Ak sa chystáte robiť niečo pre svoje zdravie a nemáte vždy čas vybehnúť niekam do fitka alebo je na bicykel či beh vonku príliš zima, prší, alebo sa vám jednoducho „iba“ nechce, pokojne môžete svoje telo precvičovať pomocou najrôznejších domácich prístrojov, ktorých je dnes na trhu naozaj kvantum na výber.
Jedným z nich je aj rotopéd, alias stacionárny bicykel, ktorý dokáže zvýšiť vašu fyzickú kondíciu pri pravidelnom tréningu celkom stopercentne. Ak si chcete takéhoto skvelého pomocníka zaobstarať aj vy, mali by ste brať pri výbere toho svojho viacero dôležitých parametrov a kritérií.
Aké sú základné požiadavky, ktoré by mal aspoň v primeranej miere každý kvalitný stacionárny bicykel spĺňať? Tak o tom si povieme práve v tomto článku.
Ako vybrať ideálny rotopéd
Ak si myslíte, že vybrať stacionárny bicykel je predsa tá najjednoduchšia záležitosť na svete, tak v tom sa teda mýlite. Každý z nás je totiž iný a preto má aj trochu iné požiadavky, ktorým sú prispôsobené parametre stacionárneho bicykla. A prvá rada hneď na úvod – neberte rotopéd, ktorý vám ako prvý padol do oka, napríklad aj kvôli výhodnej cene. Zamerajte sa v prvom rade na jeho kvalitu, a to hlavne v tom prípade, ak ho chcete využívať naozaj častejšie ako raz do roka. Ako pri výbere postupovať? V skratke si teraz preberieme všetky dôležité náležitosti
Najprv vyberte typ rotopéda
Existujú rovno tri. Klasický a vlastne aj najpredávanejší je ten so vzpriamenými kolesami. Je skladný, dobre sa na ňom cvičí, bude sa hodiť ako začiatočníkom, tak i pokročilým. Pre náročnejších sú tu potom napríklad aj spinningové bicykle, ktoré sa budú hodiť cyklistom v zimnom období. Rátať však treba aj s ich vyššou obstarávacou cenou. No a nakoniec môžete zaostriť svoj zrak aj na takzvané recumbenty, čiže rotopédy, na ktorých cvičíte po ležiačky, a na ktorých si môžu zacvičiť i hendikepovaní priaznivci domáceho cvičenia.
Potom berte do úvahy svoju telesnú konštrukciu
Svoju, a tiež tých, ktorí ho budú používať s vami. V prvom rade je potrebné, aby bol vybraný rotopéd dostatočne stabilný s ohľadom na výšku a hmotnosť cvičencov. K dispozícii takto máte nejaké rozpätie, v rámci ktorého si môžete posúvať výšku sedadla podľa potreby, všímajte si aj maximálnu nosnosť bicykla, pričom odporúčame aby ste si pri tom nechávali aspoň 10 kg rezervu (napríklad na stroj s nosnosťou 100 kg by nemal sadnúť človek, ktorý má viac ako 90 kg). Maximálnu nosnosť potom vyberajte podľa najťažšieho človeka, ktorý by mal na ňom cvičiť.
Radšej viac možností nastavenia ako menej
Rotopéd by mal poskytovať dostatok možností ako si ho prispôsobiť individuálnym potrebám každého cvičenca. Okrem výšky sedadla, by sa mala dať nastaviť aj jeho vzdialenosť od riadidiel, ktoré by sa takisto mali dať prispôsobiť (zdvihnúť, znížiť, naklopiť...).
Konštrukcia rotopédu – hlavne sedadlo a riadidlá, pedále i rám
Ak chcete jazdiť častejšie a dlhšie, dôležité bude najmä sedlo, ktoré by malo byť čo najpohodlnejšie. Ideálne keby bolo gélové, ktoré je mäkké a ľahko sa prispôsobí zadnej partii každého z nás. Riadidlá by zase mali byť nastaviteľné tak, aby ste zbytočne neriskovali bolesť chrbta a krku.
