Pre pandémiu sa uzatvorili mnohé ambulancie, Slovenská komora zubných lekárov odporúčala ošetrovať len akútne stavy. Pokles tržieb bol vysoký, pre niektoré ambulancie až likvidačný. Ako ste fungovali počas pandémie vy?
"V čase pandémie sme dodržiavali všetky nariadenia a odporúčania Slovenskej komory zubných lekárov či ministerstva zdravotníctva. Nezatvorili sme úplne, fungovali sme, ale v obmedzenom režime. Pacienti k nám chodili na zákroky len v akútnych prípadoch. Preventívne prehliadky, dentálna hygiena či chirurgické zákroky, ktoré sa dali odložiť, sme odkladali a taktiež estetická stomatológia mala v tom čase úplne červenú. Keďže sme súkromná dentálna klinika, pociťovali sme v tom období výrazný pokles tržieb."
Je nákaza koronavírusom pri ošetrovaní zubov väčšia v porovnaní s inými lekárskymi ošetreniami?
"Áno, práve pri našom povolaní dochádza pri ošetrovaní k extrémnemu šíreniu infekčného airosolu až do dvoch metrov od úst pacienta. Naša klinika je však v tomto smere excelentne vybavená a edukovaný personál zaručuje bezpečné ošetrenie. Preto sme sa veľmi rýchlo zorientovali a boli sme schopní ošetriť našich pacientov na sto percent. Ako zubári celý život pracujeme v infekčnom prostredí, preto osobne z našej strany strach nebol. Pociťovali sme silnú potrebu pomáhať bez ohľadu na možne riziko. Momentálne už ošetrujeme každého pacienta, ktorý potrebuje pomoc. Celý náš tím prešiel očkovaním a je pre nás samozrejmosťou dodržiavať prísne hygienické opatrenia a tým chrániť seba, náš personál a samozrejme aj našich pacientov."
MUDr. Valéria Michnová. Foto - ArtDentistic
Ktoré nové diagnózy v poslednom období liečite?
"Stres moderných čias, rýchly životný štýl a kontinuálny prísun podnetov sa podpísal na častom škrípaní, zatínaní zubov, s čím súvisí nadmerné opotrebovanie tvrdého zubného tkaniva. Ide o diagnózu nazývanú bruxizmus. Bol tu vždy, ale asi aj tým, že moderná populácia je čoraz častejšie bezkazová, riešime u nej práve opotrebovanie a erózie čoraz častejšie. Pre týchto ľudí sú esteticky a funkčne rušivé. Ale každá doba je niečím špecifická. Napríklad posledné roky ľudia častejšie diétujú alebo sa orientujú len na konzumáciu určitých potravín, čo sa časom môže ukázať aj na kvalite ich zubov. Z mojich skúseností môžem povedať, že čím viac ľudia jedia mäso a surovú zeleninu, majú kvalitnejšie zuby. Kvalita zubného tkaniva je podmienená kvalitou jedla, ktoré prijímame."
Čo spôsobuje práve bruxizmus?
"Bruxizmus znamená hlavne podvedomé škrípanie zubami, ktoré vytvára nadmerný tlak na žuvacie plôšky, čím časom dochádza k opotrebovaniu zubného tkaniva. Je to časté ochorenie modernej doby, ktoré vedie k viditeľnému poškodeniu zubného tkaniva. Príčina je v centrálnom nervovom systéme, ktorá spolu s emocionálnym stresom pôsobí ako odreagovanie sa. Najčastejšie bruxizmom trpia ľudia, ktorí dlhodobo žijú v strese a tlaku. Vďaka pravidelným preventívnym prehliadkam našich pacientov môžeme včasnou diagnostikou bruxizmu pomôcť a predísť ďalším komplikáciám. Ako prvú pomoc pre pacientov vytvoríme chránič zubov - dlahu, ktorá je vyrobená priamo z odtlačkov zubov pacienta, a tú si bruxista nasadí každý deň pred spánkom. Je umývateľná, dlhodobo nositeľná a čistí sa vodou a zubnou kefkou. Ak je bruxizmus už v pokročilom štádiu, pacientov netrápi už len funkčnosť chrupu, ale aj estetická stránka. V tomto prípade treba zuby pacientov dorábať."
Pohltili nás aj elektronické cigarety... Zdajú sa menej agresívne ako klasické cigarety. Je to tak?
"Nie je. Fajčiari elektronických cigariet alebo iných, ktoré dnešná doba ponúka, si často mylne myslia, že sú na tom lepšie, dokonca zdravšie ako fajčiari klasických cigariet. Nezafarbujú sa im zuby tak rýchlo, čo im však podvedome dovoľuje fajčiť viac... V tomto prípade nie je problémom farba zubov, ale nikotín, ktorý narúša imunitný systém ústnej dutiny. Nepoškodzuje zuby ako také, ale hlavne závesný aparát zubu, teda ďasnové tkanivo a sánku. A teda aj fajčiari elektronických cigariet sú vystavení rovnakému riziku vzniku paradentózy ako fajčiari klasických cigariet."
Pochádzate zo zubárskej rodiny. Váš otec bol zubár, váš manžel je zubár. Ako sa zubárstvo zmenilo od čias vášho otca?
"Veľmi. Prioritne stále rozhoduje kvalita produktov a kvalita práce, ale do popredia ide ruka v ruke aj modernizácia stomatologických výkonov či individuálny prístup ku každému pacientovi. Rozhoduje aj rýchlosť. Naši pacienti u nás nájdu všetko pod jednou strechou: vstupné vyšetrenie, RTG snímky, manžel rieši chirurgické zákroky, operácie, implantológiu, ja sa špecializujem na záchovnú a estetickú stomatológiu. Vďaka technike Digital Smile Design pacienti odchádzajú z našej kliniky s kompletne novým úsmevom už po troch sedeniach. A vďaka digitalizácii vopred vidia, ako ich nový úsmev bude vyzerať. Implantát dokážeme vyrobiť a nasadiť počas jedného sedenia. Stomatológia napreduje rýchlo, zákroky sú bezbolestné, trvácne a pacient u zubára trávi oveľa menej času než v minulosti."
Foto - ArtDentistic
Je to profesia, v ktorej prevládajú muži alebo je veľa zubárok? Stretli ste sa niekedy s predsudkami, že ako zubárka ste horšia ako zubári muži?
"V minulosti bolo istotne viac zubárov mužov. Súčasnosť je iná, žien je viac. Predsudky neriešim, ide o vec názoru každého jednotlivca. Kvalita zubára nie je určená jeho pohlavím.!
V zdravotníctve bojujeme s nedostatkom lekárov a zdravotných sestier, aká je situácia so zubármi?
"Bežnú rutinu – základnú zubné starostlivosť robí každý zubár, ku ktorému sa pacient dostane kdekoľvek. Ale k špecialistovi zubárovi sa pacient dostane ľahšie vo veľkom meste. Je to bežný jav u nás, ale i vo svete. My sme žili a pracovali v zahraničí a situácia bola rovnaká, možno niekde aj horšia ako na Slovensku. Dobrého zubára – špecialistu naozaj pacient nájde len vo väčších mestách a často musí za ním vycestovať."