Poslankyňa slovenského parlamentu dnes nemôže ísť na oficiálnu materskú dovolenku tak, ako na ňu majú nárok iné ženy - teda od začiatku 6. týždňa pred plánovaným pôrodom a ostať na nej 34 týždňov, kedy nechodí do práce, nemá pracovné povinnosti a stará sa o dieťa. Ak by to urobila, príde o hlasovacie právo, zároveň ju nikto nezastúpi, takže parlamentná matematika by sa zmenila a k dispozícii by bolo len 149 poslancov.
Materská v NR SR: Nastúpil by náhradník
Zmeniť sa to snaží poslankyňa Vladimíra Marcinková (SaS). Jej návrh zákona, ktorý prešiel do druhého čítania, by znamenal, že poslanec alebo poslankyňa by mohli ísť oficiálne na materskú alebo otcovskú dovolenku, ich mandát by nezanikol, len by sa neuplatňoval. Nastúpil by za nich náhradník.
Marcinková navrhuje dať túto možnosť poslankyniam a poslancom len na čas materskej alebo otcovskej, čo je maximálne 8 mesiacov, nezahŕňa rodičovskú dovolenku, najmä vzhľadom na štvorročnú dĺžku mandátu.
Vladimíra Marcinková navrhla novelu zákona po vlastnej skúsenosti. Niekoľko dní po prvom pôrode prišla do parlamentu, kde vďaka jedinému hlasu neprešiel zákon, ktorý by na Slovensku sprísnil interrupcie.
“Ja osobne som túžila ísť na 2-3 mesiace materskú a mať intenzívny nerušený čas s bábätkom. No pocit zodpovednosti, žeby moju neprítomnosť niekto využil na presadenie nejakého nebezpečného zákona, mi nedovolil vzdialiť sa z parlamentného sveta. Neodpustila by som si, keby som vtedy na to hlasovanie o zákone pani Záborskej neprišla. Bolo to však pre mňa traumatizujúce byť tam tesne po pôrode, hlasovanie trvalo tri hodiny, bábätko som mala vonku v zime v kočiari a kvôli pandémii nemohlo ísť do budovy. Dojčiť som ho chodila do auta. Veľmi si želám, aby takúto situáciu už žiadna žena v parlamente nemusela zažiť. Preto sa to snažím riešiť novelou. Pridať možnosť, ako tieto situácie riešiť citlivo s ohľadom na rodičovstvo,” povedala pre Ženy v meste poslankyňa Vladimíra Marcinková.
Poslankyňa Vladimíra Marcinková s dcérkou. Foto - Kristiana Koňa
Poslankyňa môže v súčasnosti požiadať iba o ospravedlnenie neúčasti na rokovaní alebo pri hlasovaní. Vladimíra Marcinková však tvrdí, že popri starostlivosti o novorodenca je ťažké naplno sa venovať parlamentnej práci, pripravovať sa poctivo na hlasovania o zákonoch, či absolvovať pracovné stretnutia.
Pre ňu osobne to bolo stresujúce obdobie a po vzore iných krajín by privítala aspoň pár týždňov voľna na čas s bábätkom. “Musela som dokonca vyhľadať aj psychologickú pomoc, aby som to zvládla, lebo odlúčenie od párdňovej dcérky mi spôsobovalo veľmi ťažké pocity,” priznáva Vladimíra Marcinková, ktorej manžel pracuje v zahraničí a rodina žije na východe Slovenska, takže starostlivosť o dieťa je hlavne na nej.
Poslankyňa nemá oficiálnu materskú
V súčasnom parlamente nie je možné, aby šla poslankyňa na materskú a poslala za seba náhradníka. “Zastupovanie poslankyne počas materskej dovolenky náhradníkom nepripúšťa právna úprava. Nastupovanie náhradníkov je upravené v § 71 zákona č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a § 10 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov,” odpovedalo na našu otázku tlačové oddelenie NR SR.
Podpora zákona, ktorý by umožnil ísť poslankyni na oficiálnu materskú, nie je jednoznačná ani u poslankýň, ktoré počas mandátu porodili a starali sa o dieťa. Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorá porodila syna vo funkcii podpredsedníčky parlamentu, by s návrhom nesúhlasila.
“Keď som čakala Kubka, môjho najmladšieho, bola som podpredsedníčka parlamentu. Spolu s mojim manželom sme si sadli a zvážili naše možnosti - buď sa vzdám mandátu alebo pôjde na materskú on. Vybrali sme si druhú možnosť. Povedali sme si, že to zvládneme, lebo poslanci majú mimo parlamentných schôdzí veľmi flexibilný pracovný čas. Okrem toho, každý poslanec/poslankyňa má vlastnú kanceláriu - ja som do svojej dala postieľku a kým som Jakubka dojčila, chodil s ním manžel ku mne do kancelárie. Napriek tomu, že vyrastal v slovenskom parlamente, je to šťastné dieťa,” pripomína Ďuriš Nicholsonová.
Ďuriš Nicholsonová proti, Petrík za
Ďuriš Nicholsonová je proti náhradníkovi. “Riešiť výpadok poslankyne, ktorá ide na materskú, nástupom náhradníka, považujem za nešťastné. Je to nefér voči náhradníkovi. Má prísť do parlamentu nahradiť poslankyňu na osem mesiacov alebo na štyri? Čo ak sa poslankyňa rozhodne predčasne skrátiť materskú? Pošle ho preč? Ktorý náhradník nastúpi do parlamentu za takejto právnej neistoty? Okrem toho, poslancovi - nováčikovi, trvá niekoľko mesiacov, kým sa zžije s parlamentnými pravidlami. Ako kvalitne by teda dokázal náhradník vykonávať svoj prepožičaný mandát?,” napísala Ďuriš Nicholsonová v statuse na sociálnej sieti.
