BRATISLAVA. Traja najvyšší ústavní činitelia vystupujú na verejnosti sami. Prvá dáma Martina Kisková s výnimkou minuloročnej inaugurácie svojho manžela nesprevádza, na oficiálnych akciách nevidieť ani Svetlanu Ficovu. Predseda parlamentu Peter Pellegrini ženatý nie je.

Manželky sa neukazujú na oficiálnych podujatiach doma ani v zahraničí, nepočuť ich vyjadrenia k politickým či spoločenským problémom, rozhovory médiám neposkytujú.

Kisková a Ficová: Žiadne rozhovory

Najmladšia prvá dáma v histórii Slovenska dostala viac ako desať žiadostí o rozhovor, od serióznych i bulvárnych médií. Odmietla ich. Jej názory sa tak k čitateľom nedostanú. Nepočuť ani o Svetlane Ficovej, ktorej manžel je premiérom druhé volebné obdobie.  

„Členovia premiérovej rodiny - teda syn a manželka, principiálne neposkytujú rozhovory,“ odpovedal na našu žiadosť o interview Erik Tomáš, riaditeľ Tlačového a informačného odboru úradu vlády. K ativitám manželky premiéra nám vyjadrenie neposlal.

 

Svetlana Ficová sprevádza manžela na voľbách v roku 2010. Foto - TASR

Prezidentský palác problém nevidí. „Ústava SR, ani žiaden zákon nepozná pojem prvá dáma. Manželka prezidenta na Slovensku preto nemá žiadne osobitné postavenie ani oficiálne povinnosti. Už pred zvolením Andreja Kisku do funkcie prezidenta, jeho manželka avizovala, že jej prioritou sú ich malé deti,  ktoré nechce žiadnym spôsobom obmedzovať. Manželka prezidenta Andreja Kisku je predsedkyňou správnej rady Dobrého Anjela,“ povedal pre Ženy v meste hovorca prezidenta Roman Krpelan.

Prvá dáma - nie zákon, ale tradície

Postavenie prvej dámy je iné v parlamentnej demokracii a iné v prezidentskom systéme. Zákonom jej povinnosti dané nie sú, platia však isté zvyklosti a tradície.

„Prvá dáma je výraz, ktorý nie je zakotvený v žiadnom zákone, vyhláške ani nariadení. Manželka prezidenta, premiéra, ministra nemá žiadne povinnosti ani práva, nikto ju neplatí. Predsa je tu však istá úloha, ktorá je daná len zvyklosťami, tradíciami, úzom. U manželky prezidenta sa predpokladá, že sa zúčastňuje najvyšších protokolárnych akcií svojho manžela, ako sú štátne návštevy v zahraničí a prijímanie štátnych návštev doma, pretože by potom prvá dáma, ktorá príde na návštevu, nemala partnerku,“ hovorí pre Ženy v meste český expert na spoločenskú etiketu a bývalý dlhoročný hovorca prezidenta Václava Havla Ladislav Špaček.

Václav Havel, Dagmar Havlová a princ Charles v Prahe.     Foto - vize.cz

Slovenská prvá dáma Martina Kisková už pred vstupom jej manžela do prezidentského paláca upozorňovala, že sa bude venovať deťom, ktoré sú najmladšími deťmi v prezidentskom paláci.

Podobný problém riešili pri nástupe do úradu najmladší prezidentský pár Barack a Michelle Obamovi s ich dvoma dcérami. Malie mala 8 rokov a Sasha 11, keď sa presťahovali do Bieleho domu. Michelle Obamovú je už druhé volebné obdobie vidieť pri kampaniach za zdravé stravovanie v školách, tancuje, aby inšpirovala detí viac sa hýbať. V prieskumoch verejnej mienky je populárnejšia ako jej manžel, prezident.

 

Michelle Obamová tancuje.    Foto - wikipedia.org

Bývalá premiérka a prvá žena vo funkcii predsedu slovenskej vlády Iveta Radičová hovorí, že aktivity manželiek záležia od tradícii, typu politického systému a dohody oboch partnerov. Spomína aktívne prvé dámy Hillary Clintonovú alebo Raisu Gorbačovovú v silných prezidentských systémoch dvoch veľmocí. 

Aktívne slovenské a české prvé dámy

Manželky doterajších slovenských prezidentov vždy pri oficiálnych príležitostiach sprevádzali. Emília Kováčová okrem toho pozývala významné ženy do prezidentského paláca, mala Nadáciu Emílie Kováčovej a ako bývalá čestná prezidentka dostala od Slovenského červeného kríža dostala najvyššie vyznamenanie.

Irena Schusterová založila nadáciu so svojím menom na pomoc deťom s vrodenými srdcovými chybami. Silvia Gašparovičová viedla nadáciu na podporu vzdelávania a zdravia mládeže, dospelých i menšín.

Ivan Gašparovič s manželkou Silviou a Václav Klaus s manželkou Líviou.   Foto - wikipedia.org 

Aj Česko malo aktívne prvé dámy. „Oľga Havlová sa okamžite zapojila do verejnej činnosti, založila výbor dobrej vôle a aktívne vystupovala na verejnosti, podobne (ešte viac) Lívia Klausová, ktorá je dnes dokonca veľvyslankyňou Česka na Slovensku,“ hovorí Špaček.

„Ivana Zemanová zvolila cestu minimálnej angažovanosti, len to, čo je nevyhnutné. Nenavštevuje koncerty a filmové festivaly (ako Dagmar Havlová), nepestuje charitu, zúčastňuje sa len na štátnych návštevách, ako naposledy v Jordánsku a niektorých významných vnútroštátnych ciest,“ dodáva Špaček

Nie ako manželky prezidentov, ale samé za seba

V susednom Rakúsku je manželka prezidenta Fischera už v dôchodkovom veku a na verejnosti či v médiách nevystupuje. Naopak Martina Ludwigová-Faymannová ako manželka spolkového kancelára je bývalá novinárka, ktorá sama vstúpila do politiky v roku 1996. Vo viedenskom parlamente sa roky venuje téme boja proti násiliu na ženách.

Podľa rakúskeho politológa Petra Filzmaiera nie je problémom, ak na verejnosti ženy politikov nevystupujú. „Samozrejme, že ženy politikov majú možnosť sa v médiách vyjadrovať k spoločenským otázkam, napríklad k ľudským právam. V každom prípade to však robia ako manželky niekoho, čo je problematické z pohľadu rovnoprávnosti.,“ hovorí politológ pre náš web.  

„Spoločenským problémom teda ostáva nie to, či manželky politikov málo vystupujú na verejnosti, ale to, prečo je tak málo žien v politike a ešte menej ich je vo vysokých politických funkciách. To by sa malo zmeniť,“ dodáva Filzmaier.

Michelle Obamová a bývalá francúzska prvá dáma Carla Bruni.      Foto - wikipedia.org