Pedále majú byť pevné (ideálne z kovu) a s popruhom, aby vám z nich noha neutekala. Pokiaľ máte na výber, vyberajte potom rotopéd s ložiskovým šliapacím stredom, ktorý je podobne ako pri klasickom bicykli komfortnejší ako druhá možnosť – miskový stred, ktorý sa nájde hlavne pri lacnejších modeloch. No a čo sa týka rámu, siahnite radšej po robustnejšom, ktorý je stabilnejší a aj viac vydrží. Síce sa vďaka vyššej hmotnosti možno potom bude bicykel ťažšie premiestňovať, bezpečnosť a komfort pri jazde je však v tomto prípade prvoradá záležitosť.
Zotrvačník a brzdy
Zotrvačník rotopédu je dôležitý z dvoch dôvodov – zabezpečuje plynulosť bicyklovania a umožňuje nastaviť záťaž. Platí pravidlo, že čím ťažší zotrvačník, tým lepšie sa vám bude šliapať, tým viac možností záťaže máte. Vyberajte modely aspoň s 5 kg zotrvačníkom. Pre náročnejších by to mal byť zotrvačník aspoň s 9 a viac kilogramami.
Brzdy sú pri väčšine stacionárnych bicyklov magnetické, ktoré sú tiché a aj spoľahlivé s dostatočnou životnosťou. Vyšším levelom sú potom indukčné brzdy, ktorými disponujú drahšie modely. Do najlacnejších rotopédov s pásovými či čeľusťovými brzdami by sme už na vašom mieste nešli.
Ovládanie záťaže? Asi elektronicky...
Je to na vás. Platí však, že elektronicky nastaviteľná záťaž sa pri mnohým modeloch dá prepnúť aj na ručné nastavenie. Každopádne, elektronické ovládanie by mal zvoliť najmä začiatočník, ktorého tak bude trénovať samotný rotopéd…
Foto - Shutterstock
Funkcie rotopedu – štandard i tie pokročilé
Rotopédy vám umožnia merať rýchlosť a čas, prejdenú vzdialenosť a aj spálené kalórie – prakticky by to mali zvládnuť všetky modely na trhu. Kvalitnejšie a drahšie modely toho dokážu ponúknuť ešte viac. Napríklad aj množstvo prednastavených cvičebných programov. Takto si budete môcť zvoliť trasu s nastaveným priebehom výšky záťaže, alebo program, ktorý je presne zameraný na určitý cieľ, napríklad na chudnutie (lebo obezita podľa všetkého urýchľuje starnutie mozgu), na zlepšenie fyzickej kondície (lebo chcete podávať lepšie výkony), či len na zahriatie organizmu (aby ste sa na nový deň dobre naladili).
Využiť môžete aj meranie tepovej frekvencie. Najpresnejšie meranie poskytne hrudný pás, väčšina rotopédov má však k dispozícii menej spoľahlivé snímače za ucho či snímače umiestnené na riadidlách. Často nechýba ani možnosť prepojenia stacionárneho bicykla s vašim smartfónom, vďaka čomu získate nespočetné množstvo informácií, napríklad ako ďalej postupovať s tréningom, sledovať zlepšenie (či zhoršenie) svojich výkonov... Takisto si takto možno budete môcť aspoň virtuálne zajazdiť na obľúbenom cyklistickom preteku.
Nezabúdajte na napájanie
To je dôležité z hľadiska plynulého chodu displeja počítačovej jednotky a ďalších doplnkových funkcií. Buď bude váš rotopéd napojený do siete (takže cvičiť budete musieť v dosahu zásuvky), alebo mu „šťavu“ zabezpečí vymeniteľný akumulátor (ktorého výmena vás bude neskôr čosi stáť). Zaujímavou možnosťou sú potom ešte samonabíjateľné prístroje.
