Celý život túžili po láske, no osud bol k nim krutý. Hoci boli obklopené bohatstvom, zomreli v samote a v chudobe. Taký je smutný príbeh britských sestier Daisy a Violet Hiltonových, ktorým sa podarilo zažiariť aj za veľkou mlákou. To, čo ich preslávilo, bolo zároveň aj ich prekliatím – boli totiž siamské dvojičky.
Siamské dvojčatá sa narodili slobodnej barmanke
Violet a Daisy sa narodili v roku 1908 slobodnej barmanke Kate Skinnerovej v britskom Brightone. Mladá žena bola presvedčená, že ich postihnutie je trestom za to, že ich počala mimo manželstva. Bábätiek sa hneď vzdala. Šance sa tak chopila pôrodná asistentka Mary Hiltonová. Dievčatá si osvojila, no nie z hlbokých pohnútok, ale pre vidinu mamonu. Vedela, že ich postihnutie sa dá výborne speňažiť. A tak aj bolo.
Už ako malé bábätká ich za poplatok ukazovala v krčme, ktorú tiež vlastnila. Neskôr s nimi chodila po rôznych dedinských slávnostiach. Keď sestry odmietali spolupracovať, čakal ich výprask. Neskôr už s cirkusmi putovali po celej Európe a dokonca sa dostali až do Spojených štátoch.
Boli totiž naozaj nadané a obe hrali na niekoľko hudobných nástrojov. Oveľa viac však ľudí fascinovalo ich prepojenie. Boli zrastené spodnou časťou chrbtice, no nemali žiadny spoločný dôležitý orgán.
Malé siamské dvojčatá. Foto - wikipedia.org
Týral ich zať adoptívnej mamy
Po smrti adoptívnej matky sa o ne „staral“ jej zať Myer Myers, ktorý bol ešte horším tyranom než sama Mary. Sestry neboli šťastné. Myers ich držal na krátko. Boli jeho továrňou na peniaze. „Klamali sme sa, že zabávaním iných, robíme šťastnými seba,“ povedala o tomto období Daisy.
Obe mladé ženy však túžili po láske, no osud im ju nedoprial. Potenciálnych ctiteľov k nim Myers najprv nepúšťal. Dokonca zničil aj kyticu, ktorú dostali. Keď sa to dozvedeli, surovo na neho zaútočili. Vystrašený Myers im neskôr dal väčšiu voľnosť. Obe sestry sa hneď zamilovali do rovnakého muža. Dokonca sa kvôli nemu tak hádali, že sa niekedy aj niekoľko dní nerozprávali. Bill Oliver však bol ženatý a jeho manželke sa záujem siamských dvojčiat o jej polovičku vôbec nepáčil. Zašlo to až tak ďaleko, že sestry zažalovala a požadovala poriadne mastné odškodné.
Falošné svadby
V roku 1931 zažalovali aj svojho mentálneho väzniteľa Myersa a spor vyhrali. K slobode si navyše vysúdili aj sto tisíc vtedajších dolárov, čo je dnes zhruba 15 miliónov. Na vrchole svojej slávy v roku 1934 tak boli nielen populárne, ale aj bohaté.
Violet sa neskôr zahľadela do iného muža. Maurice Lambert si ju dokonca chcel vziať a zašli spolu aj na radnicu, úrady však takýto sňatok nechceli povoliť. Prekážkou totiž bola Daisy a fakt, že by mohlo ísť o bigamistický zväzok. Nik neprihliadal na tvrdenia oboch sestier, že sa dokážu od seba mentálne aj emocionálne separovať. Naučil ich to iluzionista Harry Houdini. Keď ctiteľ zvádzal jednu zo sestier, druhá sa otočila, čítala knihu alebo napríklad nezainteresovane jedla jablko
V roku 1935 sa Violet predsa len dostala pod čepiec. Išlo však len o fingovanú svadbu priamo pred očami štadióna plného platiacich divákov. Jej vyvoleným bol Jim Moore, ktorý však bol v skutočnosti gay. Keď sa prevalilo, že svadba bola len hra, diváci boli pobúrení.
Aj Daisy sa o niekoľko rokov vydala. Povedala „áno“ varietnému umelcovi Buddymu Sawyerovi, ktorý však bol tiež inak orientovaný a ich manželstvo trvalo len desať dní.
Hviezda sestier Hiltonových po druhej svetovej vojne postupne upadala. Nakoniec klesli tak hlboko, že sa istý čas živili ako jediné siamské dvojčatá, ktoré predvádzali striptíz. Neskôr žili v malom domčeku, ktorý vlastnila cirkev a predávali v dedinských potravinách.
Siamské dvojčatá. Foto - wikipedia.org
Zomreli postupne na chrípku
Celý život sa stránili lekárov a odmietali, aby boli oddelené. Koncom roku 1967 ignorovali chrípku a keď ich niekoľko dní po novom roku nebolo vidno, polícia vnikla do ich domu. Mužom zákona sa naskytol desivý pohľad. Neďaleko vchodových dverí našli telá oboch sestier. Prvá zrejme zomrela Daisy a Violet bola najmenej dva dni pripútaná k sestrinej mŕtvole, až potom skonala aj ona. Sestry vtedy mali 59 rokov. Avšak, splnilo sa im želanie. Spočinuli bok po boku v širokej truhle.
Odvtedy ich sláva celkom zapadla prachom. Teraz sa ju snaží oprášiť historik z britského Sussexu Alf Le Flohic, ktorý chce umiestniť modrú plaketu na miesta, kde v Brightone viedli ich prvé kroky. „Dotklo sa ma, aký smutný bol ich príbeh, ale tiež to, aké silné boli. Prežili život plný výnimočných výziev, ktorým čelili bok po boku až do konca,“ citoval ho britský Daily Mail.