Katarína Mikolášová pracovala v projektovej firme, kde sa venovala ekonomike a manažmentu, podnikala v cestovnom ruchu. Popritom si našla čas aj na písanie. V literárnom svete bola doteraz známa skôr ako poetka alebo ako autorka kníh pre deti.

Katarína Mikolášová a jej Hus vo veľkomeste 

S prozaickou prvotinou pre dospelých prichádza až v zrelom veku. “V súčasnom období už mám viac času na veci, ktoré ma bavia. Takže, keď mám chuť písať, tak píšem. A keď to nejde, keď nemám dobrý nápad, nenútim sa do toho a venujem sa niečomu inému,” dodáva s úsmevom Katarína Mikolášová, autorka knihy poviedok Hus vo veľkomeste. 

Tu je niekoľko postrehov priamo od autorky, prečo sa oplatí prečítať si knihu Hus vo veľkomeste:

Písanie v zrelom veku

Katarína Mikolášová celý život pracovala s číslami a potom ako postupne ubúdali povinnosti s deťmi, vrátila sa k záľube z mladosti - písaniu. Napísala desiatky básní a začala navštevovať Žilinský literárny klub.

„Tam som stretla ľudí, ktorí sa tiež venovali literatúre a poézii a neboli to len mladí ľudia. Bola som vtedy čerstvá štyridsiatnička a pripadala som si stará na to, aby som s niečím začínala. Opak bol pravdou. V klube som našla ľudí starších odo mňa, jednej členke práve vychádzala kniha a vtedy som si povedala, že aj ja by som raz chcela vydať zbierku básní.“ Tvorivá atmosféra a diskusie o literatúre boli pre Katarínu povzbudením k tomu, aby písala ďalej.  

Bolo v jej živote obdobie, kedy išli čísla do úzadia a cítila sa byť viac spisovateľkou? „Písanie som vždy považovala sa voľnočasovú aktivitu, bol to pre mňa relax, nikdy nie povinnosť. S vydanými knihami však nenápadne pribúdali aj povinnosti. Začala som dostávať pozvania na besedy s deťmi či večery poézie, ako aj pozvania do porôt rôznych literárnych súťaží. V niektorých obdobiach bolo takýchto udalostí často viacero po sebe a vtedy som sa asi viac cítila spisovateľkou,“ dodáva Katarína Mikolášová s tým, že jej radosť robili aj prezentácie kníh, na ktorých mala možnosť spolupracovať aj s takými osobnosťami, ako bola Soňa Valentová či Marína Kráľovičová.

„Vždy som mala pocit, že ak človek napíše jednu alebo aj niekoľko kníh, ešte stále to nemusí byť spisovateľ. Spisovateľ by sa možno mal vedieť písaním uživiť. Alebo by jeho dielo malo mať mimoriadny úspech u čitateľov či zaujať odbornú literárnu verejnosť.  Alebo by mali byť jeho diela preložené do cudzích jazykov, jednoducho – mal by v literárnom svete vytvárať výraznú stopu,“  dopĺňa autorka knihy Hus vo veľkomeste. Sama sa radšej nazýva autorkou, aj keď ju všade predstavujú ako spisovateľku. 

Prvé prozaické dielo

Katarína Mikolášová hovorí, že ju baví najmä obdobie, keď sa kniha tak povediac rodí. Zažila to už štrnásťkrát, ale vždy, keď drží v ruke svoju knihu, je to úžasný pocit. Tento raz to však bola nová skúsenosť. S vydávaním prózy pre dospelých nemala žiadne skúsenosti. Nevedela ako môže rukopis osloviť vydavateľstvo.

„Rozhodla som sa napísať poviedky so spoločnou témou - problematickými vzťahmi medzi matkami a dcérami. Najskôr som sa pokúsila získať štipendium, kam som poslala žiadosť spolu s ukážkou rukopisu. To sa podarilo, a tak som začala na poviedkach intenzívne pracovať. Bol to pre mňa signál, že moja próza zrejme má nejaký umelecký potenciál,“ vysvetľuje Katarína ako napísala Hus vo veľkomeste a dodáva, že jej prvým čitateľom je vždy manžel.

„Keď som dostala správu z vydavateľstva (Albatros Media), že o rukopis majú záujem, pociťovala som hlavne spokojnosť, že moja próza niekoho zaujala. Bol to pocit z dobre vykonanej práce." 

Hus vo veľkomeste o matkách s dcérach

„Hus vo veľkomeste je zbierka poviedok, v ktorých som zobrazila vzťahy medzi matkami a dcérami, ktoré nie sú ideálne, niekedy priam až toxické. Hrdinkami poviedok sú rozličné ženy v rozličnom veku a životnom období."

Matka, ak je to nezrelá osobnosť, alebo ak to pramení z jej detstva, nevie dať dcére bezpodmienečnú lásku a prijatie. Často vidí v dcére pokračovanie seba samej a splnenie svojich nenaplnených ambícií. Matka môže prežívať traumu zo svojho starnutia a krásy dospievajúcej dcéry. Neraz si matka dcéru silne k sebe pripúta a tá sa ani v dospelosti nemôže zo vzťahu oslobodiť.

 

Knihu si môžete zakúpiť online na tomto linku:

Podobné problematické vzťahy sú témou deviatich poviedok, ktoré sú v knihe zoradené chronologicky podľa veku hlavných postáv. Kniha začína príbehom malého dievčaťa, ktoré zažíva rozvod rodičov a postupne sa dostávame k zrelým ženám a staršej generácii žien. Hus vo veľkomeste je názov jednej z poviedok.

Vzťah matka a dcéra je večná téma. Dokáže to byť vzťah krásny, ale aj bolestivý. Láska sa ľahko zmení na nenávisť. Vzťah môže byť manipulatívny, toxický, môže ničiť rodiny i manželstvá. Rovnako však vzťah matky a dcéry môže byť o nekonečnej láske, ktorá nepozná vzdialenosti a hranice.

Pri čítaní knihy Katky Mikolášovej máte pocit, že všetky spomínané situácie ste už niekde zažili, videli. Hoci sú všetky príbehy fiktívne, každý z nich je postavený na skutočnom základe a doplnený autorkinou fantáziou. Katarína Mikolášová počúva a sleduje ľudí a vzťahy okolo seba a tentoraz ich dala na papier.  

„Stretla som sa so ženami, ktoré mali veľký problém s tým, že dostatočne nemilujú svoju matku a vyčítali si to. Touto knihou by som chcela ukázať, že problém nemusí byť v dcére. A naopak - matka si možno často ani neuvedomuje ako svojmu dieťaťu ubližuje,“ uzatvára Katarína Mikolášová.