Čo myslíte, prečo mal Tyrannosaurus rex také krátke ruky? Padli by sme mu do oka a zachutili by sme mu? Viete ako skutočne dinosaury vyzerali? Aj odpovede na tieto otázky nájdete v našom podcaste. Poradíme vám s výberom filmu či knihy s touto tematikou a autori knihy odpovedia aj na zvedavé detské otázky. Nech sa páči, podcast si môžete vypočuť tu:
Alebo vo svojom obľúbenom prehliadači:
Kniha o dinosauroch pre deti
Prvá populárno-náučná kniha o dinosaruroch od slovenských autorov ponúka okrem najnovších objavov z dinosaurej ríše aj množstvo originálnych ilustrácií a dinokvíz. Kniha je prioritne určená deťom, ale zaujme aj dospelých.
Postarali sa o ňu Dušan Valent a Zuzana Šmatláková. Autori sú zohratí, lebo sa podľa Dušana poznajú „od štvrtohôr”. Ale možno je skôr uveriteľnejšie, že sa stretli na literárnych súťažiach spojených s diskusiami o tvorbe.
„Od troch rokov som bol absolútnym nadšencom dinosaurov. Keď som bol na strednej, uvažoval som, čo ďalej, lebo ja som vždy rád aj písal o prírodovedných témach. Na poslednú chvíľu som sa rozhodol pre geológiu a paleontológiu. Vďaka týmto odborom mám oveľa hlbší pohľad na to, ako veda funguje a ako pristupovať k vedeckým poznatkom. Štúdium bolo pre mňa mostíkom k tomu, čo robím teraz.“
Dušan nemal v pláne stať sa vedeckým výskumníkom, chcel písať o vede, popularizovať ju a dnes sa venuje práve tomu, aby ľudia neverili nezmyslom, ale aby verili faktom. Vedie československý magazín o najstarších dejinách a mytológii Ľudia, mýty & dejiny.
Dušan Valent. Foto - archív D.V.
Aj vy sa občas pýtate prečo ľudia ľahšie uveria hoaxom a dezinformáciám? Dušan Valent na to odpovedá: „Dôvodov je veľa. V prvom rade, hoaxy a dezinformácie majú mnoho spoločného s bulvárnym obsahom v tom zmysle, že prinášajú nečakané, šokujúce alebo prekvapivé informácie, takže sa často virálne šíria, a to spravidla mnohonásobne masívnejšie, že seriózne články alebo články, ktoré dezinformácie vyvracajú. Taktiež typicky „útočia“ na naše emócie: vyvolávajú hnev, odpor, zhnusenie alebo strach, lenže presne takáto emotívna reakcia tlmí kritické myslenie. No a v neposlednom rade veľmi často “brnknú na strunu našim predsudkom.“
A stereotypné predstavy máme aj o dinosauroch. „Pobavilo ma napríklad tvrdenie rozšírené v niektorých náboženských fundamentalistických kruhoch, podľa ktorého dinosaurie skameneliny umiestnil do zeme samotný Satan, aby ľudí odklonil od „pravej viery“, dopĺňa Dušan Valent.
Zuzana Šmatláková o dinosauroch z detstva
Aj Zuzana Šmatláková mala v detstve svoju dinosauriu fázu. „Ja som veľa čítala populárno-náučné veci. Viac než beletriu. Mala som veľa encyklopédií. Namiesto rozprávok som vyrastala na dokumentoch v televízii. Srdcovkou bola zoológia. Aj ako ilustrátorka veľmi rada robím zvieracie ilustrácie.“
Ešte predtým ako sa pustila do dinosaurov, svoju ilustrátorskú zručnosť si vyskúšala na operencoch a povedala si: „Keď viem ilustrovať vtáky, budem vedieť aj dinosaury, keď viem pierka, pôjdu mi aj šupiny,” konštatuje Zuzana a vysvetľuje, že práca na tejto knihe bola spolupráca v pravom slova zmysle.
„Dušan mi dal možnosť vybrať si, ktoré dinosaury chcem kresliť. A to bolo výborné. No a čo sa týka predlohy, skôr som dostala inštrukcie v zmysle – tak takto určite nie! Vedela som, že popkultúrne spracovania skresľujú vzhľad dinosaurov aj ich proporcie.“
Vďaka tomu malým čitateľom ponúkajú knihu, ktorá spája zaujímavé informácie s pútavými digitálnymi ilustráciami, cez ktoré sa veľa dozviete. Napr. aký význam má farba alebo tvar pierok. Debatujeme o tom aj v našom podcaste. Rozprávame sa v ňom aj o tom, ako nám slávne seriály, filmy či hračky skreslili realitu a pohľad na niektoré dinosaury.
Zuzana Šmatláková s deťmi. Foto - Štefánia Kažimírová
„Myslím si, že knihy netreba vyberať len okom. Estetika môže ísť nad fakty. Niekedy knižka vyzerá krásne, ale môže sa odkláňať od pravdy. Ak by som mohla dať malý tip – nesúďte knihu podľa obalu, ale otvorte ju a prečítať si, kto na nej pracoval a ako. Aj v našej knihe sa píše, že sme ju zostavili podľa najnovších výskumov, že Dušan je paleontológ a v téme sa vyzná. Spoločne sme vytvárali podobu dinosaurov, ktorá sa približuje realite.“
Zuzanu Šmatlákovú vám v našom podcaste predstavujeme ako ilustrátorku. Na konte však má aj viacero spisovateľských ocenení a napríklad jej novela Nič sa nestalo sa dostala do desiatky Anasoft litera a je z nej aj divadelné predstavenie.
„Momentálne dokončujem jeden projekt a mám rozpracovanú detskú knižku, rozprávku, ktorú aj sama ilustrujem. Autorsky skôr inklinujem k dospeláckej literatúre, pretože sa rada vŕtam v témach ako morálka, etika, vina a pod. A moju druhú stránku, tú hravú, potom zasa zamestnáva vymýšľanie rozprávok a veršíkov – a kreslenie. Pristupujem k tomu podľa nálady – a podľa toho, koľko mám času.“