Mnohé ženy, najmä prvorodičky sa sústreďujú hlavne na pôrod a pripravujú sa naň. Keď to však celé šťastlivo prejde, stane sa, že ostávajú bezradné s bábätkom. Prečo by sa mali pripravovať aj na šestonedelie?

"Z môjho pohľadu sa to pôrodom všetko len začína. Pôrod je len brána, ktorou žena prejde a nachádza sa v úplne neznámom a novom prostredí - v materstve, s novým človiečikom, ktorého spoznáva, učí sa veľa vecí, potrebuje sa vysporiadať s množstvom zmien. Takže pre mňa ide príprava na popôrodné obdobie ruka v ruke s prípravou na pôrod. Popôrodné obdobie trvá už navždy, takže v rôznom období materstva potrebuje žena podporu."

Dá sa vôbec  na šestonedelie pripraviť?

"Dá sa na to aspoň čiastočne pripraviť. Zabezpečiť si prostredie, ľudí okolo seba tak, aby to bolo obdobie, na ktoré bude žena rada spomínať aj neskôr. Aj keď je ťažké a krásne, ale aj úsmevné.  A je pravda – ženy po pôrode často ostanú bezradné a nevedia akou cestou ísť, čo je správne a čo nie, či sú dobré matky, atď. Preto by sa mali pripraviť, aby sa takýmto situáciám vyhli a keď ich už postretnú, nezaskočia ich, lebo budú vedieť, čo treba robiť."

Čo je úlohou popôrodnej duly?

"Primárne je to starostlivosť o čerstvú mamu. Ide hlavne o podporu, dodanie istoty a sebadôvery vo vlastné schopnosti matky. Keď žena porodí, potrebuje starostlivosť fyzickú i psychickú. U nás to stále funguje tak, že sa všetci zaujímajú o dieťa a žena je na druhej koľaji. Každá popôrodná dula ponúka trošku iné služby. Ja napríklad robím pre tehotné ženy online kurz, organizujem online podporné skupiny materstva a chodím na popôrodné návštevy k ženám domov." 

Čo sa deje na popôrodnej návšteve?

"Doma u ženy na takejto “návšteve” je to individuálne podľa dohody a potrieb. Väčšinou prinášam domáce varené jedlo, rôzne snacky a od mojich partnerov aj produkty ako napr. čaje alebo vločky a sušené ovocie. Ďalej sa veľa so ženou rozprávam o čom potrebuje, o pôrode, o pobyte v pôrodnici. Pýtam sa, ako sa cíti, čo ju trápi, uvarím jej čaj, zistím ako spí, ako jedáva, zaujímam sa o ňu. Uznávam jej pocity, nechám ju vyplakať, zasmejeme sa, vytváram u nej doma príjemnú a pokojnú atmosféru. Jej rozhodnutia nehodnotím, nepodsúvam jej svoje názory. Pomáham jej hľadať jej vlastnú cestu. Poradím jej, ak potrebuje tipy v rámci starostlivosti o bábätko, dodám jej istotu, že jej ide všetko úžasne a ostatné sa postupne naučí. Rozprávam sa aj s partnerom, ak je prítomný a som tam čiastočne aj pre neho. Môže si oddýchnuť, lebo vie, že o jeho ženu je dobre postarané. Ak je potrebné, spravím menšie upratovanie, zväčša sa postarám o kuchyňu alebo spolu podľa inštrukcií ženy vytvoríme v okolí jej postele priestor, aby mala všetko po ruke."

Prečo ste si vy zvolili túto cestu a pomáhate ženám po pôrodoch. Je to na základe vlastnej skúsenosti? Bolo to niečo, čo vám chýbalo?

"Myslím si, že som do tohto štádia, v ktorom sa momentálne nachádzam, smerovala už pred šiestimi rokmi, počas môjho prvého tehotenstva. Žila som v Prahe, kde som objavila pôrodnú asistentku Ivanu Konigsmarkovú a jej kurz prípravy na pôrod. Našla som si dulu, ktorú som mala aj pri pôrode a začala som hľadať svoju cestu materstvom. Po pôrode som mala rôzne predstavy a očakávania a ostali sme prvých 10 dní s mužom len sami s dcérkou. Bola som neistá, frustrovaná, neverila som si, prešla som si prvé mesiace ľahkou formou popôrodnej depresie. Moja dula, keďže sa neorientovala na popôrodné obdobie a ani na to nemala kapacitu, lebo sprevádzala klientky počas pôrodov, mi nevedela poskytnúť to, čo som potrebovala."

