Žemlovka má vo svete rôzne varianty receptov, ale ten náš slovenský je jasný. Skvelé strúhané jadlká a sladký tvaroh. Domácu žemlovku budete robiť znova a znova.
Žemlovka
Tvarohovo-jablkovú žemlovku je veľmi jednoduché pripraviť a nevyžaduje veľa zložitých ingrediencií. Kombinácia mäkkého tvarohu a sladkých jabĺk dáva tomuto dezertu vynikajúcu chuť. Tvaroh dodáva žemlovke jemnú chuť a jablká dodávajú dezertu príjemnú sladkosť.
Tvarohovo-jablková žemlovka sa môže pripraviť aj zo starých chlebov alebo žemlí, čo robí z tohto dezertu skvelú možnosť využiť zvyšky jedla a zároveň si dopriať niečo sladké. Tvarohovo-jablková žemlovka je veľmi variabilná, pretože môže byť pripravená s rôznymi druhmi chleba, tvarohu a jabĺk. Taktiež sa môže podávať s rôznymi prísadami ako práškový cukor, šľahačka alebo vanilková omáčka.
Celkovo sa dá ľahko povedať, že tvarohovo-jablková žemlovka je vynikajúcim dezertom, ktorý môže slúžiť aj ako hlavné jedlo. Ide o jednoduchý recept na prípravu, ktorý sa ľahko dá prispôsobiť individuálnym chuťovým preferenciám.
Žemlovka - Ingrediencie
- 6 - 8 rožkov,
- 1 kg nastrúhaných jabĺk,
- 500 g tvarohu,
- 2 žĺtko,
- 1 vanilkový cukor,
- 1 škoricový cukor,
- roztopené maslo,
- 2 pl práškového cukru,
- hrozienka,
- trochu mlieka,
Postup receptu na domácu žemlovku
- Do misky rozmiešame tvaroh, 2 žĺtka, vanilkový cukor, 2 lyžice práškového cukru a hrozienka.
- Nakrájame 8 rožkov na kolieska. Maslom vymastíme plech, rozložíme naň vrstvu nakrájaných rožkov a pokropíme ich mliekom.
- Na základnú vrstvu z rožkov pridáme ošúpané a postrúhané jablká. Celú jablkovú vrstvu na plechu posypeme škoricovým cukrom.
- Na vrstvu nastrúhaných jabĺk pridáme vymiešaný tvaroh.
- Ďalšia vrstva rožkov, opäť pokropiť mliekom. Zase pridáme aj vrstvu jabĺk a tvarohu.
- Navrch opäť pridáme nastrúhané rožky a polejeme roztopeným maslom.
- Počieme v rozohriatej teplovzdušnej rúre na 180 stupňov asi 15 až 20 minút, kým rožky nechytia zvrchu farbu.
Dobrú chuť. Žemlovku podávame najlepšie ešte teplú a posypanú práškovým cukrom. Vyskúšajte aj náš recept na ryžový nákyp.
História žemlovky
Žemlovka, ktorá je vo svete tiež tiež známa ako chlebový nákyp, má pôvod v starovekom Ríme, kde sa pripravovala s chlebom, mliekom a medom. V priebehu stredoveku bola obľúbeným pokrmom na anglických dedinách, keď ju pripravovali s cestovinou, mliekom a vajcami.
V 15. storočí sa recept na žemlovku dostal do Francúzska, kde sa stal populárnym na dvoroch francúzskych kráľov. Francúzska verzia sa nazývala "pain perdu", čo znamená "stratený chlieb", pretože bola vyrábaná z kúskov chleba, ktorý už bol tvrdý a nie už moc chutný.
Takýto kúsok chleba namočili v mlieku, vajciach a cukre a opäť ho opiekli. Tento spôsob prípravy dodal chlebu nový život a zmenil ho na sladkú a chutnú pochúťku.
V 19. storočí sa žemlovka dostala aj do USA, kde sa stala populárnym raňajkovým jedlom. Aj za morom sa postupne stala známou pod rôznymi názvami a boli k nej pridávané rôzne prísady ako ovocie, sirup, slanina, alebo cukor v prahu.
Dnes je žemlovka obľúbeným jedlom po celom svete a existuje množstvo receptov a variácií. napríklad aj tento náš slovenský, keď sa do jedla pridávajú nastrúhané jablká, tvaroh a používajú sa staršie rožky. Vyskúšajte aj náš recept na parené buchty. Vyskúšajte aj ďalšie recepty na sladké hlavné jedlá. Alebo recept na palacinky. Tu je ja recept na jablkový závin.