Prečo sú podľa vás americké voľby dôležité aj pre nás v Európe a na Slovensku? Aké dôsledky môžu mať výsledky týchto volieb pre globálnu politiku?

Mária Kolíková, poslankyňa NR SR za SaS:

„Osoba amerického prezidenta ovplyvní aj nás, pretože je určujúca pre hľadanie riešení v zahraničnej politike, vrátane vojnových konfliktov. Stabilita Európskej únie, ktorej nedielnou súčasťou je Slovenská republika, je priamo ohrozovaná vojnou na Ukrajine. Vedieť tu rozoznať obeť od agresora je kľúčové pre hľadanie budúcich riešení. Kamila Harrisová to vie a Donald Trump to nevie.“

Zuzana Hozlárová, bývalá predsedníčka Študentskej Rady Vysokých škôl:

„Americké voľby sú jednoznačne dôležité aj pre nás, pre Európu. V súčasnosti vnímam túto dôležitosť najmä v otázke bezpečnosti nás a nášho štátu. Okrem toho sa v mnohom aj politici a političky na Slovensku inšpirujú americkými politikmi. Je dôležité, aké vzory pre nich predstavujú a čo si z toho v slovenskej politickej kultúre odnášame. Riziko, že by bolo Rusko podporované z takej veľmoci ako Amerika môže byť v istých oblastiach pre Európsku úniu hraničiace s katastrofou. Nemôžeme zabúdať, že Rusko nás už raz okupovalo, táto realita by mala ostať históriou.“

Lucia Yar, poslankyňa Európskeho parlamentu:

„Američania sa rozhodujú medzi dvoma zásadne odlišnými svetmi. Kandidáti, ktorých majú, by nemohli byť lepšími predstaviteľmi týchto dvoch svetov. A keďže Spojené štáty sú najsilnejšou krajinou sveta, takýto svet bude čakať aj nás. Ak by voľby vyhral Donald Trump a - tak, ako to vopred deklaruje - razil by politiku izolácie a prerušil by kontinuitu Spojených štátov ako kľúčového geopolitického hráča dohliadajúceho na svetový poriadok, otvoril by tak priestor pre regionálne mocnosti, čím by zásadne ohrozil bezpečnosť našich spojencov po celom svete.“

Beáta Jurík, členka predsedníctva PS:

„Rovín, kde sa výsledky amerických volieb dotknú Slovenska je veľa, no za všetky by som v dnešnej dobe vyzdvihla bezpečnosť. Donald Trump počas prezidentskej kampane vyhlásil, že by americké vojská - vojská NATO neprišli na pomoc krajinám, ktoré nedávajú na obranu podiel 2% HDP. Spomeňme aj jeho vyhlásenia o vystúpení z NATO a vôbec, ako sa vždy snažil Alianciu torpédovať. Tú Alianciu, ktorá je pre nás garanciou bezpečia.

Ďalším zdvihnutým prstom pre nás, ako suseda Ukrajiny, sú vyhlásenie Trumpa o ukončení vojny. On ju vraj dokáže vyriešiť za 24 hodín tým, že zdvihne mobil a zavolá Putinovi a Zelenskému. Aj najbližší spolupracovníci samotného Putina mu odkázali, že je smiešny – napr. aj sám Medvedev. Pomoc USA Ukrajine – najmä tá vojenská, je aj dôvodom, vďaka ktorému sa Ukrajina stále dokáže ruskému agresorovi brániť a dôvod, prečo my na hraniciach nemáme vojská ruskej armády, ale stále hrdinsky sa brániacu Ukrajinu.

Nie je jasné, čo sa stane s vojenskou pomocou Ukrajine v prípade, že Donald Trump zvíťazí, mohli by sme hádať – avšak Trump je tak nevyspytateľný a nepredvídateľný, že by to možno aj bolo zbytočné.“

Ako podľa vás Amerika vníma Európu, najmä strednú a východnú? Myslíte si, že bude mať nový prezident/ka Spojených štátov na Slovensko reálny vplyv?

