Keď v októbri 2022 Giorgia Meloniová vyhrala talianske voľby, mnohí komentátori nešetrili negatívnymi predpoveďami. Dostala „nálepku“ demagogička, radikálka, "Mussolini v sukni", či dokonca najnebezpečnejšia žena Európy.

Talianska premiérka je naozaj ženou mnohých otáznikov. Nič to však nemení na fakte, že podľa magazínu Forbes je to siedma najmocnejšia žena planéty. Patrí medzi ženy, o ktorých sa v roku 2022 najviac hovorilo.

Prvá premiérka Meloniová

Ako úplne prvá žena v talianskej histórii získala premiérske kreslo. A čakala ju neľahká úloha – pasuje sa s ekonomickou krízou, infláciou, migráciou aj vojnovým napätím, ktoré vládne naprieč Európou. Meloniová sa však na túto funkciu celý život pripravovala. Začala naozaj veľmi skoro.

Narodila sa 15. januára 1977 v Ríme. Ako sama priznala vo svojej autobiografii, jej mama, spisovateľka Anna Paratoreová, bola rozhodnutá, že si ju nenechá a chcela ísť na potrat. V poslednej chvíli si to však rozmyslela. Len rok po tom, ako Giorgia prišla na svet, ju opustil manžel. Ten pracoval ako daňový poradca a odsťahoval sa na Kanárske ostrovy. O niekoľko rokov neskôr sa pre obchodovanie s drogami dostal na deväť rokov do väzenia.

Pre Giorgiu to bolo náročné. Priznala, že fakt, že ich otec opustil, zanechal asi hlbšiu ranu, ako keby zomrel, pretože „keď odíde, ste prinútení vysporiadať sa s jeho duchom,“ napísala. Mama Anna tak ostala na Giorgiu a jej staršiu sestru Ariannu sama.

Nadanú Giorgiu to už od malička ťahalo k politike a vo veľmi mladom veku sa začala angažovať vo veciach verejných. Hovorilo sa, že aj jej matka bola v minulosti aktivistkou postfašistickej pravice.

Meloniová ako obdivovateľka Mussoliniho

V roku 1992, keď mala Meloniová len 15 rokov, vstúpila do Mládežníckeho frontu krajne pravicového Talianskeho sociálneho hnutia, ktoré bolo neskôr rozpustené. V tomto čase viedla aj študentské hnutie Gli Antentati (Predkovia), ktoré vzniklo na protest proti školskej reforme. V roku 1996 sa stala líderkou študentského hnutia Azione Studentesca, ktoré patrilo pod národných konzervatívcov z Národnej Aliancie.

Na straníckom mítingu v roku 2014.  Foto - wikipedia.org

Z tohto obdobia pochádzajú aj najradikálnejšie výroky mladej političky. Vyjadrila sa v nich k Benitovi Mussolinimu. Tohto fašistického diktátora z obdobia 2. svetovej vojny označila za dobrého politika. „Všetko, čo urobil, robil pre Taliansko,“ povedala vtedy.

V tom istom roku skončila aj strednú školu, no napriek svojim veľkým ambíciám v štúdiách nepokračovala a nevyštudovala univerzitu. Keďže sa musela nejako živiť, robila babysitterku, barmanku a neskôr pracovala ako novinárka. Angažovať sa však neprestala.

V roku 2006 sa jej podarilo dostať sa do talianskeho parlamentu za stranu Národnej Aliancie, v ktorej bola v tom čase podpredsedníčkou. V roku 2008 sa ako 31-ročná stala najmladšou ministerkou, keď sa ako členka vlády Silvia Berlusconiho ujala rezortu mládeže. Na tomto poste pôsobila do predčasných volieb v roku 2011.

Bratia Talianska a Berlusconi

V roku 2009 sa jej materská strana zlúčila s Berlusconiho stranou Forza Italia, kde Meloniová viedla mládežnícke krídlo. No postupom času si prestala s Berlusconim rozumieť. Spolu s dvomi ďalšími kolegami v roku 2012 založila novú stranu Fratelli d´Italia (Bratia Talianska). Neskôr sa s ďalšími talianskymi stranami Forza Italia, Lega a Noi con l´Italia spojili do koalície.

