Nenáročná turistika, krásna príroda, dôležitá história, zaujímavá architektúra aj atraktívna plavba loďou - to všetko môžete vidieť aj zažiť na rôznych miestach západného Slovenska.

Kam na výlet na západnom Slovensku

Vybrali sme pre vás tipy na najkrajšie celodenné výlety, pri ktorých môžete skombinovať aj viacero zaujímavých miest bez toho, aby ste museli veľa cestovať. Všetky sú vhodné aj pre rodiny s menšími deťmi.

Jeden deň námorníkom na Baťovom kanáli

Chcete sa stať na jeden deň kapitánom lode? Na Záhorí sa vám to môže splniť, stačí navštíviť Baťov kanál v Skalici.

Baťov kanál je vnútrozemská vodná cesta na území Česka, čiastočne aj Slovenska, ktorá slúži na rekreačnú plavbu. V súčasnosti má Baťov kanál 60 km, začína na Slovensku v prístave v Skalici. Na celom toku je niekoľko prístavov a prístavísk, ktoré slúžia ako zázemie pre turistov a zároveň ponúkajú turistické služby.

Na kanáli je 13 plavebných komôr, ktoré pomáhajú prekonať výškový rozdiel 18,6 m medzi Skalicou a Otrokovicami. Plavebná hĺbka kanálu je v priemere 1,5 m.

V prístave Skalica na Baťovom kanáli máte možnosť zapožičať si kajutové lode alebo motorové člny a plaviť sa touto vodnou cestou. Ak máte viac ako 18 rokov, môžete riadiť plavidlo do výkonu 20 kW aj bez preukazu Vodcu malého plavidla (VMP) alebo zvláštnych povolení. Zúčastniť sa môžete aj zážitkových plavieb pre organizované výletné plavby. Všetky plavby je nutné si rezervovať vopred.

Foto - prvaplavebna.sk

Výlet na Záhorie môžete skombinovať aj s návštevou mesta Skalica a navštíviť Zlatnícku dolinu, ktorá sa nachádza len 7 kilometrov od Skalice na úpätí Bielych Karpát. Ponúka možnosti ubytovania a stravovania, letných i zimných športov a turistických vychádzok, cez dolinu vedie Náučný chodník Biele Karpaty.

V letných mesiacoch je pre verejnosť otvorené veľké prírodné kúpalisko. Cez Zlatnícku dolinu vedie niekoľko cyklotrás označených cykloturistickými značkami. Pre nadšencov adrenalínu je v Zlatníckej doline vybudovaná lanová dráha Tarzánia.

Veľká Javorina, najvyšší vrch Bielych Karpát

Veľká Javorina je najvyšším vrchom Bielych Karpát, cez ktorý prechádza štátna hranica medzi Slovenskom a Českom. Na samotnom vrchole sa nachádza vysielač Veľká Javorina a po polhodinovej prechádzke sa dostanete aj k 40 m vysokej rozhľadni Jelenec, ktorá vám toto nádherné miesto ukáže z novej perspektívy.

V letnom období je vrch obľúbeným turistickým cieľom. Lokalitou prechádza viacero turistických trás, ktorá začínajú či už v Starej Turej (cca 10 km), v Poriadí alebo v Lubine. Na svoje si prídu aj milovníci horskej cyklistiky. Cyklotrasa dlhá 9 kilometrov vedie z Lubiny cez Hrnčiarové až na Veľkú Javorinu.

Občerstviť sa tu môžete na jednej z najstarších horských chát na Slovensku, ktorá je prístupná verejnosti - na Holubyho chate.

Rozhľadňa Jelenec, v pozadí Veľká Javorina. Foto - Facebook

Beckov patrí k najzachovalejším hradom

Beckovský hrad nájdete priamo v obci Beckov medzi Trenčínom a Novým Mestom nad Váhom. Na hrad je možný len peší prístup. Hrad Beckov sa zachoval dodnes aj vďaka rozsiahlej rekonštrukcii, ktorá tu stále prebieha.

Prvá písomná zmienka o hrade, ktorý je zaradený medzi naše najkrajšie zachovalé hrady, pochádza z 12. storočia. V minulosti Beckov slúžil ako ochranný hrad pre považskú obchodnú cestu a hranicu Uhorska, odolal nájazdom Turkov aj Tatárov. Postupne hrad vlastnili Matúš Čák Trenčiansky, Stiborovci, Bánffyovci. V 18. storočí hrad zničil požiar, avšak v posledných rokoch prebehla výrazná obnova jednotlivých častí hradu a v súčasnosti sa tu počas sezóny mnohé zaujímavé podujatia.

