V Nemecku získala v nedeľňajších parlamentných voľbách rekordný počet hlasov krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD). Volilo ju o 10 percent voličov a voličiek viac ako v posledných voľbách v roku 2021, čo z nej robí druhú najsilnejšiu politickú stranu v krajine.

Strana, ktorá za kandidátku na spolkovú kancelárku nominovala Alice Weidelovú, dosiahla svoj najlepší výsledok v celoštátnych voľbách od svojho vzniku vo februári 2013.

Alice Weidelová si protirečí

Alice Weidelová rozšírila rady vplyvných politikov a političiek, ktorí bodujú, hoci jedno tvrdia a druhé žijú. Weidelová funguje 17 rokov v registrovanom partnerstve so švajčiarskou filmárkou Sarah Bosardovou, ktorá sa narodila na Srí Lanke.

Vychováva s ňou dvoch synov, ktorých biologickou mamou je Bosardová. Weidelová pritom vedie stranu, ktorá má vo volebnom programe napísané: „Rodina, ktorú tvorí otec, matka a deti, je jadrom spoločnosti”. O dúhových rodinách ani zmienka.

Strane, ktorá na sociálnych sieťach a straníckych konferenciách bojuje proti homosexualite, neprekáža sexuálna orientácia ženy, ktorá stranu vedie. Weidelovej to neuberá na popularite ani do vnútra strany ani navonok.

Hoci sa prezentuje ako nemecká patriotka, žije so svojou rodinou vo Švajčiarsku a nie vo vlastnom volebnom obvode pri Bodamskom jazere, kde neuspela ani v nedeľňajších voľbách.

Alice Weidelovú vníma 17 percent nemeckých voličov a voličiek ako najdôveryhodnejšiu (najviac má Friedrich Merz 23% z víťaznej CDU/CSU), 19 percent ako najsympatickejšiu a 17 percent ako političku, ktorá prevedie krajinu cez neisté časy. Volí ju o 6 percent viac mužov ako žien. Najviac táto krajne pravicová strana (AfD) oslovuje voličov od 35 do 44 rokov, teda mužov a ženy v najproduktívnejšom veku.

Weidelová, Orbán, Trump i Fico

Tí tvrdia, že AfD nevolia z protestu, ale pre jej politické požiadavky. Inak, čo sa týka požiadaviek, chce AfD zrušiť euro, nahradiť Európsku úniu novým voľnejším zväzom štátov a sprísniť migračnú politiku. Používa pritom pojem remigrácia, čo znamená masovú deportáciu ľudí s prisťahovaleckým pôvodom.

Weidelová oslovuje politikov s podobným nastavením a hodnotami.

Viktor Orbán označil AfD ešte pred voľbami za budúcnosť. „Pokiaľ vládnuca elita nie je ochotná stáť na strane ľudu, a ak potom príde strana, ktorá stojí na strane ľudu, je to budúcnosť,“ vyhlásil začiatkom februára maďarský premiér, keď v Budapešti prijal Weidelovú a hovoril o nej ako o bystrej ženy a bojovníčke.

Americký prezident Donald Trump už označil nedeľňajšie víťazstvo konzervatívneho tábora CDU/CSU a úspech AfD za skvelý deň pre Nemecko. Nemcov unavila politika  bez zdravého rozumu, napísal Trump. AfD už pred voľbami otvorene podporili americký viceprezident J. D. Vance a Trumpov blízky človek Elon Musk.

Od Ameriku cez Nemecko až po Slovensko sú pri moci a pri chuti politici a političky, ktorí bez hanby niečo kážu a iné žijú. V osobnom i politickom živote sa pohybujú na hrane zákona (AfD), porušujú európske pravidlá (Orbán, Fico) a boli aj odsúdení (Trump). Nič z toho neoslabuje ich pozíciu, z ktorej hovoria o zásadných zmenách fungovania krajín a demokratického systému.

Nemajú voličov či voličky, iba zaslepených fanúšikov, až fanatikov - nie je náhoda, že majú tieto slová podobný pôvod. Sú až posadnutí náklonnosťou k ľuďom, ktorí pôsobia tak sebaisto vo všetkom, čo robia a kážu. Pri idoloch nie je dôležité, či je to pravda, ale že to dobre znie.

Je ohromne ťažké bojovať faktami a argumentmi tam, kde neexistuje kritický postoj. Kde sa nepochybuje, iba fandí.