Vo voľbách ste získali viac ako 105-tisíc hlasov, čo je viac ako dostali poslanci SNS Andrej Danko (68 726) či Rudolf Huliak (58 875). Otvorene ste počas kampane komunikovali svoju sexuálnu orientáciu a podporovali vyššie zastúpenie žien v parlamente. Mali ste s oboma poslancami už predtým problémové vzťahy?
S Rudolfom Huliakom som doposiaľ prichádzala do kontaktu len veľmi málo. Ak sa nemýlim, bola som s ním v jednej televíznej diskusii. Okrem toho som registrovala jeho nevhodné a sexistické správanie voči kolegyniam v parlamente, voči ktorému som sa ohradzovala. S Andrejom Dankom, keďže je podpredsedom parlamentu, prichádzam do kontaktu častejšie. Mali sme viackrát spolu výmenu názorov ohľadom priebehu rokovania v pléne. Nespomínam si však na nič zásadné.
Mali títo poslanci predtým problém s homosexualitou a mizogýniou?
Je úplne zrejmé, že aj Andrej Danko, aj Rudolf Huliak, majú obrovský problém s LGBTI+ ľuďmi aj so správaním sa voči ženám, vnímaním ich postavenia v spoločnosti a v rozhodujúcich funkciách. Rudolf Huliak sa výslovne vyjadril, že chce “pritvrdiť v boji proti LGBTI+”. Toto povedal len pár dní po tom, čo som bola šikanovaná pre moju sexuálnu orientáciu, či podporu LGBTI+ ľudí, ktorú otvorene presadzujem. Povedal to len 11 dní predtým ako si pripomenieme nenávistnú vraždu dvoch LGBTI+ ľudí – Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča – na Zámockej ulici, len kúsok od parlamentu.
Čo znamená takéto správanie v parlamente pre váš súkromný život?
Každé jedno vyjadrenie politika, každé jedno správanie politika sa prenáša do spoločnosti. A tam sa znásobuje. V tomto prípade to napríklad znamená, že každé jedno homofóbne vyjadrenie na moju adresu sa odrazí na zvýšenom množstve nenávistných správ, ktoré si nachádzam v mojej poštovej schránke, v mailovej schránke alebo na sociálnych sieťach. Podnecovanie nenávisti, ktoré voči mne Rudolf Huliak inicioval, viedlo až k potrebe osobitných bezpečnostných opatrení pre mňa a moju dcéru. A ja sa pýtam, to naozaj chcú ľudia voliť niekoho, kto svojimi vyjadreniami vyvoláva najbrutálnejšie vyhrážky voči dieťaťu? Ja verím, že nie.
Spor o nálepky a vaše vykázanie zo sály parlamentu sa dialo na pozadí debaty o cirkvi. Mohlo Dankove správanie súvisieť s prejednávanou témou?
Nie je to vylúčené. My sme sa snažili pomôcť najmä malým kresťanským cirkvám na Slovensku a je možné, že im to prekážalo. Andrej Danko konkrétne hlasoval proti tomuto nášmu návrhu. Odstránenie diskriminácie veriacich hlásiacich sa k menším cirkvám nepodporili, ale pár dní po tom vláda schválila registrovaným cirkvám niekoľko miliónové navýšenie. Ak v roku 2025 dostanú 59 miliónov EUR, o dva roky to už má byť takmer 80 miliónov EUR.
V našom návrhu hovoríme aj o tom, že cirkvi pri svojej činnosti majú prispievať k rešpektujúcej a súdržnej spoločnosti. Je dôležité, aby cirkvi neprispievali svojou činnosťou k polarizácii spoločnosti, aby viedli veriacich k rešpektovaniu všetkých ľudí, vrátane ľudí z menšín.
Prečítajte si
Košický arcibiskup Bernard Bober sa k dianiu v parlamente vyjadril kriticky a dištancoval sa od spôsobu argumentácie, ktorý “oponenta ľudsky znevažuje, zosmiešňuje a uráža”. Ako ste vnímali toto vyjadrenie?