Kedy nastal zlom?

 "Až neskôr som našla laktačnú poradkyňu Katy Šrubařovú, ktorá mi pomohla nielen s dojčením dcérky, ale dodala mi sebavedomie a istotu. Ale až po druhom pôrode pred dvoma rokmi, ktorý som sa rozhodla mať doma v Bratislave, sa to celé rozbehlo. Druhé šestonedelie bolo vo veľa ohľadoch iné a pokojnejšie oproti tomu prvému, ale stále mi chýbalo, že nie je „špeci“ žena , ktorej môžem zavolať, aby mi prišla dať pomocnú ruku priamo ku mne  domov.  Takže, odpoveď je áno, takáto služba mi u nás dlhodobo chýbala. Ale už je nás viac, takže je to na dobrej ceste." 

Popôrodná dula Andrea Borková.   Foto - archív A.B.

Čo presne dnes ženy v šestonedelí hlavne trápi? Na čo sa vám klientky najčastejšie sťažujú?

"Počas 90 percent popôrodných návštev riešim so ženami ich pôrodný príbeh. Nesú si rôzne nenaplnené očakávania, prípadne iné zranenia na duši z našich pôrodníc. Ďalšou témou je dojčenie. Ženy majú často čierno-biele predstavy o dojčení a snažia sa napasovať na ideálnu polohu, ideálne prisatie atď. Lenže nedostatočne vyživená žena, ktorá nemá skutočnú podporu a je v strese, nie je schopná dlhodobo úspešne dojčiť. Prichádzajú bolesti prsníkov, pocit, že stráca mlieko, hnev a frustrácia. Spolupracujem s laktačnými poradkyňami a kde moje skúsenosti nestačia, volám na pomoc ich. Ako posledné by som povedala, že dnešné ženy - a ja som pred pár rokmi nebola výnimkou, nevedia oddychovať. Majú pocit, že ležať v posteli so spiacim bábätkom, je strata času. Nevedia sa uvoľniť a načerpávať energiu, aby sa mohli po pôrode hojiť."

Návštevy počas prvých týždňov po pôrode sú sami o sebe veľkou otázkou. Mnohí príbuzní nevedia odolať. Čo radíte budúcim mamám, ale aj nadšeným babičkám?

"V rámci mojich služieb ponúkam tehotným ženám online kurz, ktorý sa venuje príprave na obdobie po pôrode a vypracovanie plánu na šestonedelie. Hlavným cieľom kurzu je, aby sa žena zamyslela a spolu s partnerom si vybudovala také zázemie, aby sa po pôrode čo najlepšie vysporiadala so zmenou, ktorú materstvo prináša. Rozoberáme mnohé témy a jednou z nich sú aj návštevy. Dodávam ženám odvahu, aby vedeli povedať ako veci chcú mať, ako si predstavujú návštevy, koho vidieť počas celého šestonedelia vôbec nechcú a naopak - kto má dvere otvorené. Týmto to ale nekončí, ženy vyzývam, aby svoje predstavy komunikovali partnerovi a rodine, prípadne tým ľuďom, ktorých sa to týka. Často sú prekvapené, že svokra súhlasí s tým, že počas prvých týždňov vôbec do bytu čerstvých rodičov nevstúpi, ale bude im variť jedlá, ktoré si dopredu dohodnú a majú radi."

Aká je ideálna návšteva v čase šestonedelia, ak vôbec taká jestvuje?

"Myslím si, že ideálna návšteva bude pre každú ženu iná. Niektoré chcú hneď po pôrode pomoc svojej mamy a iné nechcú nikoho len partnera, prípadne mňa ako popôrodnú dulu. Môj názor je taký, že čerství rodičia by nemali ostávať prvé týždne úplne sami a mali by mať zabezpečené ako výpomoc aspoň stravu, upratovanie a podporný kruh záchrany."

Pri popôrodných návštevách u klientiek nikdy neberiete do rúk dieťatko, ale všetko predvádzate na bábike. Prečo?