Všetkých detských návštevníkov poteší nový obyvateľ hradu Beckov - 6,5 m dlhý drevený drak Blundus.

Hrad Beckov. Foto - Facebook

V Beckove môžete navštíviť aj zrekonštruovanú kúriu Ambrovec, ktorá sa nachádza v blízkosti obecného parku. Uvidíte v akých pomeroch žili šľachtické a zemianske rodiny - honosný historický nábytok z vtedajších interiérov, drevené plastiky, obrazy Ladislava Medňanského a výrobky umeleckého remesla. Vo dvore sú vystavené staré koče a hospodárske stroje.

Tipy na výlet na západnom Slovensku

Mohyla M.R.Štefánika je pre všetkých

Ak máte čas a chuť na ďalší zaujímavý vlastivedný výlet v blízkom okolí, návštevu Beckova alebo Veľkej Javoriny môžete spojiť s návštevou mohyly generála Milana Rastislava Štefánika v Brezovej pod Bradlom.

Mohyla je posledným miestom odpočinku generála Štefánika - vedca, vojaka, diplomata, jednej z kľúčových osobností Slovenska. Stojí nad jeho rodnou obcou, na vrchu Bradlo, a to v nadmorskej výške cez 540 metrov nad morom. Od roku 1968 spadá pod UNESCO. 

Mohylu navrhol sochár Dušan Jurkovič. Je postavená z travertínových blokov so štyrmi 12 metrov vysokými obeliskami a po bočných schodoch sa dá vyjsť až na samotný vrch, kde sa nachádza Štefánikov hrob.

Mohyla M.R.Štefánika. Foto - wikipedia.sk

Zo Štúrova po moste do Ostrihomu

Štúrovo je mesto na južnom Slovensku, kde sa v lete chodí najmä na známe kúpalisko Vadaš. Pobyt pri vode si môžete spestriť výletom do maďarského mesta Ostrihom, ktorý so Štúrovom spája slávny Most Márie Valérie. Dostať sa tam môžete aj medzinárodným vláčikom, ktorý odchádza spred kúpaliska. Na výber máte jazdu bez alebo so sprievodcom.

Hlavnou turistickou atrakciou tohto regiónu je ostrihomská Katedrála Panny Márie a svätého Vojtecha, ktorá je najväčšou cirkevnou stavbou v celom Maďarsku. Pochádza z 19. storočia a jej výstavba trvala viac ako 30 rokov. Bazilika je 118 m dlhá a 40 m široká, vnútorná výška kupoly je 71,6 m. 

Priestory katedrály sú prístupné celoročne, pokiaľ chcete navštíviť iba kostol, vstup je bezplatný.

Určite nevynechajte ani návštevu Tmavej brány, čo je 80 m dlhý tunel v umelo vytvorenom Hradnom vrchu pod Bazilikou.

Katedrála v Ostrihome.  Foto - pixabay.com

Počas letnej sezóny môžete absolvovať aj vyhliadkovú plavbu po Dunaji s nádherným výhľadom na ostrihomskú baziliku, na pohorie Burda a Pilišské vrchy či na malebný ohyb Dunaja. Nástup je na štúrovskej strane a postupne prejdete slovenskú a maďarskú časť rieky. 

Vodné mlyny na južnom Slovensku očaria

Vodné mlyny patria neodmysliteľne k Malému Dunaju a do prírodnej krajiny lužných lesov. Ak obdivujete technické pamiatky, návštevu ktorých viete navyše spojiť s peknými prechádzkami v prírode, určite by ste mali navštíviť miesta ako Dunajský Klátov, Kolárovo, Jelka, Tomášikovo alebo Jahodná.

Kultúrna technická pamiatka, vodný mlyn v Dunajskom Klátove, sa nachádza na brehu Klátovského ramena Malého Dunaja v katastri obce Dunajský Klátov, v okrese Dunajská Streda. V roku 2016 sa realizovala komplexná obnova budovy mlyna, zrekonštruovaný bol interiér aj exteriér a budova dostala novú strechu.

Na druhom brehu Klátovského ramena bolo vybudované mólo - výhľadňa. V budove mlyna sa nachádza stála expozícia vodného mlynárstva s pôvodným zariadením. Okrem mlyna vás očarí aj prechádzka v jeho okolí.

