Hokkaido nátierka
Čas prípravy: 5 minút
Čas pečenia: 30 minút
Počet porcií: 1
Tekvica Hokkaido je menší druh jesennej zeleniny a pochádza z Japonska. V poslednej dobe sa dostala do mnohých receptov, práve pre svoju jemnú štruktúru a typickú sladkastú chuť, ktorá pripomína oriešky. V porovnaní s inými druhmi tekvice má výhodu v tom, že jej šupka je jedlá a nemusí sa lúpať. Po uvarení ideálne zmäkne, takže sa skvele natiera na chlieb či iné pečivo.
Ingrediencie na hokkaido nátierku
- 120-130 g tekvicové pyré (1/2 malej Hokkaido tekvice)
- 1 PL krémový syr (30-40 g)
- 1-2 strúčiky cesnaku
- Soľ
- Mleté čierne korenie
- Muškátový oriešok
- Sušený zázvor
- Sušené chilli (voliteľné)
Postup receptu
1. Vydlabanú a neošúpanú tekvicu dáme piecť do rúry na cca 180°C 30 minút (šupkou nahor). Môžeme použiť trochu oleja, ale nie je to nutné, ak použijeme papier na pečenie. Spolu s tekvicou dáme do alobalu piecť aj 2 strúčiky cesnaku.
2. Po upečení vyberieme tekvicu a necháme ju vychladnúť. Potom vydlabeme tekvicovú dužinu zo šupky. Pridáme upečený cesnak a následne krémový syr. Najčastejšie sa používa Philadelphia, Lučiná alebo Žervé.
3. Všetko spolu vidličkou roztlačíme a dobre pomiešame. Podľa chuti ešte pridáme soľ, mleté čierne korenie, sušený zázvor, poprípade sušenú alebo čerstvú pálivú papričku. Nastrúhame aj kúsok muškátového orieška a znova poriadne premiešame. Potom môžeme podávať.
Tip na záver: Aj napriek tomu, že pečenie v rúre dodá viac chuti, tekvicu Hokkaido je možné pripraviť aj vo vriacej osolenej vode. Odporúčame ju variť do mäkka približne 15-20 minút.
Hotovo! Prajeme vám dobrú chuť k vašej Hokkaido nátierke!
Ďalšie zaujímavosti o japonskej tekvici
1. Hokkaido tekvica je známa aj pre svoju dlhú trvanlivosť. Oproti inej zelenine vydrží uskladnená v chladnom, suchom prostredí aj niekoľko mesiacov, preto je ideálnou ingredienciou do jesenných aj zimných jedál.
2. Tekvica Hokkaido obsahuje len 37 kalórií na 100 gramov. Ako sme už spomínali vyššie, jej veľkou výhodou je bohaté množstvo vitamínov, konkrétne A a C, rovnako ako aj množstvo vlákniny a draslíka.
3. Aj keď my Hokkaido tekvicu poznáme ako oranžovú, v určitých farmárskych regiónoch v USA alebo na špeciálnych lokálnych trhoch v Nemecku nájdete aj modré Hokkaido tekvice, známe ako "Blue Kuri". Častokrát sa ľudia stretávajú aj so zelenou Hokkaido tekvicou ("Kabocha squash"), napríklad v ázijských krajinách ako Južná Kórea alebo Taiwan, ale aj v Austrálií či Novom Zélande.