Čo ešte – hoci by sa vám to zdalo pri výbere menej významné
Najdôležitejšie kritériá výberu rotopédu sme si už viacmenej všetky prešli, takže už viete, čo všetko by mal funkčný a moderný prístroj spĺňať – a podľa tohto by ste to potom mohli v obchode skúsiť aj samé. No pár vecí nám ešte na vysvetlenie zostalo. Napríklad dizajn a materiálové vyhotovenie, či také „malichernosti ako sú pojazdné kolieska, či nastavovacie nožičky pre prípad, že sa potrebujete vyrovnať s miernou nerovnosťou podlahy.
Lacnejšie rotopédy majú veľa súčastí z plastu, drahšie a kvalitnejšie ich majú mnohé nahradené odolnejším kovom. Dizajn potom bude dôležitý vtedy, ak bude stacionárny bicykel stále na očiach, takže kúsok elegancie by mu v takom prípade určite nezaškodil. Vďaka pojazdným kolieskam (ktorými by mal inak disponovať každý jeden model), ktoré zväčša bývajú v prednej časti, si pomôžete pri manipulácii aj s ťažším zariadením.
Na záver ešte pár dôvodov, prečo si zaobstarať rotopéd a nie iné zariadenie
No a nakoniec vám ešte prezradíme, prečo vlastne by ste mali siahnuť práve po stacionárnom bicykli. Tých benefitov je naozaj viac než dosť.
Foto - Shutterstock
Lebo endorfíny...
Nuž je známe, že cvičenie podporuje vylučovanie endorfínov, čiže hormónov šťastia, ktoré priaznivo vplývajú na našu náladu, potláčajú stres a úzkosť. A jedným z najjednoduchších spôsobov, ako to pohodlne dosiahnuť, je sadnúť na domáci rotopéd a zabicyklovať si aspoň polhodinku, hodinku.
Lebo šetrí vaše kĺby
Rotopéd je perfektný v tom, že pri cvičení na ňom takmer vôbec nenamáhate svoje kĺby (ako je to napríklad pri behu na tvrdom povrchu). Bicyklovanie na stacionárnom bicykli sa dokonca odporúča ako rehabilitácia po niektorých úrazoch ako je vyvrtnutie kolena alebo členku (samozrejme to ale najprv treba skonzultovať s lekárom).
Buduje svalstvo – najmä nohy a zadné partie
Pravidelné cvičenie vám kvalitne vyformuje nohy od lýtok až po stehná a samozrejme aj zadné partie. To nie je všetko, takéto cvičenie prospeje aj ramenám, brušnému a chrbtovému svalstvu. Ak by mal byť stacionárny bicykel v tomto efektívny, nastavujte si ho ale vždy na vyššiu záťaž. Menší odpor slúži skôr na zahriatie a zlepšenie vytrvalosti.
Podporuje chudnutie
Podľa nás neexistuje ľahší a komfortnejší spôsob ako doma dosiahnuť zníženie telesnej hmotnosti. Spaľovanie kalórií pravidelným cvičením na stacionárnom bicykli je neodškriepiteľný fakt, tak prečo to nevyužiť a nepomôcť si takto s chudnutím. Napríklad stačí, ak na začiatok budete striedať dlhší kardiotréning pri nízkej záťaži (2 x týždenne) s intenzívnym s čo najvyššou zvládnuteľnou záťažou (1 x týždenne).
Lebo tých zdravotných benefitov je naozaj veľa
Lebo ich naozaj veľa. Tak napríklad cvičením na rotopéde prospejete svojmu srdcu a vyladíte krvný tlak, podporíte lepšiu respiračnú kapacitu vašich pľúc, zabojujete so „zlým“ cholesterolom, prirodzene budete regulovať hladinu cukru vo vašom tele a takáto fyzická aktivita určite prospeje aj seniorom ako prevencia niektorých neurodegeneratívnych ochorení.
Zdroje: