Písal sa rok 1942 a 31-ročná učiteľka a tlmočníčka Margita Kocková už dva roky učila na Ľudovej škole v Gemerskej Polome. Mimo školy viedla úplne iný život. Podľa archívnych dokumentov mala pred príchodom do Polomy pravidelné úzke kontakty s ilegálnymi pracovníkmi viacerých oblastí Slovenska a patrila k protifašistickému odboju v Rožňavskom okrese.
Bojovníčka proti nacizmu Margita Kocková dostala od prezidenta Petra Pellegriniho v januári 2025 štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy, občiansky druh, in memoriam za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu.
Bojovníčka proti nacizmu Margita Kocková
Po vypuknutí SNP odišla Margita Kocková z Gemerskej Polomy do Slavošoviec, kde plnila pokyny vedúcich funkcionárov revolučných národných výborov i partizánskych štábov. Okrem politickej činnosti organizovala zbierky peňazí, ale najmä zbierky šatstva a bielizne, obuvi, obväzového materiálu a liekov i potravín pre partizánske oddiely na Slavošovskej a Dobšinskej doline.
Po obsadení Dobšinej Nemcami bola v Ľudovej škole v Čiernej Lehote zriadená poľná nemocnica, kde pri ošetrovaní ranených vojakov a partizánov pomáhala aj Margita Kocková. Mnohokrát poskytovala pomoc i ošetrenie ranených bez rady lekára. Jej obetavosť bola bezhraničná.
Mala veľký podiel aj na záchrane štyroch anglických parašutistov, ktorých priviedla do Čiernej Lehoty. Prechodne boli ubytovaní u riaditeľa školy. Potom prešli do chaty pod Kohútom, odkiaľ ich úspešne previedli cez nemecké línie do bezpečia.
Popravili ju v Mauthausene
Dňa 4. decembra 1944 obkľúčili Čiernu Lehotu nacistické vojská zo všetkých strán a v odpoludňajších hodinách ju obsadili špeciálne jednoty SS a Vlasovci. Partizánske oddiely boli nútené sa uchýliť do hôr.
Margita Kocková sa so skupinou partizánov dostala až do oblasti Polomky (bývalý okres Brezno, teraz okres Banská Bystrica). Tu ju ako anglicky hovoriacu poverili sprevádzať anglo-americkú vojenskú misiu, ktorá sa ukrývala na chate nad Polomkou.
Počas Vianoc, 26. decembra 1944, fašistická špeciálna jednotka "Edelweiss" prepadla chatu, v ktorej chytili všetkých členov misie, Margitu Kockovú aj kapitána Jána Staneka, veliteľa partizánskych jednotiek pri Telgárte. Fašisti ju odvliekli do koncentračného tábora v Nemecku, kde ju mučili.
Popravili ju pred 80 rokmi, 24. januára 1945 v Mauthausene.