Ženy a muži majú po návrate z materskej a rodičovskej dovolenky viaceré práva, ktoré im garantuje zákonník práce. Nemôže sa stať, že by ich zamestnávateľ neprijal naspäť. Mali by dostať späť svoje pôvodné miesto, ale ak to z nejakého dôvodu nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu v súlade s ich pracovnou zmluvou.
Rovnako majú právo na všetky zlepšenia pracovných podmienok a benefity, ako keby na materskej a rodičovskej dovolenke neboli. “Napríklad, ak sa všetkým zamestnancom a zamestnankyniam každoročne zvyšuje mzda o infláciu, alebo o určité pevné percento, má na takéto zvýšenie nárok aj zamestnankyňa či zamestnanec vracajúci sa z materskej či z rodičovskej dovolenky,” hovorí právnička Janka Debrecéniová, expertka pre oblasť antidiskriminačného práva a ľudských práv z advokátskej kancelárie Krivak & Co a zároveň poradkyňa Kancelárie Najvyššieho súdu SR.
Zvýšenie mzdy po návrate z materskej
Zamestnávateľ im teda nemôže dať mzdu spred niekoľkých rokov, ktorú mali, keď odchádzali na materskú dovolenku. Ak im mzdu nedorovná na takú, akú by dostávali, keby na materskej alebo rodičovskej neboli, porušuje zákon. Pýtať si vyšší plat, ako v čase odchodu na materskú, teda nie je žiadosť o nejaký benefit navyše, je to niečo, čo automaticky garantuje zákon.
“Rovnako má nárok na všetky iné zlepšenia pracovných podmienok, ktoré medzitým nastali u iných zamestnancov a zamestnankýň – napríklad na nové počítače či iné pracovné pomôcky, ak sa počas tohto obdobia prideľovali, či na vzdelávanie, ktoré medzitým absolvovalo ostatné osadenstvo zamestnávateľa,” vymenúva príklady právnička Janka Debrecéniová.
Rodičia majú nárok na kratší úväzok
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vymenováva ďalšie zákonom garantované práva zamestnancov a zamestnankýň v súvislosti s rodičovstvom.
Napríklad, tehotné ženy a ženy a muži, ktorí sa trvale starajú o dieťa mladšie ako 15 rokov, môžu zamestnávateľa požiadať o kratší pracovný čas alebo o inú úpravu ich týždenného pracovného času a zamestnávateľ je povinný im vyhovieť, ak mu nebránia vážne prevádzkové dôvody. Ak by žiadosti nevyhovel, je povinný to písomne odôvodniť.
“Z uvedeného možno usúdiť, že zamestnávateľ má zohľadňovať individuálne pomery zamestnanca, najmä jeho osobný stav a z toho vyplývajúce možnosti a schopnosti zamestnanca v čase, keď sa stará o deti, aby zároveň mohol riadne plniť úlohy vyplývajúce mu z pracovného pomeru,” vysvetľuje ministerstvo v stanovisku, ktoré redakcii Ženy v meste poskytlo.
Ministerstvo v stanovisku uvádza aj ďalšie práva zamestnancov-rodičov. Tehotné ženy, ženy a muži, ktorí sa starajú o dieťa mladšie ako tri roky a osamelí rodičia až do veku dieťaťa 15 rokov, môžu robiť nadčasy len s ich súhlasom a pracovná pohotovosť sa s nimi môže len dohodnúť, no nemôže im byť prikázaná.
Špeciálne prestávky na dojčenie
Dojčiace ženy môžu okrem bežných prestávok v práci využiť osobitné prestávky na dojčenie do jedného roku dieťaťa, ktoré sa im započítavajú do pracovného času a poskytuje sa im za ne náhrada mzdy v sume ich priemerného zárobku.
Zamestnankyne, ktoré sa trvale starajú o dieťa mladšie ako 8 rokov, môžu požiadať zamestnávateľa o domácku prácu, teleprácu alebo o prácu z domácnosti. Ak ich žiadosti zamestnávateľ nevyhovie v primeranej dobe, je povinný im to písomne odôvodniť.
Tehotné ženy, matky do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiace ženy nesmú byť zamestnávané prácami, ktoré sú pre ne fyzicky neprimerané alebo škodia ich organizmu.
Ženy často po materskej degradujú
V praxi sa ženy stretávajú s rôznymi porušeniami práv. “Po návrate žien z materskej a rodičovskej dovolenky sa veľmi často stáva, že ich zamestnávatelia degradujú na ich pracovných pozíciách, teda že klesnú v hierarchiách zamestnávateľa. Z vedúcich sa tak stanú radové zamestnankyne, alebo sú zaradené na nižšiu riadiacu úroveň než pred odchodom na materské alebo rodičovské voľno,” hovorí zo svojej praxe právna expertka Janka Debrecéniová.
“Takisto sa stáva, že u zamestnávateľa nedosahujú ani len príjem spred začiatku materskej dovolenky. Tiež nie je zriedkavé, že zamestnávatelia počas alebo po skončení materskej či rodičovskej dovolenky zrušia dotknutej zamestnankyni pracovné miesto a prepustia ju. Všetky opísané praktiky sú protiprávne. Okrem porušení konkrétnych ustanovení Zákonníka práce predstavujú aj diskrimináciu,” dopĺňa Janka Debrecéniová.
Jej slová potvrdzuje aj stanovisko Slovenského národného strediska pre ľudské práva, ktoré poskytuje právne poradenstvo a zastupuje ľudí dotknutých diskrimináciou. V stredisku riešili prípady, keď zamestnávateľ neposkytol žene plnenia, na ktoré mala nárok, napríklad zvýšenie mzdy, ženy boli znevýhodnené pomalším rastom miezd a mali sťažený prístup k manažérskym a riadiacim pozíciám.
