Pripraviť si doma malinový džem môže byť uspokojujúce a umožňuje vám prispôsobiť chuť a konzistenciu svojim chutiam. Povedzme si na rovinu, kúpiť si ho v obchode je jednoduché, ale domáci je domáci. A ešte to je aj radosť.
Malinový džem
Ak si svoj croissant zoberiem z pekárne domov, k raňajkám za stolom, najradšej ho jem s malinovým džemom. Z nášho malinčia na konci záhrady naoberáme každý rok maximálne tak na tri malé poháriky, ale o to viac mi je vzácnejší.
Jedávam ho iba ja, lebo ostatným vadia tie drobné zrniečka, ktoré k malinám jednoducho patria. Nedávam ho do žiadnych koláčov, ale na croissanty je podľa mňa dokonalý.
Malinový džem je po svete populárnou pochutinou z niekoľkých dôvodov. Rada sa k jeho fanúšikom pridávam. Jeho osviežujúca a sladko-kyslá chuť oslovuje mnoho ľudí, pričom maliny samy o sebe majú bohatú a aromatickú príchuť, ktorá dáva džemu výnimočný charakter.
Čo viac, malinový džem je veľmi univerzálny. Ak chcete a nemáte problém s jadierkami, môžete ho natrieť nielen na pečivo, ale aj na palacinky, pridať do dezertov, zákuskov alebo ho využiť ako základ pre omáčky a marinády k mäsu. Táto rozmanitosť robí malinový džem veľmi obľúbeným.
Okrem toho má malinový džem aj tradičnú hodnotu, pretože je súčasťou domácej kuchyne a mnohí ľudia si ho pripravujú sami z čerstvých malín. Maliny sú tiež bohaté na vitamíny, antioxidanty a vlákninu, čo pridáva džemu niektoré výživové benefity.
Nostalgia hrá tiež svoju úlohu, pretože mnoho ľudí si spája tento džem so spomienkami z detstva a babičkinou kuchyňou, čo mu dodáva osobitnú emocionálnu hodnotu.
Ďalšou výhodou je, že priprava malinového džemu doma je relatívne jednoduchá, takže si ho môžete prispôsobiť svojim preferenciám a užiť si autentický domáci džem. Pokojne aj z malín na trhu. Tieto faktory robia malinový džem obľúbeným nielen u nás doma, ale naozaj po celom svete.
Vyskúšajte aj náš jahodový džem bez éčiek, alebo skúste recepty ako sušiť slivky. Prečítajte si aj kedy sadiť maliny?
Z domácich malín je skvelý malinový džem. Foto - Pixabay
Budeme potrebovať
- 3 poháre po 100 ml,
Ingrediencie
- 1 kg malín,
- 300 g kryštálového cukru,
Postup receptu
- Umyté maliny rozvaríme na miernom stupni s cukrom (na 1 kg malín asi 300 g cukru) a miešame do zhustnutia. Varíme za stáleho miešania. Ide to pomerne rýchlo.
- Keď sa zdá, že džem už hustne, urobíme skúšku hustoty. Za lyžicu džemu dáme na malý tanierik a necháme vychladnúť. Ak sa neleje, môžeme ho naberať do pripravených pohárikov. Uzavrieme novým viečkom.
- Rúru rozohrejeme na 250 °C a hneď vypneme. Džemy si poukladáme na plech s vodou (1,5 – 2 dcl) a vložíme do vyhriatej rúry. Necháme v rúre 12 hodín.
- Z tejto dávky získame, v závislosti od šťavnatosti malín, asi 3 malé poháriky džemu.
Dobrú chuť. A máme aj recept na hrnčekový banánový chlieb.
Domáci malinový džem. Foto - Natália Jakubcová
Videorecept