Martina Holečková, poslankyňa NR SR, nezávislá:

„Americký prezident alebo prezidentka formujú politiku celého sveta. Je preto veľmi podstatné či zvíťazí pokoj alebo chaos. Slovensko malo veľmi pozitívnu skúsenosť s tým, keď bola prezidentkou Zuzana Čaputová, preto by som dopriala víťazstvo Kamale Harrisovej, aby USA a aj celý svet v tomto turbulentnom období mali skúsenosť s pokojným a rozvážnym vedením.“

Zuzana Hozlárová, bývalá predsedníčka Študentskej Rady Vysokých škôl:

„Vplyv, ktorý na Slovensko a Európu ako takú môže mať prezidentka alebo prezident Spojených štátov vidíme už aj dnes, napríklad pri diskusiách o tom, kto bude víťazkou alebo víťazom volieb. Je to prirodzené, že to sledujeme, predsa Amerika poskytla na obnovu Európy po druhej svetovej vojne 13 miliónov. Dnes vidíme túto silu najmä v otázke NATO a našej bezpečnosti. Nemôžeme si dovoliť riskovať s ľudskými právami, nemôžeme hazardovať s našou bezpečnosťou za účelom nahratia si politických bodov. Aj z tohto hľadiska môžu byť tieto voľby kľúčové pre Ukrajinu, Slovensko a celú Európu.“

Lucia Yar, poslankyňa Európskeho parlamentu:

„Videli sme v histórii rôzne prístupy. Je to vždy na rozhodnutí prezidenta a jeho kabinetu; ako aj na prioritách Spojených štátov. Slovensko ani náš región naviac neexistujú vo vzduchoprázdne: To, čo sa deje vo svete, sa nás - ako malej, no ambicióznej krajiny - bytostne dotýka. Výsledok amerických volieb môže mať zásadný vplyv na naše firmy aj obranné kapacity. Dnes je to najmä v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Od toho, kto bude prezidentom USA a aké bude zloženie amerického Kongresu, bude do veľkej závisieť aj rozsah a intenzita ďalšej vojenskej a finančnej pomoci Ukrajine. Musíme si uvedomiť, že Spojené štáty sú viac ako 20 rokov naším kľúčovým spojencom. Spolu s ďalšími členmi Severoatlantickej aliancie nám poskytujú bezpečnostné garancie, bez ktorých by sme boli zraniteľným cieľom pre krajiny ako Ruská federácia, ktoré nás priamo označujú za nepriateľské. Preto potrebujeme zabezpečovať nielen náš silný hlas v Európe, ale aj na svetovej scéne. Potenciál máme, no kvôli súčasnej vláde tieto nástroje nevieme využívať, alebo ich využívame popletene - kompasom otočeným na autoritárske režimy.“

V čase, keď sa ženské práva v mnohých krajinách stávajú ohrozenými, hrá Kamala Harrisová dôležitú rolu v ochrane reprodukčných práv. Ako jej príklad ovplyvňuje mladé ženy na celom svete, ktoré sa obávajú o svoje práva?

Martina Holečková, poslankyňa NR SR, nezávislá: „Ja osobne som proti akýmkoľvek zákazom. Myslím si, že to v súčasnom svete nič nerieši. Musíme si však aj položiť otázku, prečo niektoré ženy chcú ísť na potrat. Áno, určite sú aj prípady, kedy žena dieťa nechce, ale som presvedčená o tom, že je mnoho takých prípadov, v ktorých si žena nevie predstaviť, že sa dokáže o dieťa postarať a tu by mal byť štát, ktorý jej pomôže. Myslím, že v tomto zlyhávame na Slovensku a asi v tomto  zlyháva aj USA. Veľmi pozitívne preto vnímam časť programu Kamaly Harrisovej, ktorá chce vo výške 6000 dolárov daňovo zvýhodniť rodičov v prvom roku narodenia dieťaťa. Je to veľmi podstatný krok.“

Mária Kolíková, poslankyňa NR SR za SaS:

„Skutočná rovnosť žien v spoločnosti má pred sebou ešte dlhú cestu, Kamila Harrisová je v presadzovaní práv žien dôsledná, uveriteľná a pomáha ženám na tejto ceste nielen v USA, ale vôbec v celosvetovom merítku, vrátane Slovenska.  V prvom rade to však musia byť ženy na Slovensku, ktoré o túto rovnosť musia stáť a spoločne ju presadzovať, či už sa rozprávame o rešpekte k právu žien na interrupciu alebo podmienke súhlasu žien na akékoľvek sexuálne aktivity, ale samozrejme, aj prístupu žien k akémukoľvek zamestnaniu s rovnocenným ohodnotením.“

Veronika Cifrová Ostrihoňová, poslankyňa Europskeho parlamentu:

