuálnych preferencií, požiadaviek a rozpočtu tak, aby to bol pre zákazníka maximálny zážitok - pre neho, pre jeho hostí, zamestnancov alebo obchodných partnerov.”
Prečo je jachting na Balatone taký obľúbený
-
Veľká vodná plocha – s rozlohou 592 km² ponúka Balaton dostatok priestoru na plachtenie
-
Dobré poveternostné podmienky – vietor tu býva stabilný, čo je ideálne pre rekreačných aj profesionálnych jachtárov
-
Rozvinutá a kvalitná infraštruktúra – na brehoch Balatonu je množstvo jachtingových klubov, prístavov a požičovní plachetníc a jácht.
-
Regaty a súťaže – najznámejšia je Modrá stuha (Kékszalag), najväčšia jachtárska regata na vnútrozemských vodách Európy.
-
Doplnkové programy, či už športové, kultúrne, festivalové, rodinné alebo relaxačné a k tomu originálna gastronómia a vinárska kultúra.
Zážitok je určite niečo, čo naplnia. Pre niekoho to bude samotná plavba, pri ktorej hostia na palube pomáhajú skiperovi loď riadiť. Iných nadchne západ slnka, ktorý bude z plachetnice sledovať s proseccom v ruke. Niekto si bude chcieť vyskúšať prespať v kajutách v podpalubí. Ďalší dajú prednosť nocľahu v 4 a 5-hviezdičkových wellness hoteloch na brehu Balatonu, s ktorými eventová agentúra spolupracuje. Tím BOAT IT UP ich má overené.
Šéfkuchár, čo varil pre kráľovské rodiny
Z paluby plachetnice spoznáte zákutia a krásy Balatonu, aké bežne nenavštívite, alebo sa okúpete v strede jazera. Často s klientmi navštevujú reštauráciu, kde varí šéfkuchár, čo precestoval celý svet. Varil pre niekoľko kráľovských rodín, pre hostí z politických i diplomatických kruhov.
“Rozhodol sa pestré chute zo sveta skombinovať so základmi maďarskej gastronómie a kuchyne a vznikol z toho unikátny fusion gastro koncept. Takže veľmi skúsený kuchár a pritom veľmi príjemný a bezprostredný človek, ktorého aj osobne poznáme. Veľmi rád varí, a asi jedinú vec, čo robí ešte radšej je, keď môže hovoriť o tých svojich jedlách hosťom, ktorým servíruje jedlo,” usmieva sa Balázs Fábián.
Keď ide o maďarskú gastronómiu pripúšťa, že je jednoznačne zaujatý. “Som presvedčený, že sa jej žiadna kuchyňa nevyrovná, a za týmto si stojím. Hľadáme pre klientov také reštaurácie a gastropodniky, ktoré toto naše presvedčenie potvrdzujú,” dodáva a vysvetľuje, že podporujú lokálne spoločnosti a dodávateľov a menšie rodinné vinice, kde často podnik vedie druhá či tretia generácia.
Príbehy z vinných pivníc
“Nie je to len o zážitku z ochutnávky vína, ale aj o silných ľudských príbehoch majiteľov viníc a pivníc,” dodáva. Víno k Balatonu neodmysliteľne patrí a to hovoríme o veľmi kvalitných a jedinečných vínach, ako je napríklad Kéknyelű, vzácna odroda s minerálnou chuťou, ktorá sa pestuje takmer výlučne pri Balatone, v časti Badacsony. V lete tu najčastejšie ľudia pijú známy a obľúbený nápoj, biely strik.
Foto - BOAT IT UP
“Nie však so sýtenou minerálkou, ale so sódou, ktorá je bez minerálov a nechá tak vyniknúť charakteristické vône a chute vína,” dodáva Balázs Fábián, s tým, že v Maďarsku existuje 8 až 10 druhov bežných strikov, ktoré sa líšia pomerom vína a sódy. Vedeli ste, že existuje aj strik Chucka Norrisa?
Málo žien na lodiach treba zmeniť
Jachting je stále oblasť, kde stretnete prevažne mužov. “Vlastne takmer všetci kapitáni sú muži, je medzi nimi, žiaľ, veľmi málo žien. IMO (International Maritime Organization) má prieskum z roku 2021, podľa ktorého celkovo v jachtingu pracuje niečo nad jedno percento žien vo svete. U nás sa až teraz v poslednej dobe hlásia do súťaží ženské posádky alebo ženské kapitánky,” reaguje Zuzana Benková, tiež členka tímu BOAT IT UP, keď sa pýtame na ženy v jachtingu.
