Platí to pre mnohých gynekológov a gynekologičky, a tiež pre pacientky. Pri zmiernení dopadov perimenopauzy a menopauzy nechcú používať hormonálnu liečbu. Vnímajú ju ako ďalšiu chémiu do tela a obávajú sa rizík.

“Môj gynekológ mi hormonálnu substitučnú "liečbu" po 50-tke NEODPORÚČA z dôvodu náchylnosti na vznik rakoviny, vyvolanú v mnohých pripadoch dodávanými hormónmi,” napísala čitateľka v diskusii pod článkom o stavoch úzkosti pred a počas menopauzy.

Hormonálna substitučná liečba - áno či nie?

Nedôvera sa spája s obdobím v 90. rokoch minulého storočia, keď sa substitučná hormonálna terapia brala ako riešenie na všetky problémy spojené s menopauzou a nasadzovala sa aj tým ženám, ktoré nemali ťažký priebeh menopauzy, čo sa odhaduje na 70 percent žien.  

“Aj v odborných kruhoch stále pretrváva pachuť z nešťastne komunikovaných výsledkov zatiaľ najväčšej štúdie na ženách (Women’s Health Initiative) z roku 2002, ktorá vyvolala rozruch a kontroverziu okolo menopauzálnej hormonálnej terapie. Dnes už vieme, že riziká nie sú také ako boli komunikované, že veľmi záleží na čase nasadenia,” hovorí pre Ženy v meste Leila Zajac, zakladateľka portálu Všetko o menopauze.

Tomáš Fait, predseda Českej menopauzálnej a andropauzálnej spoločnosti, ktorý pôsobí na Gynekologicko-pôrodníckej klinike 2. Lekárske fakulty Univerzity Karlovej a vo Fakultnej nemocnici Motol pripomína, že v tom čase lekári predpisovali hormóny ženám aj v veku 75 rokov a ony potom mali infarktov viac, než keby ich neužívali vôbec.

 

Čo je hormonálna substitučná liečba pri menopauze

Hormonálna liečba v klimaktériu sa nazýva hormonálna substitučná (podporná) terapia (skratka je HRT alebo HST). Znižujúce sa koncentrácie hormónov v priebehu klimaktéria môžu spôsobiť vyššie spomínané ťažkosti. Na ich zmiernenie sa zvyknú podávať hormóny estrogény alebo estrogény spolu s progestínmi u žien, ktorým nebola vyoperovaná maternica. Ako všetky lieky, tak aj hormonálna terapia má okrem prospešnosti aj svoje riziká.

 (Zdroj - ŠUKL)

 

“Zároveň sa vo väčšej miere ukázalo to, čo sa vedelo už predtým - že pri dlhom užívaní estrogénov sa skutočne zrýchľuje rast karcinómu prsníka. Nie je to tak, že by ho hormóny spôsobili alebo vyvolali, ale pokiaľ žena nejaký malý nález mala, o ktorom netušila, po hormónoch sa rozbehol. Preto sa začalo skúmať, ako je možné, že zatiaľ čo podľa štúdií malo infarktov ubúdať, v praxi to bolo inak. Zistilo sa, že zásadne záleží na tom, kedy tie hormóny začnete užívať,” hovorí Tomáš Fait pre portál vitalia.cz.

Menopauza: Rizká hormonálnej liečby

Rizika je podľa Leily Zajac potrebné vidieť v perspektíve. “Infografika od Britskej menopauzálnej spoločnosti ukazuje absolútne riziko vzniku rakoviny prsníka u žien medzi 50-59 rokov, v rozmedzí 5 rokov. Napr. 2 drinky alkoholu denne alebo obezita – predstavujú vyššie riziká ako hormonálna terapia. Tiež vidíme, že 2 a pol hodiny aeróbneho cvičenia za týždeň toto riziko znižuje,” uvádza.

Pri liečbe je potrebné sa sústrediť na ženy s komplikovanejším priebehom menopauzy, ktorých je asi 30 percent. Podľa Leily Zajac je hormonálna terapia zatiaľ najúčinnejšou terapiou na zmierňovanie menopauzálnych príznakov.

“Rovnako ako iné lieky, aj hormonálne terapia má svoje kontraindikácie, nie je vhodná pre každú ženu. Je však tak démonizovaná, že aj tým ženám, pre ktoré by bola vhodná, býva odopretá,” hovorí.

Príznaky menopauzy a ich liečba

Hormonálna liečba pomáha, ak sa nasadzuje pri návaloch tepla či potení, pri mierne depresívnych stavoch počas perimenopauzy (po menopauze už nemá tento efekt), pri úzkostiach, či pri bolestiach svalov a kĺbov (cca 50% zlepšenie).

“Rieši tiež genito-urinárny syndróm menopauzy a prevenciu osteoporózy (ak je zvýšené riziko), libido, pálenie v ústach, znižuje riziko pre metabolický syndróm,” upresňuje Leila Zajac.

Odborníci a odborníčky zdôrazňujú, že je dôležité, kedy sa hormonálna terapia nasadí. “Žena by ju mala dostať do desiatich rokov od momentu, keď sa jej problémy rozbehnú. Problém bol napríklad v tom, že sme nasadzovali rovnaké lieky 60-ničkam aj 80-ničkam, a to bolo zle. Ale ak sa hormóny nasadia medzi 50-tkou a 60-tkou, má to zmysel a funguje to dobre,” dodáva Tomáš Fait.

Mnohí odborníci a odborníčky sa zhodujú, že hormonálna liečba dosahuje účinnosť viac ako 90 percent a nástup účinku je rýchly – väčšinou v horizonte dní, maximálne týždňov. Včasná liečba tiež pomáha predchádzať osteoporóze a ateroskleróze.

Čo hovorí ŠÚKL: Hormonálna liečba v klimaktériu sa nazýva hormonálna substitučná (podporná) terapia (skratka je HRT alebo HST). Znižujúce sa koncentrácie hormónov v priebehu klimaktéria môžu spôsobiť vyššie spomínané ťažkosti. Na ich zmiernenie sa zvyknú podávať hormóny estrogény alebo estrogény spolu s progestínmi u žien, ktorým nebola vyoperovaná maternica. Ako všetky lieky, tak aj hormonálna terapia má okrem prospešnosti aj svoje riziká.