Ako hodnotíš kampaň, ktorú viedla Hillary Clintonová ako vôbec prvá žena, ktorá získala nomináciu v prezidentských voľbách a akú teraz vedie Kamala Harrisová? Obe stoja proti Donaldovi Trumpovi.
"Obe ženy ukázali v kampani veľmi odlišné prístupy. Zatiaľ, čo Clintonová explicitne zdôrazňovala, že je prvá žena, často hovorila o „sklenenom strope“, Harrisová sa tejto rétorike vyhýba. Je pravda, že si uvedomuje historickú dôležitosť svojej nominácie ako prvej ženy afroamerického a ázijského pôvodu, avšak nikdy na to nekládla dôraz. Skôr sa snaží predstaviť ako líderka, ktorá je kvalifikovaná a dostatočne skúsená na to, aby zastávala pozíciu prezidentky. A aj keď čas od času čelí týmto otázkam v rozhovoroch, odpovedá s humorom: „rovnaký scenár, prosím ďalšiu otázku“. V každom smere ukazuje, že chce byť vnímaná cez svoje skúsenosti, úspechy a víziu, nie cez rod či rasu."
Kamala Harrisová oslovuje ženy cez témy
Kamala Harrisová dlhé roky bojuje za práva žien - právo na potrat, ale nedáva do popredia, že by mohla byť prvou ženou v Bielom dome. Ako vnímaš túto stratégiu?
"Osobne sa nazdávam, že zvolila dobrú stratégiu. Odmieta vytvárať naratív okolo svojej rasy či pohlavia, čo jej umožňuje predstaviť sa ako kvalifikovaná politička a líderka a nielen ako symbol. Jej prístup je dôležitý z dvoch dôvodov. Po prvé, posilňuje obraz ženy v politike ako kompetentnej a schopnej uspieť na najvyšších poschodiach politiky, a po druhé, ona ženy neopomína, akurát sa im prihovára cez témy, ktoré sú dôležité, a to sú spomínané interrupcie, sociálna spravodlivosť či ekonomické príležitosti."
Hillary Clintonová veľmi pociťovala kritiku práve preto, že je žena - počas kampane sa hodnotil jej výzor, štýl oblečenia, ešte aj aký mala hlas. Je to pri Kamale Harrisovej iné?
"Áno, Clintonová bola častým terčom pre jej vzhľad, oblečenie či hlas, no útoky sa nevyhýbajú ani Harrisovej, akurát majú inú povahu. Čelí útokom rasistickým aj sexistickým, vrátane toho, že si kariéru budovala cez posteľ, čím myslia jej dávny vzťah s o 30-rokov starším Williem Brownom. Kandidát na viceprezidenta J. D. Vance ju nepriamo atakoval vyhlásením v televízii FOX, že Spojené štáty sú riadené „bandou bezdetných žien, ktoré majú doma mačky a sú nešťastné zo svojho života“. Harrisová sa však k týmto útokom bližšie nevyjadruje.
Výnimku urobila vo vzťahu k Brownovi, keďže tieto útoky priamo podkopávali jej profesionálne schopnosti a kvalifikáciu. Obe kandidátky zároveň čelili nechutným a často veľmi osobným útokom zo strany svojho protikandidáta Donalda Trumpa. O Clintonovej hovoril, že je odporná žena „nasty woman“, Harris nazýva mentálne nespôsobilou „mentally impaired“.
Kamala Harrisová je mierne vo výhode, keďže videla, čoho bol Trump pri Clintonovej schopný a mohla sa lepšie pripraviť. V jednom rozhovore sa jej napríklad pýtali, čo by urobila, ak by ju Trump prenasledoval na pódiu ako to urobil Clintonovej, ktorá na to vtedy nereagovala. Harris reagovala: „otočila by som sa naňho a spýtala sa ho, prečo sa správa tak čudne“. Slovo čudne, teda „weird“ u demokratov zľudovelo a často ho v súvislosti s Trumpom využívajú."
V týchto voľbách budú výrazne inak voliť ženy a inak muži, rodový rozdiel, ktorý sa meria od roku 1980, je rekordne vysoký. Ženy zaujíma právo na potrat, mužov ekonomika. Môže právo na potrat rozhodnúť voľby?
"Interrupcie sú medzi TOP témami týchto volieb spolu s ekonomikou, migráciou či demokraciou. U voličiek do 30 rokov dokonca hlavnou témou volieb. Celonárodné prieskumy ukazujú, že 63 percent Američanov podporuje právo na interrupcie. Kamala Harrisová s touto témou veľmi dobre pracuje, výrazne lepšie ako Joe Biden, no je otázne, či to bude stačiť. Počas volebného dňa budú súbežne v 10 štátoch aj referendá k interrupciám, vrátane dvoch swing states Arizony a Nevady, čo môže Harrisovej pomôcť mobilizovať voličky a prikloniť tak veľmi tesnú misku váh na jej stranu."
Celebrity nie sú zárukou
Hillary Clintonovú podporilo veľmi veľa celebrít. Ako je to v prípade Kamaly Harrisovej?
Clintonová mala za sebou celý rad zvučných mien od Beyoncé, Jay-Z, Georga Clooneyho, no aj tak prehrala. Celebrity nie sú zárukou víťazstva, no môžu byť nápomocné. Kamale Harrisovej mnohé zvučné mená výrazne pomohli s fundraisingom, keďže na kampaň a aj fundraising mala žalostne málo času. Známe mená určite zvyšujú aj záujem o voľby na sociálnych sieťach a sú oživením politických mítingov, no viaceré výskumy v tomto smere priniesli veľmi nejednoznačné výsledky, keďže efekt celebrít na voľby je ťažko merateľný.
Úrad prezidenta sa v Amerike stále spája s mužmi, ktorí sú podľa výskumov verejnej mienky spôsobilejší pre výkon politických funkcií. Ako vidíš šance Kamaly Harrisovej preraziť sklenený strop a stať sa prvou americkou prezidentkou?
"Tieto voľby sú tak trochu pečením podľa babkinho receptu, kde ti chýba polovica ingrediencií. Niečo vieš, niečo iba tušíš, ale výsledok? Ten sa ukáže až v poslednej minúte. Ak ale Kamala Harris voľby prehrá, nemyslím si, že to bude z dôvodu, že je žena. To nakoniec nebol ani prípad Hillary Clintonovej, veď na populárne hlasy vyhrala o takmer 3 milióny hlasov. Clintonová prehrala, lebo bola Clintonová a niesla so sebou celý nános svojho mena."