Podľa štatistík nájdeme vo vedúcich jachtárskych pozíciách v Európe len 4 percentá žien. V Maďarsku je to číslo vyššie - 10 percent. Potešujúci je aspoň podiel žien v mládežníckych jachtárskych kategóriách na Slovensku, kde to je už takmer 50 na 50.
Zuzana Benková pripúšťa, že ženy majú prirodzený rešpekt z pobytu na palube, ale keď ho prekonajú a plavbu vyskúšajú, vedie si to užiť. “Minulý rok sme mali náš otvárací event, kde sme mali na lodi dámy a viaceré boli mimoriadne nadšené z plavby, aj keď boli náročné poveternostné podmienky. Chytili sa kormidla a nevedeli sme ich od neho dostať,” dodáva so smiechom Zuzana.
Ladislav Gajdoschík, nadšenec sailingu a člen tímu BOAT IT UP dodáva, že ženy sú ako kapitánky v mnohom lepšie než muži. "Sú pokojnejšie a rozvážnejšie, keď ide do tuhého. Nepotrebujú sa predvádzať. Majú neskutočný strategický a taktický cit – čo sa ukazuje najmä v súťažnom jachtingu. A majú ten dar orientovať sa na výsledok, vidieť “big picture” – zatiaľ čo my, chlapi, občas riešime len tú najbližšiu vlnu pred sebou," hovorí.
Balaton, či more?
Provokujeme otázkou, či jachting nepatrí viac na more, než na sladkovodné jazero Balaton. Balázs Fábián, ktorý má odskúšané more i jazero, si je odpoveďou istý a hneď sa pusti do porovnávania. Svoje čaro, výhody a nevýhody majú moria aj Balaton.
V prospech Balatonu hovorí predovšetkým vzdialenosť.
“Keď o 8 ráno vyrazíte z Bratislavy, viete byť o 11 s nami na palube a už aj vyškolený na plavbu. Balaton je bližšie ako Liptovská Mara (cca 3 hodiny cesty), či ešte vzdialenejšie miesta na východe Slovenska. Je to neporovnateľne väčšie jazero, ktoré má množstvo jachtárskych klubov, marín a prístavov. Pre krátkodobé eventy spojené so sailingom z juhozápadného Slovenska Balaton nemá konkurenciu,” hovorí Balázs.
Pokiaľ ide o kvalitu a veľkosť lodí, na Balatone sú dostupné plachetnice, ktoré sa vyrovnajú tým v prímorských chartrovkách,. Ich prevádzka a spotreba nafty na Balatone je však ekologickejšia.
“Na mori používaš motor, ktorý je však na Balatone zakázaný. Spaľovacie motory sa tam môžu používať len v bezprostrednej blízkosti prístavu a len na účely manévrovania v prístave, pri vjazde a výjazde z prístavu. A, samozrejme, pri odvracaní nebezpečenstiev, či už spôsobených vlastnou činnosťou, nečinnosťou alebo poveternostnými vplyvmi a tak ďalej. Vždy chránime ten vyšší záujem.” vysvetľuje Balázs Fábián.
Na Balatone sú zakázané aj motorové člny s iným ako elektrickým pohonom, výnimku majú len tie záchranárske alebo policajné lode.
Foto - BOAT IT UP
Gastro a fantastické vína sme už spomínali, takže ostáva ešte vyžitie mimo vody. Cyklotrás je okolo Balatonu 200+ kilometrov, pre rodiny s deťmi i pre náročných cyklistov.
Turistické trasy, rozhľadne, liečivé pramene, člnkovanie v jaskyni, balooning, kultúrne a gastrofestivaly každého druhu, stoja tiež za skúšku. A kto hľadá adrenalín, môže s nami vyskúšať aj jachtárske preteky, ktorých je na Balatone počas sezóny značný počet.
“Máme ponuku aj pre amatérske posádky, ktoré by sa chceli pod naším vedením na takých pretekoch zúčastniť a prežiť napínavý a veľmi unikátny zážitok,” hovorí Balázs Fábián.