„Je to dramatický príbeh, ktorý zachytáva najpoburujúcejšie zverstvá minulého storočia,“ napísali o knihe Frida v nórskom denníku Dagbladet. Rešpektovaná režisérka Nina F. Grünfeld v tomto románe hľadá odpovede na otázku, kto bola jej neznáma stará mama a postupne odkrýva životný príbeh Slovenky poznačený nacistickou krutosťou.
Židovka, prostitútka, podozrivá zo špionáže – a tehotná
Kniha Frida práve vychádza v slovenskom preklade Zuzany Švedovej vo vydavateľstve Lindeni. Frida Grünfeld sa v policajných záznamoch prvýkrát objavila na jar v roku 1931. Bola Židovka, prostitútka, podozrivá zo špionáže – a tehotná. Narodila sa v roku 1908 v Rakúsko-Uhorsku v obci Leles a väčšinu svojho života prežila na území dnešného Slovenska.
Už v mladosti sa prejavila jej neskrotná povaha a neochota podriaďovať sa autoritám. Dostala sa na zlé chodníčky a pretĺkala sa životom, ako sa dalo. Kam sa ďalej uberal Fridin život? Svojho syna Bertholda sa vzdala len týždeň po jeho narodení. Chlapec sa neskôr dostal do Nórska ako židovský vojnový utečenec a stal sa uznávaným psychiatrom. Jeho skutočný pôvod bol však zahalený rúškom tajomstva, ktoré túžil odhaliť.
Knihu Frida si môžete online kúpiť tu:
Foto - Albatros
Bertholdova dcéra Nina, Fridina vnučka, sa vydáva na cestu po stopách svojej stratenej starej mamy, aby odhalila, čo sa s ňou stalo a možno i našla stratených príbuzných. V archívoch, dokumentoch a starých záznamoch nachádza čriepky informácií. Kúsok po kúsku skladá životný príbeh ženy, ktorá zdieľala osud mnohých Židov počas druhej svetovej vojny.
Frida Grünfeld a jej príbeh
„Bola vždy v centre pozornosti polície, prenasledovaná v meste za mestom, pätnásť rokov prostitútka. Bola zabitá a zmizla. Teraz je Frida Grünfeld oživená pre budúce generácie v knihe, ktorá rozpráva o histórii Európy mimoriadnym spôsobom. Opisuje nástup nacizmu a holokaustu zdola i zvnútra, rozpráva tak priamočiaro, že čitateľ stráca dych. Nina Grünfeld objavila sociálny príbeh, aké máme možnosť čítať len zriedka,“ uviedli v denníku VG.
Príbeh Fridy je šokujúcim rozprávaním o strate, vojne, ale aj pocite niekam patriť a hľadaní vlastných koreňov. Autorka, ktorá má na svojom konte viacero ocenení za dokumentárnu filmovú tvorbu, postupne odhaľovala kruté veci a váhala, či je vlastne dobré takúto drsnú históriu svojej rodiny zverejniť.
„Keď sa hľadanie blížilo ku koncu, objavila som niečo také neuveriteľné, až ma to presvedčilo, že mám Fridino požehnanie porozprávať svetu všetko, čo viem,“ píše Nina F. Grünfeld, podľa ktorej je vydanie knihy o vojne jej starej mamy akýmsi oslobodením. Fridy aj celej rodiny.
Nina F. Grünfeld je filmová režisérka a na univerzite prednáša réžiu dokumentárnych filmov. Natočila dokumenty ovplyvnené zážitkami a históriou svojej rodiny Ukjent opphav (Neznámy pôvod), Den døende doktoren (Umierajúci doktor) a Ninas barn (Ninine deti). V roku 2015 napísala s Espenom Holmom knihu Ninas barn (Ninine deti) o židovskom sirotinci v Osle počas druhej svetovej vojny.
Frida: Vojna mojej slovenskej starej mamy je jej druhou knihou. „Frida je bolestivá, nervydrásajúca a dobre vystavaná kniha,“ zhodnotili v denníku Aftenposten.