Stretli sa aj s prípadmi, keď ženám nebol umožnený návrat na ich pôvodné miesto alebo im ponúkli nižšiu pracovnú pozíciu, než akú pôvodne zastávali.
“V minulosti sa na stredisko obrátila klientka, s ktorou zamestnávateľ ukončil po skončení rodičovskej dovolenky pracovný pomer účelovo prijatou organizačnou zmenou, aby si mohol ponechať zamestnanca, ktorého pôvodne prijal na jej zastupovanie,” napísala pre Ženy v meste právnička strediska Miroslava Novodomcová.
Stredisko upozorňuje, že ženy sa stretávajú so znevýhodňovaním na pracovných pohovoroch z dôvodu obáv zamestnávateľa z absencií v zamestnaní pre plnenie si rodičovských povinností.
Najvyšší súd uznal diskrimináciu matky
Právnička Janka Debrecéniová uvádza ako príklad súdny spor svojej klientky, ktorý rieši jeden zo súdov na východnom Slovensku už od roku 2016. “Z vedúcej sa stala radová zamestnankyňa, ktorá bola následne, stále krátko po návrate do práce, prepustená. Zároveň jej nebola vyplácaná mzda v adekvátnej výške,” opisuje právnička a dodáva, že v prípade nastal zásadný posun, ktorý môže pomôcť aj ďalším ľuďom, ktorí sa domáhajú svojich práv.
“Práve v tomto prípade totiž najvyšší súd povedal, že porušenie práv zamestnankýň a zamestnancov vracajúcich sa z materskej a rodičovskej dovolenky je potrebné vnímať aj ako porušenie zákazu diskriminácie. To je veľmi dôležité, pretože to v praxi odstraňuje pochybnosti o tom, akých všetkých nárokov a akými procesnými postupmi sa v prípade porušení možno domáhať. Znamená to napríklad, že v súdnych konaniach sa možno domáhať aj náhrady nemajetkovej ujmy v peniazoch,” vysvetľuje Janka Debrecéniová, ktorá sa v minulosti podieľala na novelizáciách viacerých zákonov z pohľadu zákazu diskriminácie vrátane antidiskriminačného zákona a zákonníka práce.
Flexibilita aj na úkor vyššieho zárobku
So ženami, ktoré sa vracajú do práce po materskej alebo rodičovskej dovolenke, pracuje kariérna koučka Federika Plesník. Spolupracuje aj so zakladateľkami organizácie Pracujúce mamy a spoločne ženy vzdelávajú prostredníctvom kurzu Spokojná v práci.
“Stretávam sa s tým, že ženy nevedia, aké majú práva a ak si to samé nezistia, zamestnávateľ im o nich často nepovie. Myslia si, že nemôžu vyskakovať. Neurobia si prehľad trhu, kam sa posunuli mzdy a čakajú, čo im bude ponúknuté. Boja sa ísť do vyjednávania, boja sa, že ich zamestnávateľ odmietne či vyhodí a prídu o všetko, čo zamestnávateľ, samozrejme, len tak urobiť nemôže,” hovorí Federika Plesník.
Z jej skúsenosti ženy po materskej alebo rodičovskej najviac potrebujú flexibilitu a čiastočný alebo skrátený úväzok. “Sú za to také vďačné, až majú pocit, že ak im už v tomto zamestnávateľ vyšiel v ústrety, tak nemajú nárok si pýtať ešte aj viac peňazí. Zoberú flexibilitu aj za menej peňazí. Ale to nemá byť buď-alebo, ženy by mali byť férovo finančne ohodnotené, aj keď robia na skrátený úväzok,” dodáva Federika Plesník.
(Pokračovanie v ďalšom článku)
Opýtali sme sa firiem, aká je prax
Ako pristupujete k otázke mzdy a pracovných podmienok v prípade zamestnankýň, ktoré sa vracajú z materskej resp. rodičovskej dovolenky?
Kia Slovakia
- prehodnocovanie základnej mzdy každý rok vrátane zamestnancov na materskej a rodičovskej dovolenke
- kontinuálny rast miezd u všetkých skupín zamestnancov na rovnakej úrovni
- skrátené pracovné úväzky na 4 alebo 6 hodín denne počas doby adaptácie
Orange
- princípy rovnosti a spravodlivosti mzda a pracovné podmienky zodpovedajú súčasným štandardom a potrebám
- otvorená komunikácia
- podpora profesionálneho rastu
Slovenská sporiteľňa
- mzdová politika a pracovné podmienky nastavené férovo a rovnako pre všetkých bez ohľadu na to, či sa vracajú z rodičovskej alebo sú v pracovnom procese
- možnosť inej vhodnej pracovnej pozície
- kratší úväzok, ak je to možné
- práca z domu na pozíciách, kde je to možné program návratu BACK to WORK - všetky potrebné informácie pre rodičov pred návratom do práce
Lidl
- nárok na rovnaké benefity ako ostatní kolegovia a kolegyne
- flexibilná pracovná doba alebo skrátený úväzok, ak je to možné
Slovnaft
- mzda navýšená o všetky dohodnuté navýšenia podľa Kolektívnej zmluvy, ktoré sa udiali počas neprítomnosti
- zohľadňovanie individuálnych požiadaviek, napríklad o skrátený úväzok
- možnosť využívať pružný pracovný čas
Volkswagen Slovakia
- tarifné mzdy a ich každoročné zvyšovanie je dohodnuté v kolektívnej zmluve a vzťahuje sa aj na zamestnancov a zamestnankyne na materske a rodičovskej