"Z môjho pohľadu je toto veľmi dôležitá súčasť mojej práce. Ja nechcem žene vziať jej kompetencie matky. Ja ju prídem domov podporiť, vypočuť, pochopiť, postarať sa v prvom rade o ňu, som na jej strane. Ak sa ona cíti neistá, nevie ako manipulovať s dieťaťom, tak by bolo najhoršie, čo môžem urobiť pre jej sebavedomie, že jej dieťa vezmem do rúk a ukážem jej, aká som skúsená a ako upokojím, či uspím jej dieťa.  Dieťa patrí do rúk matky, prípadne otca. Myslím si, že aj v pôrodnici by mala žena dostať prvotriednu starostlivosť a nie, že dieťatko berú do rúk sestričky, lekári a sebavedomie ženy podkopáva pomaly ešte aj upratovačka, ktorá príde skoro ráno upratať izbu. U mňa je žena a jej kondícia po pôrode na prvom mieste. Až neskôr sa zaujímam o dieťatko, partnera a celkovú situáciu v rodine."

Myslíte si, že to dnes majú ženy po pôrode náročnejšie ako mali naše staré alebo prastaré mamy?

"Áno, myslím si, že dnešné ženy to majú po pôrode ťažšie."

Prečo?

"Jednak sú často samé, len s partnerom, a strácajú sa v množstve informácií, ktoré vyskakujú z každej strany. Ženám chýba skutočná podpora od ostatných žien už v tehotenstve, nie to ešte po pôrode. Žijeme, a v tejto COVID dobe obzvlášť, zavretí vo svojich mikrobublinách, ženy sa porovnávajú , všetko googlia a riadia sa stereotypmi či veria rôznym mýtom. Naše prastaré mamy rodili doma v kruhu skúsených žien a domnievam sa, že po pôrode mali podporu či už s varením, upratovaním alebo s dodávaním istoty, že čerstvá mama sa všetko postupne naučí a je úžasná. Nejde o to, aby sa žena riadila nejakým návodom, ale aby hľadala svoj vlastný spôsob a štýl materstva, taký, ktorý vyhovuje jej, dieťaťu a partnerovi."

Sú nejaké „vychytávky“, ktoré radíte svojim klientkám? Čo sa týka povedzme výživy?

"Áno, vychytáviek je viacero, no spomeniem aspoň pár. Pri popôrodnej výžive je najdôležitejšie, aby žena jedla teplé jedlá čo najviac počas dňa. Klasika sú vývary, ktoré môže piť alebo jesť aj mimo obeda, kaše a teplé bylinkové čaje. Taktiež odporúčam, aby žena jedla to, na čo je zvyknutá z tehotenstva. Nie je potrebné, aby niečo pridala alebo vysadila v rámci jedálnička. Ak si dáva jedlá, ktoré má rada, chutia jej, ten pocit je na nezaplatenie. Dobre najedená čerstvá mama bude mať aj lepšiu náladu. Sušené ovocie - ako ďatle, slivky, marhule zas pomôžu s energiou, ale aj vitamínmi."

A čo popôrodné zranenia?

"Nedá sa to zovšeobecňovať a každá žena by mala sama uvážiť, prípadne po konzultácií s dulou, pôrodnou asistentkou alebo lekárkou zistiť, aké veľké je jej zranenie. Na opuch je dobré prikladať studené. Pri mojom popôrodnom zranení som na sebe otestovala namiesto klasického šitia tzv. „šicie“ bylinky. Je to zmes byliniek podľa receptu pôrodnej asistentky zo Španielska - Marisy Alcalá. Táto zmes sa sype na ranu alebo na vložku, niekoľkokrát denne, pár dní. U mňa to zabralo krásne a po šestonedelí na kontrole moja gynekologička ostala prekvapená, že či som vôbec rodila."

Okrem toho, že radíte ženám, ste aj vy sama dvojnásobnou mamou. Ako relaxuje žena, ktorá sa vlastne celý deň venuje otázkam okolo detí  – v súkromí aj v práci?

"Mojím najlepším relaxom je kombinácia viacerých vecí a keď sa mi to darí s pomocou manžela a detí, tak som spokojná. Dvakrát do týždňa cvičím, okrem toho každé ráno sa snažím dať si aspoň 20 minút strečing a dýchanie, čítam knihy, ktoré sú o niečom inom ako o materstve, k tomu príroda a zvieratá. Doprajem si aspoň 10 minút denne tanec a spievam si v aute, keď som sama. Každý deň trávim aspoň 15 minút sama v kúpeľni a pomáhajú aj rozhovory (i keď online formou) so ženami, inými dulami či kamarátkami. Toto všetko, keď namixujem v správnom pomere na daný týždeň, tak sa cítim ako kráľovná."