Webová stránka tasteatlas.com zverejnila pred pár týždňami rebríček najhorších slovenských jedál. Medzi štyri jedlá vo výbere sa dostali aj oškvarky.
Najhoršie slovenské jedlo
Internet je plný najrôznejších rebríčkov. Napríklad najpopulárnejším slovenským jedlom sú, kto by sa čudoval bryndzové halušky. Na webovej stránke tasteatlas.com s pôvodom v bulharsku sa ale objavil rebríček opačný. Čitatelia si môžu pozrieť štyri najhoršie jedlá, ktoré na Slovensku podľa tohto webu máme.
Hneď na štvrtom mieste sa objavil na Slovensku veľmi bežný produkt, ktorým sú oškvarky. Nasledovala ich dvojica syrov, zázrivské vojky a tekovský salámový syr. Na absolútny vrchol sa dostala Liptovská saláma. Všetko sú to produkty u nás pomerne obľúbené, zázrivské vojky dokonca žiadajú o chránené zemepisné označenie, takže ťažko povedať ako tvorcovia rebríčka prišli k výsledkom.
Najviac však zaujali oškvarky, pretože ide o naozaj bežné jedlo. Jedávajú sa pomerne často aj samotné a doslova dokonalá je aj oškvarková pomazánka.
Oškvarky medzi najhoršími slovenskými jedlami
- 4. oškvarky
- 3. Zázrivské vojky
- 2. Tekovský salámový syr
- 1. Liptovská saláma
Ako všetci vieme, domáce oškvarky sú drobné kúsky kôže a tuku, ktoré zostanú po vyprážaní bravčového alebo hovädzieho masa. Sú to teda v podstate vyprážané masové zvyšky. V minulosti sa oškvarky často používali ako lacná a výživná potravina, pretože obsahujú veľa bielkovín a tukov.
Dnes sa oškvarky používajú najmä ako prísada do jedál, ako napríklad do kyslých polievok, zemiakových placiek, či vyššie spomenutých bryndzových halušiek, alebo sa jednoducho podávajú ako samostatné jedlo, ktoré sa môže konzumovať ako sviatočná dobrota alebo ako chuťovka k pivu.
O ich zdravotných benefitoch by sa dali viesť debaty, ale zrejme s nami ešte nejaký čas zostanú. Venujme sa tak radšej tým obľúbeným jedlám a pozitívnej štatistike. Napríkald na 2. mieste sú zemiakové placky.
Ak sa teda rozhodnete pre niečo z najhoršieho, alebo najlepšieho rebríčka, želáme dobrú chuť. Na rebríček upozornil startitup, pri tvobre článku sme využili aj openai.com.