V rokoch 1901 až 2023 bola Nobelova cena udelená ženám 65-krát. Len jedna žena, Marie Curie Sklodowska, bola ocenená dvakrát, keď získala Nobelovu cenu za fyziku v roku 1903 a Nobelovu cenu za chémiu v roku 1911. To znamená, že Nobelovu cenu v rokoch 1901 až 2023 dostalo celkovo 64 žien.
Nobelova cena za mier - najviac žien
V histórii udeľovania Nobelových cien získalo najviac žien ocenenie za mier, bolo ich celkom 18. Aj Nobelovu cenu za mier za rok 2023 získala žena - iránska ľudskoprávna aktivistka Narges Mohammadiová, ktorú ocenili za boj proti utláčaniu žien v Iráne a úsilie v oblasti podpory ľudských práv a slobôd.
Minulý rok to bola filipínska novinárka Maria Ressaová, ocenená za boj za slobodu slova. Pred ňou slávila úspech v roku 2018 aktivistka irackej komunity jazidov Nadja Muradová. Tá cenu získala za boj proti sexuálnemu násiliu ako zbrani vo vojnách. Sama prežila masaker svojej rodiny a sexuálne zotročenie džihádistu z takzvaného Islamského štátu.
Nobelova cena za literatúru - ženy
Za literatúru bolo doteraz ocenených 17 žien, pred Annie Ernauxovou sa predvlani radovala americká poetka Louise Glücková, pred ňou v roku 2019 Poľka Olga Tokarczuková. Švédska akadémia venuje pozornosť ženám v tejto oblasti najmä v poslednej dobe. Od začiatku nového tisícročia dostalo Nobelovu cenu za literatúru osem žien, čo je bezmála polovica celkového počtu udelených ocenení.
Nobelova cena za medicínu - ženy
Za medicínu získalo Nobelovu cenu 13 vedkýň, tento rok to bola Katalin Karikó a Drew Weissmann za objavy, ktoré umožnili vývoj účinných mRNA vakcín proti covidu. Za chémiu osem žien, vrátane minuloročnej nositeľky ocenenia Bertozziovej. Pred ňou boli v roku 2020 ocenené Francúzka Emmanuelle Charpentierová a Američanka Jennifer Doudna za rozvinutie metódy úprav genetickej informácie.
Zdroj - nobelprize.org
Nobelova ceny za fyziku - ženy
Za fyziku dostalo Nobelovu cenu doteraz päť ženy, tento rok to bola francúzska fyzička Anne L'Huillierová, ktorú ocenili spolu s francúzskym fyzikom Pierre Agostinom a fyziom maďarského pôvodu Ferencom Krauszom za experimentálne metódy vo výskume dynamiky elektrónov v hmote. V roku 2020 ocenili Američanku Andreu Ghezovú za výskum, ktorý prispel k pochopeniu čiernych dier.
Nobelova cena za ekonómiu - ženy
Za ekonómiu dostali Nobelovu cenu tri ženy - tento rok to bola Claudia Goldinová, ktorá skúmala vývoj na trhu práce v priebehu 200 rokov z pohľadu žien. Pred ňou to bola v roku 2019 americko-francúzska ekonómka Esther Duflová a len v roku 2009 sa vôbec prvou ženou, ktorej bola udelená Nobelova cena za ekonómiu (2009) stala Elinor Ostrom za výskum v oblasti správy pozemkov.
Laureátka Nobelovej ceny za mier z roku 2014, Pakistanka Malala Júsufzaiová, ktorá ocenenie získala za boj za právo dievčat na vzdelanie, je dodnes najmladšou ocenenou v histórii. Mala vtedy iba 17 rokov.
Druhým až tretím najmladším laureátom je tiež ďalšia žena – Muradová. Tá mala v dobe ocenenia v roku 2018 dvadsaťpäť rokov. Laureátka ceny za ekonómiu Duflová je najmladšou ocenenou vo svojej kategórii. V roku 2019 mala 46 rokov.
Najstaršou ocenenou ženou je britská spisovateľka Doris Lessingová. Nobelovu cenu za literatúru získala v roku 2007, keď mala 88 rokov. Lessingová zomrela v roku 2013 v 94 rokoch.