Alexej Navaľnyj nemienil zomrieť. Nemienil zostať mimo Ruska. A čo Kremeľ trápilo ešte viac, ani za nič nemienil držať jazyk za zubami. Týmito slovami začína kniha Disident s podtitulom Alexej Navaľnyj: Profil politického väzňa.
Pod značkou Lindeni vydavateľského domu Albatros Media Slovakia vychádza 7. februára 2025, rok po Navaľného smrti v ruskej trestaneckej kolónii.
Komplexný životopis od editora pre Rusko
Pútavý a komplexný životopis napísal americký novinár David M. Herszenhorn, ktorý nedávno nastúpil do denníka Washington Post, kde pôsobí ako editor pre Rusko, Ukrajinu a Východnú Európu.
Tento bývalý hlavný bruselský korešpondent Politica predtým viac ako dvadsať rokov písal pre denník New York Times ako reportér, washingtonský korešpondent a zahraničný korešpondent so sídlom v Moskve.
„David Herszenhorn prináša plastický portrét muža, ktorý zanechal na Rusku takú hlbokú stopu, že sa stal trvalou súčasťou moderných ruských dejín,“ povedal o knihe komentátor a prekladateľ Peter Tkačenko.
Podľa neho „autor vykresľuje životný príbeh, ktorý pôsobí ako dramatizácia politicko-špionážneho trileru: od detských rokov na ukrajinskom vidieku cez hľadanie svojho priestoru v divokej ére postsovietskeho Ruska medzi demokratmi a nacionalistami až k nájdeniu osudového nepriateľa v osobe Vladimira Putina a neúnavnému boju o slobodu krajiny.“
Najsilnejší súper Putina
Existuje príslovie, že Rusko bez korupcie nie je Rusko. Alexej Navaľnyj tento výrok odmietal. „Máme všetko, ale napriek tomu sme mizernou krajinou. Otvorte si ruskú literatúru, môjtybože, sú tam len opisy biedy a utrpenia. Sme nesmierne nešťastná krajina a nevieme sa vymaniť z tohto začarovaného kruhu nešťastia,“ skonštatoval svojho času smutne.
Disident je príbeh o tom, ako sa jeden nebojácny muž pokúsil o nemožné. Pohoršený nečestnosťou a zločinnosťou ruského politického systému, viedol neúnavné opozičné hnutie a stal sa najsilnejším súperom prezidenta Vladimira Putina.
Jeho tvrdohlavá nástojčivosť, že Rusi sa môžu vzoprieť stereotypu a vytvoriť úplne inú krajinu, z neho nakoniec urobila takú hrozbu pre moderného ruského cára, že ho Kremeľ potreboval odstrániť.