Vodný mlyn v Kolárove. Foto - wikipedia.sk

Plávajúci vodný mlyn v Kolárove

Na mŕtvom ramene Malého Dunaja v Kolárove sa nachádza jedinečná národná kultúrna pamiatka – plávajúci vodný mlyn – posledný na Slovensku. K mlynu vedie najdlhší celodrevený zastrešený most v Európe. V areáli mlyna sa nachádza skanzen ľudovej kultúry a Múzeum vodného mlynárstva, v ktorom možno okrem iného vidieť unikátny stroj na výrobu rybárskych sietí, jeden z prvých na svete.

Vodný mlyn v obci Jelka bol z pôvodného lodného mlyna prestavaný na kolový v roku 1905. V blízkosti mlyna je skanzen zameraný na poľnohospodársku minulosť obce.

Bojnice - zámok, ZOO aj vyhliadka

Klenotom Bojníc, mestečka pri Prievidzi, je „rozprávkový” Bojnický zámok, ktorý patrí k najnavštevovanejším a najkrajším  zámkom nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe.

Zámok postavili na travertínovej kope, na ktorej v 11. storočí stál stredoveký hrad. V minulosti ho vlastnili najslávnejšie šľachtické rody, pričom jeho poslednými vlastníkmi boli Pállfyovci. V súčasnosti sú v zámku sústredené zbierky umelecko-historického múzea. Počas leta sa na zámku koná veľa zaujímavých sprievodných podujatí.

V blízkosti zámku sa nachádza Národná zoologická záhrada Bojnice, ktorá je najstaršou a najnavštevovanejšou zoologickou záhradou na Slovensku. 

Ak máte chuť si k tomu pridať aj pešiu turistiku, za približne 40 minút sa z Bojníc dostanete po žltej turistickej značke k vyhliadkovej veži Čajka v oblakoch. Trasa je spoločná s výstupom na Kalváriu. Dostanete sa tam, samozrejme, aj autom.

V nadmorskej výške 410 metrov tu postavili Bojnickú vyhliadku - unikátny chodník nad korunami stromov. Výška vyhliadky je 30 metrov a ponúka krásny výhľad na Bojnický zámok, mesto Bojnice, mesto Prievidza aj Rudniansku dolinu a pohorie Vtáčnik. Deti nadchne tobogán, ktorý vedie z vrcholu vyhliadky až nadol.

Vyhliadková veža Čajka.  Foto - Facebook

 

 

Devín, Sandberg a Devínska Kobyla stoja za výlet

Jeden z najkrajších výletov v okolí Bratislavy začína pod hradom Devín a končí v Dúbravke. Počas cesty uvidíte Waitov lom, archeologické nálezisko Sandberg a pokocháte sa výhľadom z „modlivky“ – originálnej vyhliadky na Devínskej kobyle.

Vyhliadková veža na Devínskej Kobyle sa nachádza v areáli bývalej raketovej základne. Má 21 metrov, 112 schodov a je vo výške 514 metrov nad morom. Ak budete mať šťastie na jasné počasie, uvidíte nielen okolie Bratislavy, ale aj Alpy, Viedeň, či vrch Zobor v Nitre. Tvar vyhliadky pripomína modlivku zelenú, ktorá v tej oblasti žije.

Dĺžka trasy cca 12 km, prevýšenie 500 m a na výlet si vyčleňte asi 4 hodiny. Oddýchnuť si môžete na Sandbergu alebo pod vyhliadkou. Trasa je stredne náročná.

Sandberg.  Foto - bratislavskykraj.sk

Smolenice - jaskyňa Driny, zámok a túra na Záruby

Ak vás letné horúčavy už omrzeli a mali by ste sa chuť schladiť, pri obci Smolenice nájdete jedinú sprístupnenú kvapľovú jaskyňu na západnom Slovensku - jaskyňu Driny.

Parkovisko leží 1 km od dediny Smolenice pri rekreačnom stredisku Jahodník, severozápadne od Trnavy v Malých Karpatoch. Vzdialenosť jaskyne od parkoviska je 1 km lesnou cestou.

Trasa jej prehliadky má okolo 450 metrov a trvá 35 minút. V jaskyni nájdete sústavu užších puklinových chodieb s nádhernou kvapľovou výzdobou. Teplota v jaskyni je okolo 7°C. Jaskyňa je dôležitým zimoviskom až 11 druhov netopierov.

Návštevu jaskyne môžete spojiť s prechádzkou k Smolenickému zámku. Alternatívou pre zdatnejších turistov je túra na Záruby – najvyšší vrch Malých Karpát. Túra krásnym lesom sa začína v Smoleniciach a trvá približne 5 hodín. Je vhodná aj pre rodiny s deťmi a cyklistov. Trasa je v celej dĺžke pekne vyznačená, takže nikto nezablúdi. 

Jaskyňa Driny.  Foto - smolenice.com