Po parlamentných voľbách v roku 2022, keď spomedzi strán koalície dostali Bratia Talianska 26 percent hlasov, sa predsedníčkou vlády stala práve Giorgia Meloniová. „Som Giorgia. Som žena, matka, Talianka a kresťanka,“ predstavila sa davom v jednom z príhovorov, hoci hneď na úvod vyhlásila, že bude v oficiálnej komunikácii používať mužský titul „premiér“, nie premiérka.

Odkedy vyhrala voľby, Meloniová sa všemožne snaží zbaviť sa nálepky krajne pravicovej političky, sama sa označuje za konzervatívnu.

„Áno prirodzenej rodine, nie LGBTI lobby, áno sexuálnej identite, nie gender ideológii... nie islamistickému násiliu, áno zabezpečeniu hraníc, nie masovej migrácii, nie veľkým medzinárodným financiám, nie bruselským byrokratom!" citovala ju britská stanica BBC.

Ako sama tvrdí, jej politika je prorodinná. Je proti manželstvám homosexuálnych párov a adopciám detí týmito pármi. Nesúhlasí s genderovou ideológiou, ktorá podľa nej napáda materstvo a samotnú ženskú identitu. Rovnako nesúhlasí ani s interrupciami, ktoré sú v Taliansku povolené. Nechce však ísť cestou ich zákazu, ale naopak – chce podporiť materstvo ako také. V tomto prípade poukazuje na svoj vlastný príklad - keby sa jej matka rozhodla inak, Taliani nemajú Meloniovú ako premiérku.

Politička, ktorá nerieši problémy žien

Mnohí poukazujú na to, že ako žena nerieši ženské problémy. Ona tvrdí opak. „Som pravicovo orientovaná žena a hrdo podporujem ženské témy. V posledných rokoch sme museli trpieť pohŕdanie a rasizmus zo strany feministiek.... Možno, že pokiaľ je feminizmus poňatý týmto spôsobom, je to skôr otázka ideológie než pohlavia,“ okomentovala to vo svojej knihe My veríme.

Talianska premiérka Giorgia Meloniová a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas bilaterálneho stretnutia počas mimoriadneho summitu lídrov členských krajín EÚ v Bruseli 9. februára 2023. Foto - TASR/AP

A práve to, že podporuje tzv. prirodzené rodiny, je tŕňom v oku mnohých jej kritikov. Poukazujú na to, že sa hlási ku katolíckej viere a sama nie je vydatá. Žije s partnerom, novinárom Andreom Giambrunom, s ktorým má šesťročnú dcéru Ginevru. Ona poukazuje na to, že dôležitejší ako manželstvo je fakt, že jej dieťa má mamu a otca.

„Keď nie ste v manželstve, neznamená to, že nemôžete obraňovať prirodzenú rodinu založenú na manželstve. Je to taký nonsens akoby vám niekto povedal, že ako mladý človek sa nemôžete zaujímať o problémy starších,“ bránila sa.

A hoci sa nevyjadrila, prečo sa s Giambrunom nikdy nevzali, na jeho účet nešetrí slovami chvály. „Andrea je inteligentný a sebavedomý. Veľmi dobrý v tom, čo robí a to ho robí jedným z pár mužov na svete, ktorí sú schopní netrpieť, keď majú po boku úspešnú ženu,“ vyjadrila sa.

Ešte jedna osoba je v jej živote veľmi dôležitá a to je jej staršia sestra Arianna. Tá je vydatá za Francesca Lollobrigidu, ktorý je ministrom pôdohospodárstva v Meloniovej vláde. Kritici preto tvrdia, že jej kabinet je tak trochu rodinným biznisom. Samotná Arianna na sestru nedá dopustiť a opisuje ju ako odvážnu a odhodlanú perfekcionistku.

A hoci Meloniovú, ktorá je mimochodom veľkou obdivovateľkou fantastického diela J.R.R. Tolkiena, mnohí kritizujú, Taliani sú s ňou zatiaľ spokojní. Svedčí o tom aj fakt, že podľa posledných prieskumov jej strana Bratia Talianska má až 48-percentnú podporu.

Tón zmernili aj jej kritici a po 100 dňoch jej vlády hovoria o Meloniovej ako o schopnej a pragmatickej političke, ktorá upokojila zahraničných investorov a postavila sa na stranu Európy aj v prípade vojny na Ukrajine.