„Víťazstvo Kamaly Harrisovej v týchto prezidentských voľbách by bolo významným vzorom pre ženy v iných krajinách, že Američanky a Američania nesúhlasia s obmedzovaním svojich reprodukčných práv a neváhajú s tým niečo urobiť. Naopak, ak vyhrá Donald Trump, povedie to k ďalšiemu okliešťovaniu týchto práv a obávam sa, že sa tým inšpirujú aj ďalší lídri, ktorí majú tendenciu neprimerane zasahovať do práv žien.“

Kamala Harrisová však čelí kritike za to, že sa na tieto témy sústreďuje. Myslíte si, že to môže posilniť jej obraz ako líderky pre ženy, alebo by sa mala viac zamerať na širšie spektrum politických tém?

Beáta Jurík, členka predsedníctva PS:

„Každý kandidát či kandidátka a je v podstate jedno, či sa rozprávame o prezidentských kandidátoch alebo kandidátoch do zastupiteľstiev miest a obcí komunikuje to, čo je pre neho/ju autentické a to, v čom má znalosti. Harrisová doniesla do celej kampane po odstúpení Bidena nový a svieži vietor. Ukázala, že rétoricky svojho protikandidáta s ľahkosťou predčila, nebojí sa konfrontácie a rovnako tak dokáže pomenovať veci pravým menom. Harrisová komunikuje veľmi dôležitú tému reprodukčného zdravia a interrupcií, keďže po zvrhnutí rozhodnutia Roe vs Wade Najvyšším súdom v niekoľkých štátoch práve Trumpova administratíva zrušila právo na legálnu a bezpečnú interrupciu, čím obmedzil milióny žien v prístupe k zdravotnej starostlivosti. Zdravie a životy žien sú odvtedy vo vraj najstaršej demokracii ohrozené. Od jej protikandidáta nemožno čakať, že ich bude chrániť. Sám dokonca vyhlásil, že « bude ženy chrániť, bez ohľadu na to, či to chcú alebo nie ». To hovorí za všetko. Hlasy žien však budú v týchto voľbách kľúčové - tak ako to bolo napr. aj v parlamentných voľbách v Poľsku. A ja verím, že si vyberú slobodu.

V podstate tu bola snaha o zjednodušenie celého diskurzu okolo Harrisovej na to, že je žena, ktorá kandiduje na pozíciu prezidentky USA a má šancu poraziť Trumpa. Keď sa však pozrieme na jej pracovnú minulosť: okresná prokurátorka, generálna prokurátorka, senátorka, viceprezidentka, tak vidíme, že to, čo ju predurčuje na túto pozíciu je hlavne, no nielen, jej profesná minulosť. Harrisová aj vďaka tomu predstavuje pre mnoho dievčat a žien model, príklad toho, že si v živote môžu vybrať svoju cestu, splniť si svoj sen. Tak ako u nás pani prezidentka Čaputová.“

Ako vnímate skutočnosť, že Kamala Harrisová vo svojich verejných vystúpeniach nezdôrazňuje svoju ženskosť či etnickú identitu? Myslíte si, že je to správna stratégia v politickom svete, ktorý je často plný predsudkov?

Beáta Jurík, členka predsedníctva PS:

„Kamala Harrisová sa nikdy netajila hrdosťou k svojim koreňom ani k svojmu ženskému leadershipu. Naopak, čelila kritike a útokom – preto, že je žena a možno prvá budúca prezidentka USA, preto, že nie je biologickou matkou a pre mnohých tak očividne nespĺňa hlavnú (a jedinú ?) úlohu ženy v spoločnosti a síce porodiť dieťa, ale aj pre jej pôvod. Bola dokonca označená za “childless catlady”, je terčom kritiky za smiech, za mimiku, gestikuláciu, tón hlasu. Čelí tak dvojitým štandardom – spoločnosť od nej čaká oveľa viac ako od jej protikandidáta. S týmto sa ženy stretávajú bežne. Viac ako odbornosť, ktorú im nie je možné uprieť, sa rieši, ako vyzerajú a ako pôsobia. Každý jej výrok, jej gesto, každá aktivita je pod drobnohľadom a musí byť « perfektne » zvládnutá. Od Trumpa sa toľko nečaká. Vlastne sa od neho nič nečaká. A veľká časť týchto útokov počas kampane smeruje aj od samotného Trumpa, čo ale nikoho asi neprekvapí vzhľadom na jeho správanie sa k ženám. Myslím si, že svoju identitu Harrisová zdôrazňovať nemusí inak ako to už teraz robí – a síce spôsobom, akým vedie svoju kampaň a čo komunikuje.“

Veronika Cifrová Ostrihoňová, poslankyňa Európskeho parlamentu:

„To, že nehovorí na prvú o svojom pohlaví či etnicite neznamená, že sa neprihovára ženám aj príslušníkom a príslušníkam menšín svojimi posolstvami. Napríklad ochrana reprodukčných práv bola jednou z najdôležitejších tém kampane."

