Tekvicové rizoto s gaštanmi
Čas prípravy: 20 minút
Čas varenia: 15-20 minút
Počet porcií: 2
Sezóna tekvíc a gaštanov prináša každý rok nové, zdravšie verzie tradičných pokrmov. Málokedy sa však stretneme s jedlom, ktoré využíva obidve ingrediencie: aj tekvicu aj gaštany. Výnimkou sa predsa len stala talianska delikatesa inšpirovaná jesenným obdobím - tekvicovo gaštanové rizoto, v ktorom dve hlavné prísady spolu chuťovo ladia. Navyše, ak sa pri servírovaní pridá navrch syr ako parmezán a pečené tekvicové jadierka, rizoto nielen ulahodí, ale vás naozaj zasýti.
Okrem výraznej chuti a sýtosti dodá tekvicové rizoto aj na výživovej hodnote. Tekvica, nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek druh, je bohatá na vitamín A, dôležitý pre zdravé a fungujúce oči. Gaštany zase dopĺňajú hlavné jedlo o vitamín C a vo všeobecnosti majú nízky obsah tuku, takže sa môžu považovať za zdravšiu alternatívu k orechom.
A čo taký syr, ktorý v rizote nesmie chýbať? Ten je vynikajúcim zdrojom kvalitných bielkovín, prispievajúcich k rastu svalov. Syr ako parmezán dopĺňa rizoto o doteraz nespomenuté vitamíny B, ktoré podporujú, napríklad, zdravie pokožky.
Kopec dôvodov, prečo si nachystať tekvicové rizoto s gaštanmi! Choďte do toho!
K pokrmu, akým je tekvicové rizoto, sa nepochybne hodí tekvicová polievka. Receptový portál Dobrá kuchyňa má pre vás overený recept na Hokkaido polievku. Vyskúšajte a vytvorte si tak kompletné jesenné menu na obed!
Ingrediencie na rizoto
- 2 hrste gaštanov
- 150 g tekvice Hokkaido
- 2 PL olivového oleja
- 1-2 ks šalotky
- 160 g ryže Arborio
- 30 g masla
- 100-150 ml bieleho suchého vína
- 350-400 ml zeleninového vývaru
- 2 PL tekvicových semienok (nesolené nepražené)
- 70-80 g parmezánu
Tekvicové rizoto: Postup receptu na taliansky spôsob
1. Začneme tým, že si gaštany uvaríme v osolenej vode na cca 15 minút. Potom zlejeme vodu, necháme vychladnúť a po čase ich môžeme rozkrojiť na polovice a vydlabať lyžičkou. Alebo gaštany narežte do krížika a dajte ešte piecť do rúry na ďalších 15 minút. Myslite ale na to, že s pečením potrebujete viac času. Pokiaľ vám však nevadí, že gaštany budete dlabať, nemusíte ich piecť.
2. Ďalej si nakrájame na malé kocky 150 g neošúpanej Hokkaido tekvice. Potom si pripravíme vývar alebo horúcu vodu s bujónom. Ošúpeme a nakrájame nadrobno aj šalotku, ktorú následne opečieme na olivovom oleji.
3. Pridáme k nej kocky tekvice. Restujeme 5 minút.
4. Ďalšími pridanými ingredienciami budú rozmrvené uvarené gaštany a 15 g masla. Všetko spolu opekáme 5 minút.
5. Prísady podlejeme bielym vínom, ktoré necháme takmer úplne odpariť. Potom pridáme ryžu Arborio. Všetko na panvici dobre premiešame.
6. Nasleduje zvyšok masla. Potom už opekáme celú zmes aj s ryžou. Znova nám na to stačí cca 5 minút.
7. Zmes postupne podlievame teplým vývarom. Zakaždým prilejeme 1 naberačku, zamiešame, čakáme, kým ryža vývar vypije a prilejeme ďalšie množstvo. Takto proces opakujeme, kým nie je ryža uvarená a v požadovanej konzistencií. Na záver dochutíme parmezánom (pokojne aj iným druhom syra). Tekvicové rizoto s gaštanmi servírujeme posypané semienkami.
Hotovo! Dobrú chuť a dúfame, že sa vám jesenné rizoto z tekvice a gaštanov vydarilo podľa predstáv!
Tip na záver, ktorý by sa mohol hodiť: Vývar, či už typický zeleninový alebo teplá voda s bujónom, musí byť vždy teplý, keď sa pripravuje pokrm ako rizoto. Taktiež vám odporúčame pripraviť si ho viac, aby ste mali na podlievanie zmesi a náhodou sa nestalo, že vývaru je zrazu nedostatok a ryža sa tým pádom neuvarí poriadne alebo nebude mať požadovanú konzistenciu.
Neuvarená ryža je prípad, ktorý sa nám sem tam prihodí, aj napriek nespočítateľnému množstvu receptov, čo sa nám z nej v minulosti podarili. Ďalší receptový portál, tentokrát s názvom Chutné recepty, ponúka niekoľko receptov, s ktorými si osvedčíte prípravu ryže. Síce neradí konkrétne ohľadom ryže Arborio z nášho tekvicového rizota, avšak má recepty na jazmínovú ryžu, pravú slovenskú ryžu a dusenú ryžu. Veľa šťastia aj do budúcna!