Pripomína, že v Európskom parlamente majú poslankyne právo požiadať o uvoľnenie z rokovania a z hlasovaní po narodení dieťaťa na šesť mesiacov. “Žiadne prepožičanie mandátu náhradníkovi však nie je možné,” dodáva.
Bývalý predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) dal viesť schôdzu podpredsedníčke Lucii Ďuriš Nicholsonovej šesť dní po pôrode. Foto - TASR
Simona Petrík otehotnela pred parlamentnými voľbami a poslankyňou sa stala v marci 2016. Oficiálne bola na materskej od marca do polovice mája 2016. Privítala by náhradníka, ktorý by ju zastupoval počas materskej. “Žena, poslankyňa, ktorá sa počas svojho mandátu stane matkou, nemá v podstate žiadnu možnosť byť s dieťaťom, pretože si musí vykonávať svoju poslaneckú prácu. Preto jedným z riešení určite môže byť nastúpenie náhradníka/čky počas obdobia materskej či otcovskej dovolenky,” hovorí Simona Petrík.
Ona počas materskej v NR SR riadne vykonávala mandát. “Musela som to všetko doslova lepiť za pomoci môjho manžela a mojej mamy. Samozrejme, po skončení materskej a prechode na rodičovskú sa nič extra nezmenilo - stále som musela byť v parlamente, keď bola schôdza, alebo keď sme mali rokovania výborov,” hovorí. Otvorene hovorí, že slovenský parlament nie je ani "woman friendly" a už vôbec nie "family friendly".
Aký plat poberá poslankyňa na materskej dovolenke?
V prípade, kedy si poslankyňa uplatňuje nemocenskú dávku - materské v zmysle zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, Kancelária NR SR jej nevypláca plat podľa § 2 zákona č. 120/1993 Z. z. o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov v znení neskorších predpisov a zároveň ak poslankyňa nastúpi na materskú dovolenku Kancelária Národnej rady Slovenskej republiky jej poskytuje paušálne náhrady podľa §4 zákona č. 120/1993 o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov. Poslankyňa má počas plynutia výplaty predmetnej nemocenskej dávky - materské svoju neúčasť na schôdzi národnej rady alebo na jej rokovacom dni ospravedlnenú. (Zdroj - tlačové NR SR)
“Rokovania parlamentu bývajú častokrát až do noci, a ani oficiálne rokovacie hodiny (rokuje sa do 19:00) nijako nepomáhajú tomu, aby žena alebo aj muž mohli domov prísť v čase, ktorý ešte môžu stráviť so svojimi rodinami. Oproti iným parlamentom krajín EÚ máme u nás v NR SR maximálne prebaľovací pult (nachádza sa na WC pre zdravotne znevýhodnených), ktorý sa mi podarilo presadiť ešte ako poslankyni NR SR v roku 2017,” dodáva.
Iným riešením by podľa nej mohlo byť vybudovanie priestoru v parlamente, ktorý by slúžil ako jasle/škôlka nielen pre poslanecký zbor, ale aj pre všetkých zamestnancov/kyne parlamentu tak, ako je to napríklad v britskom parlamente, kde takéto dve triedy - jednu pre najmenšie detičky a druhú pre väčšie - vytvorili v priestore, kde predtým býval poslanecký bar.
Beňová a materská v Európskom parlamente
Monika Beňová zažila materskú dovolenku v Európskom parlamente. Ako europoslankyňa mala nárok na materskú dovolenku pred narodením dieťaťa a 6 mesiacov po narodení. Mandát jej nezanikol ani nenastúpil náhradník.
“Pre mňa to bolo jednoduchšie kvôli hybridnému fungovaniu parlamentu počas covidu. Prvý raz som cestovala na zasadnutie v októbri 2021, teda pár dní pred dovŕšením 1 roka dcérky. Dovtedy som bola online, čo sa v princípe dalo aj počas tých 6 mesiacov materskej,” hovorí pre Ženy v meste.
Návrh Marcinkovej by skôr podporila. “Nepoznám presne návrh pani Marcinkovej, ale tri roky materskej bez náhradníka si celkom dobre predstaviť neviem. Aj my v súčasnosti túto tému diskutujeme. Skor som zástankyňou toho, aby poslanci všeobecne mali rovnaké “podmienky” ako ostatní občania.”
Materská a otcovská dovolenka v krajinách EÚ
Materská a otcovská dovolenka poslankýň a poslancov je stanovená vo vybraných parlamentoch odlišne. Niektoré z nich umožňujú poslancom vziať si materskú alebo rodičovskú dovolenku, iné túto možnosť naopak upravenú vôbec nemajú alebo materskú či rodičovskú dovolenku neumožňujú, a nemajú pre tento prípad inštitút dočasnej náhrady, prípadne ospravedlnenia.
Možnosť vziať si materskú dovolenku umožňujú najmä štáty severnej a západnej Európy ako Belgicko, Francúzsko, Nemecko, Dánsko, Švédsko, Lotyšsko, Estónsko, Holandsko, ale napríklad aj Slovinsko. Umožňuje to aj Európsky parlament.
“Krajiny, kde majú poslankyne možnosť ísť na materskú, sú súčasne krajiny, kde je v parlamentoch najvyššie zastúpenie žien. Som presvedčená, že ak je našim záujmom mať v politike viac žien, možnosti zosúladiť rodinný a pracovný život musia existovať aj tam,” dodáva poslankyňa Marcinková.