Katarína Vargová vyštudovala scenáristiku a dramaturgiu na VŠMU v Bratislave. Debutovala pred desiatimi rokmi zbierkou poviedok Šura a dlhé roky viedla projekt pre mladých začínajúcich autorov a autorky Medziriadky.
Vo Veľkých Levároch si cez projekt Teach for Slovakia vyskúšala prácu učiteľky. V súčasnosti pracuje na viacerých televíznych projektoch, ako scenáristka, dramaturgička a kreatívna producentka. Píše odmalička a intenzívne premýšľa nad tým, ako by zrealizovala projekt podporujúci písanie aj pre staršiu generáciu.
Katarína Vargová a jej Severné more
V rozhovore si vypočujete, kde Katka Vargová čerpala inšpiráciu na príbeh, do akej miery je skutočný a prečo je podľa nej dôležité hovoriť o zdravých a toxických vzťahoch. Celý rozhovor si môžetu prečítať tu:
Alebo vo svojom obľúbenom prehliadači:
PodBean: https://bit.ly/2W2UsJG
Spotify: https://spoti.fi/2IxSFoa
iTunes: https://apple.co/39HzT9B
Na pulty kníhkupectiev práve prichádza nová kniha Kataríny Vargovej Severné more. Poetický príbeh o mladej žene, ktorá cez toxický partnerský vzťah hľadá samu seba ďaleko od domova.
Anna odchádza do Veľkej Británie prakticky zo dňa na deň. Zamestná sa ako čašníčka a nasťahuje sa k mlčanlivému rybárovi Sketchovi. Ich spolužitie je prinajmenšom zvláštne, ale veľa o nich vypovedá. O to viac, keď sa im o zábavu postará náhla návšteva, excentrická fotografka Sabrina. Po prvom prečítaní anotácie knihy si poviete: to je príbeh pre mladých, mňa sa už ich starosti netýkajú. Opak je pravdou.
„Téma v mojej knihe je univerzálna, nie je to príznačné len pre moju generáciu alebo dvadsiatnikov. Toto sa dialo vždy, len sa o tom nehovorilo. Nájde sa v nej aj päťdesiatnička či staršia žena,“ hovorí autorka knihy Katarína Vargová.
Foto - Kristína Vlčková
Toxické vzťahy bez ohľadu na vek
Násilie v partnerstve to nie sú len facky a modriny. Má mnoho podôb. Postupne ich odkrýva aj kniha Severné more. Kniha však nie je len o toxických vzťahoch, je aj o osamelosti, ktorá je často ich následkom. Otvára aj tému nefungujúcich rodinných vzťahov, v ktorých hľadáme pochopenie a prijatie, ale poznáme sa vôbec navzájom? Vieme, čo prežívajú naše deti, či rodičia?
„Fungovanie vo vzťahu, v ktorom sa navonok nič také hrozné nedeje a je tam dokonca aj určitá forma lásky, je doslova zhubné. Pre mňa je dôležité hovoriť o takýchto vzťahoch. Verím, že možno nejakí čitatelia a čitateľky sa v tom nájdu a pomôže im to. A pre mňa je dôležité, že aj keď sa hlavnej hrdinke dejú veci, aké sa dejú, v závere knihy nachádza silu to zmeniť,“ hovorí Katarína Vargová.
„Nedávno som stretla v práci jednu ženu, ktoré povedalo o nás tridsiatničkách, že sme generácia dobrých dievčat. Také, ktoré chceli všetkým vždy vyhovieť, nikoho neuraziť, so všetkými vychádzať a byť kamarátkami. Presne taká je aj hlavná hrdinka môjho románu Anna. Tá mladá žena mi však povedala, že už ju to nebaví. Chce ísť svojou cestou a chce hovoriť, čo si myslí. No a ja si myslím, že súčasná mladá generácia dievčat, je už iná. Sú to mladé ženy, ktoré vyrastajú s vlastným názorom a neboja sa ho povedať,“ konštatuje spisovateľka Katarína Vargová.
Foto - Kristína Vlčková
Generácie žien si hovoria dosť!
Našli ste sa v predchádzajúcich riadkoch? Nehovoríme si to aj my ženy 40 či 50 +, že sme „generácia dobrých dievčat“? Čím to je, že si to generačne posúvame?
„Z časti je to určite aj dobou. Ja už som síce porevolučné dieťa, ale ten nános z minulosti bol ešte všade, od školstva po celú spoločnosť. Všetci sme boli nastavení na to, že sa musíme správať tak, ako je to dané. Dnešní mladí ľudia už žijú v inej dobe. V ťažkej dobe, ale v časoch, kedy je individualita cenená,“ uzatvára Katka.
A ako z tohto kolotoča vystúpiť?
„Podľa mňa je veľmi ťažké vytýčiť si hranice a povedať nie. Ja sa to stále učím. Myslím si, že v osobnom živote to mám zvládnuté, ale stále ťažké je to pre mňa v práci, alebo, keď čelím priebojnejšiemu a hlasnejšiemu človeku ako ja. Je pre mňa ťažké oponovať mu. Treba si každý deň neustále pripomínať, že to čo ja cítim a vidím, má hodnotu a môžem to povedať nahlas. Netreba kričať alebo byť nepríjemný, ale povedať to tak, aby ostatní počuli,“ hovorí autorka knihy Severné more.
Kniha Kataríny Vargovej je v podstate o dievčati, ktoré si povedalo – stačilo! Muselo však do toho dozrieť. „Táto kniha je o hľadaní samej seba, a o tom, že keď to už v sebe nájdem, ako to mám povedať svetu tak, aby to bolo ok. Je to kniha o malých veciach, mikro momentoch a vzťahoch v našom živote, ktoré nás formujú,“ uzatvára Katarína.
Viac si môžete vypočuť v našom podcaste.