Je dôležité, že najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi zaujal k tejto situácii stanovisko a odsúdil správanie pána Huliaka, hoci ho nemenoval. Bolo by žiadúce, aby sa cirkev, ktorá si zakladá na svojej autorite v hodnotových otázkach častejšie vyjadrovala k politickej kultúre a k správaniu sa verejných činiteľov a tým prispievala k nastavovaniu lepších štandardov pre tých, ktorí majú zastupovať ľudí v parlamente.
Na druhej strane aj v radoch katolíckej cirkvi, žiaľ, pôsobia ľudia, ktorí do spoločnosti vnášajú polarizáciu a predsudky voči menšinám, špecificky voči LGBTI+ ľuďom. A aj takéto ich pôsobenie, žiaľ, prispieva k vysokej miere nenávisti v spoločnosti.
Čo podľa Vás prebieha na pozadí sporu o nálepky v skutočnosti?
Myslím si, že koalícia je v takom chase a rozklade, že to je skutočne ťažké posúdiť. Je zrejmé, že celý tento šikanózny útok viedol k deklarovanému osamostatneniu sa Rudolfa Huliaka a absolútnej atomizácii poslaneckého klubu SNS.
Povedali ste, že “mnohé ženy na Slovensku zažívajú rôzne formy ponižovania, urážok a násilia. A konanie poslanca Huliaka povzbudzuje ďalších mužov, aby sa správali obdobne.” Aké ste dostali reakcie od žien?
Vnímajú, že je to útok aj na iné ženy? Áno, dostala som nespočetné množstvo podporných správ od žien naprieč všetkými vekovými kategóriami. Veľmi si túto podporu vážim a budem sa aj naďalej snažiť zodpovedne a vytrvalo presadzovať práva žien a rodovú rovnosť.
Už počas mandátu bývalej prezidentky Zuzany Čaputovej sme v politike vnímali silné útoky na rodinných príslušníkov političiek. Dialo sa to aj prípade Michala Šimečku. Vo vašom prípade dianie v parlamente negatívne vplýva na vašu malú dcéru. Ako vnímate, že sa rodiny političiek a politikov stávajú súčasťou politického zápasu?
Je to absolútne neprípustné. Ide o najhrubšiu formu zastrašovania s cieľom politických súperov umlčať. Je to klasická metóda predstaviteľov autokratických režimov. Ja to považujem za skutočne úbohé a slabošské, ak niekto nevie viesť politický súboj demokratickými zbraňami a klesne tak hlboko, že vystavuje negatívnym dopadom deti či iných rodinných príslušníkov.
Práve pre ochranu svojej rodiny a hlavne z obavy o dcérku ste dlho zvažovali, či budete vôbec kandidovať do parlamentu. Sú útoky na rodinu dôvodom, prečo hlavne ženy nakoniec odmietnu vstúpiť do vysokej politiky?
Určite sú súčasťou všetkých dôvodov a prekážok, ktorým ženy pri vstupe do politiky čelia. Dennodenne vidíme, že svet politiky je u nás stále väčšinovo mužským svetom. Pozrite si fotografiu z hociktorého významného rokovania. Či už ide o rokovanie koaličnej rady alebo rokovanie lídrov politických strán alebo delegácie Slovenska na rokovaní so zahraničnými delegáciami. Zastúpenie žien tam musíte doslova hľadať lupou. A ani tá vám často nepomôže.
Je očividné, že napríklad náš rodovo vyvážený poslanecký klub je niečo, na čo mnohí kolegovia v parlamente jednoducho nie sú zvyknutí. Nie sú zvyknutí, že im odborne a vecne oponujú ženy, že sa aktívne zapájame do všetkých tém, ktoré máme na stole a že ich kritizujeme, keď zlyhávajú. O to dôležitejšie je, že Progresívne Slovensko túto zmenu do parlamentu prinieslo.
Podávate sťažnosť na Ústavný súd SR pre porušenie práv diskriminačným obmedzovaním výkonu mandátu a slobody prejavu. Ako vnímate šancu uspieť?
Ak by som nebola presvedčená o tom, že došlo k zásahu do mojich práv, tak by som sa na Ústavný súd neobrátila. Ale nebudem tipovať šance na úspech. Rozhodnutie je plne v rukách Ústavného súdu.