Tradičné parené buchty od babičky: Nadýchané a mäkké

Pripraviť si doma parené buchty s lekvárom môže byť síce náročnejšie, ale ich chuť vám všetko vráti. Máme pre vás osvedčený recept z kuchyne portálu Ženy v meste, s ktorým prípravu parených buchiet zvládnete.

Ingrediencie na parené buchty

  • na kvások: 1/2 bal. droždia, 1 dl vlažného mlieka, 1 polievková lyžica kryštálového (trstinového) cukru
  • na cesto:
    • 500 g polohrubá špaldová múka (polohrubá múka)
    • 1 dl vlažného mlieka
    • 1 dl vlažnej minerálky
    • 1 ks vajce
    • 2 polievkové lyžice roztopeného masla
    • 2 polievkové lyžice trstinového (kryštálového) cukru
    • štipka soli
  • na náplň: slivkový lekvár (iný obľúbený hustý lekvár)
  • na posýpku: kakao, mak alebo orechy zmiešané s práškovým cukrom, granko
  • na preliatie: roztopené maslo

Postup receptu na parené buchty s lekvárom

Príprava kvásku

  1. Vlažné (nie horúce) mlieko vlejeme do misky, pridáme kryštálový (trstinový) cukor a rozdrobené čerstvé droždie. Dobre premiešame, aby sa všetky suroviny rozpustili. Necháme postáť cca 5 minút, aby kvások vzišiel. Urobí sa pena. Medzitým si do väčšej misky pridáme múku, vlažné mlieko a minerálku, vlažné maslo, vajce, cukor a štipku soli. Pridáme vykysnutý kvások a vypracujeme cesto.

Príprava kvásku

Príprava cesta

  1. Miesime ručne (alebo vymiešame vareškou). Kvôli času je vhodné zvoliť kuchynský robot s hnetacími hákmi. Ak je cesto lepivejšie, pridáme múku, alebo opačne, ak je hustejšie, pridáme trochu mlieka. Záleží ako múka pohltí tekutinu. Cesto miesime cca 15 minút ručne, robotom asi 5 minút. Malo by byť pružné a nelepiť sa. Hotové ho posypeme múkou, prikryjeme utierkou a necháme kysnúť na teplom mieste asi hodinu.

Príprava cesta

Formovanie buchiet

  1. Cesto by malo zdvojnásobiť objem. Vykysnuté cesto preložíme na múkou vysypanú dosku a rozvaľkáme na hrúbku 1 cm. Ostrým nožom nakrájame štvorce o veľkosti 5x5 cm. Na každý štvorec dáme lyžičku lekváru, samozrejme, najlepšie domáceho, spojíme všetky konce, dobre postláčame, aby neskôr lekvár nevytiekol. Buchtu otočíme. Takto pokračujeme s ostatným cestom. Hotové buchty necháme ešte 10 minút podkysnúť.

Formovanie buchiet

Parenie buchiet

  1. Najdôležitejšia časť je parenie buchiet. Nemajte strach, že buchty nebudú dokonalé, domáce sú domáce. Do väčšieho hrnca pridáme vodu, vložíme paráčik, ktorý potrieme olejom alebo na neho položíme papier na pečenie. Voda nesmie presahovať paráčik, musí byť cca 1 cm pod ním. Keď začneme vkladať buchty, voda musí vrieť. Hrniec prikryjeme pokrievkou (vtedy nám vznikne para) a buchty paríme cca 8-10 minút.


     
  2. Po tomto čase pokrievku opatrne odkryjeme, aby nám voda nekvapla na buchty, mohli by sa zmrštiť. Buchty vyberieme a pokračujeme s parením. Treba dávať pozor, aby bola voda stále pod paráčikom. Ak je potrebné, tak ju prilejeme. Maslo prehrejeme, aby zavoňalo. Buchty polejeme roztopeným maslom a posypeme obľúbenou posýpkou.

Hotové parené buchty

Tip na záver: Ak máte čas, pripravte buchty z dvojitej dávky. Po naparení a vychladení buchty zabaľte do mikroténového vrecka a zamrazte. Kedykoľvek ich vyberiete, na paráčiku ohrejete a výbornú pochúťku máte raz-dva na stole. A čo dodať na záver? Dobrú sladkú chuť. Ochutnajte aj jogurtový koláč s ovocím.

Ďalšie recepty

Vyskúšajte aj ďalšie recepty z našej kuchyne: