Doteraz trestali Talianov, ak sa snažili o náhradné materstvo na talianskom území. Dva roky väzenia alebo pokuta až do výšky jedného milióna eur bude hroziť Talianom, ak v zahraničí využijú služby náhradnej matky. Návrh zákona, ktorý v stredu (16.10.2024) schválila taliansky parlament, tak rozširuje tresty za to, že vám dieťa vynosí iná matka.

Náhradné materstvo Talianom zakázali

Podľa zákona, ktorý platí v Taliansku od roku 2004, sa využitie, usporiadanie či propagovanie náhradného materstva doteraz trestalo, len ak sa dialo na talianskom území. Pravicová vládna koalícia premiérky Giorgie Meloniovej odôvodňuje zákaz ochranou tradičnej rodiny.

„Návrh zákona, ktorý kriminalizuje prenájom maternice, je konečne zákonom,“ napísala premiérka na sieti X.

Ostrá kritika prišla zo strany opozície, ktorá návrh označila za „zbytočný“, „protiústavný“, „stredoveký“ a „namierený proti deťom a dúhovým rodinám“.  Podľa kritikov zákon oberá homosexuálne alebo neplodné páry o možnosť splniť si túžbu mať deti a rodinu.

Opozícia tiež poukazovala na to, že v mnohých štátoch je náhradné materstvo povolené. Opozičný poslanec Riccardo Magi pripomenul, že zákon zakazuje pre Talianov náhradné materstvo aj v krajinách, kde je tento inštitút "úplne legálny, právne upravený a bezpečný".

Náhradné materstvo na Slovensku

Nie je úplne jasné, koľko talianskych párov ročne využíva náhradné materstvo. Podľa expertov kvôli nemu heterosexuálne páry často cestujú na Ukrajinu, kde je náhradné materstvo povolené a funguje aj v čase vojny. Homosexuálne páry využívajú túto službu v Spojených štátoch či v Kanade. Okrem týchto krajín je náhradné materstvo povolené v Izraeli, Gruzínsku a v Mexiku.

Pravicoví a krajne pravicoví politici chceli pôvodne ešte prísnejšie tresty  a zákaz chceli uplatniť na všetkých ľudí, ktorí sa nachádzajú na talianskom území, teda aj na turistov.

Náhradné materstvo, alebo aj „surogačné materstvo“, znamená, že žena vynosí a porodí dieťa pre iný pár. Najčastejším dôvodom na náhradné materstvo sú zdravotné problémy, s ktorými sa žena narodí alebo ktoré v priebehu života získa a nedokáže preto otehotnieť, či bábätko donosiť.

V súčasnosti má priemerne každý piaty pár problém s prirodzeným počatím. Na Slovensku je náhradné materstvo ilegálne, v Česku, kde nie je zákonom zakázané, sa vykonáva.