Na Slovensku bývajú ženy často hodnotené aj podľa toho, ako sa prejavujú ako ženy či matky. Myslíte si, že politika v Spojených štátoch nám môže ukázať, ako odstúpiť od tohto stereotypného pohľadu na ženy?

Lucia Yar, poslankyňa Európskeho parlamentu:

„Symboly sú v politike veľmi dôležité. Dievčatá a mladé ženy na Slovensku majú šťastie v tom, že si už môžu ľahšie predstaviť, ako uspieť v politike a zachovať si pritom svoje princípy. Narozdiel od USA sme my už ženu ako hlavu štátu mali, navyše tú najlepšiu v histórii samostatnosti. Ženy v Spojených štátoch na tento symbol ešte len čakajú a ja si veľmi prajem, aby im takýmto vzorom a inšpiráciou mohla byť Kamala Harrisová. Okrem toho sa v týchto voľbách ukazuje, aký je dôležitý ženský hlas. Rodová rovnosť a reprodukčné práva nesmú byť potláčané alebo opomínané, pretože patria medzi základné ľudské práva a sú stavebným kameňom pre rovnosť príležitostí dievčat a žien nielen našej generácie, ale aj tých budúcich.“

Martina Holečková, poslankyňa NR SR, nezávislá:

„Je paradoxné, že hoci vravíme, že USA sú v mnohých otázkach ďaleko vpredu, tak my na Slovensku sme už prezidentku mali a USA ešte nie. Nemyslím si však, že by ženy mali byť vo vedúcich pozíciách len na základe nejakých kvót, ale najmä vďaka svojim kvalitám. Zároveň chcem však povedať aj to, že pokiaľ sú dvaja rovnako kvalitní kandidáti a jeden je muž a druhá je žena, tak by ženu nemalo znevýhodňovať to, že je ženou a matkou. V rovnakej logike by potom muža malo znevýhodňovať to, že je otcom.“

Zuzana Hozlárová, bývalá predsedníčka Študentskej Rady Vysokých škôl:

„Amerika pre nás vždy bola niečo, k čomu sme ako krajiny vzhliadali a sledovali sme vyvíjajúce sa trendy. Ženský vzor na takej vysokej pozícií ako prezidentka môže mať veľmi priaznivý vplyv na postavenie žien v spoločnosti nielen v Amerike, ale aj v Európe. Už dnes máme dáta o tom, že krajiny, ktoré majú ako hlavy štátov ženy, sú viac prosperujúce ako tie, kde sú na najvyšších pozíciách muži. (World Economic Forum, 2023). Nemali by sme podceňovať ako veľa znamená pre mladé ženy na celom svete, keď vidia, že ženy sú pri tých rokovaniach, pri tých stoloch, kde sa robia ťažké rozhodnutia a že rozhodujú o našej budúcnosti. Od stereotypov sa však odstupuje ťažko, je veľmi pohodlné nepretrhnúť dlho zaužívané zvyky a nevystúpiť z komfortnej zóny. Tieto zmeny sa robia veľmi ťažko, pokiaľ nie je vytvorené priaznivé prostredie na rozvoj a angažovanie sa žien v spoločnosti, pokiaľ sú vystavované vyhrážkam, sexuálnemu obťažovaniu či zhadzovaniu. Avšak podľa mňa je dôležité, aby ženy po celom svete boli počuť. Je dôležité, aby boli výrazné, aby boli hlasné a aby boli samé sebou.“

Mária Kolíková, poslankyňa NR SR za SaS:

„Ako som už spomenula, rôzne pnutia, hnutia, významné osobnosti žien na rôznych pozíciách v zahraničí môžu byť nápomocné pre dianie na Slovensku, ale domnievam sa, že slovenské ženy, čo urobia alebo neurobia pre búranie stereotypov na Slovensku je a bude kľúčové. Súčasne platí, že pre skutočnú zmenu bude potrebné uvedomenie celej spoločnosti.”