Červená repa je koreňovou zeleninou, ktorá je priam nadupaná vitamínmi, minerálmi a stopovými prvkami. Za posledné obdobie sa zaradila medzi trendy potraviny symbolizujúce zdravý životný štýl. Cvikla je totiž vhodná pri chudnutí a detoxikácii, v obľube ju majú športovci, vegetariáni aj vegáni. Pri príprave v kuchyni s ňou môžete krásne experimentovať a hravo zabudnúť na cviklu, ktorú vám servírovali v jedálni. Dá sa konzumovať surová, varená, dusená, zaváraná aj pečená - a zakaždým inak dochutená. Výborne dopĺňa svieže šaláty aj syry. Ak ju ešte nemáte vo svojom jedálničku, je načase to zmeniť!

Superpotravina menom cvikla

Nie nadarmo sa hovorí, že “chcem byť zdravá ako repa”. Cvikla je veľmi dobrým zdrojom vlákniny, železa, draslíka, horčíka, mangánu, vitamínu C, kyseliny listovej a kyseliny pantoténovej. Toto prírodné bohatstvo ju radí medzi superpotraviny a jej konzumácia môže prospievať vášmu zdraviu aj kráse. Pre cviklu je typická jej karmínová až fialová farba, ktorú má na svedomí rastlinný pigment - betaín. Ten je považovaný za jeden z najsilnejších antioxidantov s protinádorovými a protizápalovými účinkami. 

Aké má cvikla účinky na zdravie?

V minulosti, najmä v Starovekom Ríme, bola cvikla považovaná nielen za jedlo, ale aj za blahodárny liek. Jej zloženie je aj na pomery koreňovej zeleniny jedinečné a v pozornosti mnohých vedeckých štúdií. Pravidelná konzumácia červenej repy prináša hneď niekoľko benefitov:

  • - pomáha regulovať vysoký krvný tlak
  • - prispieva k zvýšeniu výkonu pri tréningu
  • - vylepšuje vzhľad pokožky a prechádza predčasnému starnutiu
  • - pomáha ozdraviť trávenie, črevnú peristaltiku aj zlepšiť činnosť pečene
  • - pôsobí protizápalovo
  • - je skvelá pri detoxikácii
  • - pohár šťavy z červenej repy je výbornou prevenciou osteoporózy
  • - podporuje silnú imunitu
  • - ideálna je aj pre zdravú krvotvorbu.
 

Najobľúbenejšie jedlá z cvikle

S cviklou sa dostanete do formy aj posilníte svoje zdravie. Táto výživovo hodnotná potravina môže mať aj vo vašej kuchyni svoje stabilné miesto, predovšetkým, ak sa nebudete obávať ani menej tradičných kombinácií. Pečené zemiaky s cviklou sú stávkou na istotu, no čo tak vyskúšať takýto chuťovo zaujímavý cviklový šalát? Cviklu tiež odporúčame ku hovädziemu a morčaciemu mäsu. Dresing z cvikle sa zase perfektne hodí ku grilovaným rybám. Ak by ste natrafili na recepty, kde sa k červenej repe do partie pridáva cesnak, mäta, zázvor, jablko, citrusy, mozzarella alebo ovčí syr, smelo do ich vyskúšania.

 

Ilustračné foto - Pixabay.com

 

Cvikla v tehotenstve? Áno, v rozumnej miere

Cvikla je pre tehotné ženy užitočnou potravinou. Počas tehotenstva narastá v tele ženy významne potreba kyseliny listovej, ktoré je dôležitá pre vznik nových buniek, tvorbu krvi, zdravý vývoj bábätka a jeho nervovej sústavy. Avšak, príjem kyseliny listovej je vo väčšine prípadov v bežnej strave nedostatočný. Skôr, ako siahnete po výživových doplnkoch, zaraďte do jedálnička potraviny bohaté na kyselinu listovú - napríklad brokolicu, kel, kapustu, strukoviny, avokádo, orechy a samozrejme aj cviklu. 

Ženy počas tehotenstva môžu trpieť anémiou z dôvodu nedostatku železa, ktoré si z tela ženy odoberá bábätko. Medzi prvé príznaky patrí únava, ospalosť a slabosť. Aj tu si môžete pomôcť konzumáciou cvikle, ktorá je považovaná za cenný zdroj železa. Železo je totiž nevyhnutným stavebným prvkom pri tvorbe červených krviniek. 

 

Ilustračné foto - Pixabay.com

 

Okrem iného sa červenej repe pripisuje schopnosť znižovať krvný tlak a predchádzať tak riziku preeklampsie. Zlepšuje sa tiež funkčnosť ciev, prietok krvi a bábätku sa tak dostáva cez pupočnú šnúru dostatok živín.

Pozor by si však mali dávať budúce mamičky, ktoré už v minulosti trápili obličkové kamene. Cvikla obsahuje šťavelan, ktorý tvorí až 80 % obličkových kameňov. Aj ženy, ktoré majú nízky tlak alebo patria k diabetikom, by si mali dávať väčší pozor. Vyššia denná dávka cvikle môže vyvolať nadúvanie, plynatosť či pocit na zvracanie, čo žiadnej tehotnej žene určite nepridá na pohode.

 

Zdroje: