Keď vtedajší holandský princ Viliam-Alexander predstavil verejnosti svoju vyvolenú, davy neboli nadšené. Blonďavá Máxima Zorreguietová z Argentíny im nebola po chuti. No o pár rokov neskôr, už ako holandská kráľovná, v popularite predbehla aj svojho manžela – samotného kráľa. Budúci týždeň navštívi kráľovský pár Slovensko. Aký je životný príbeh tejto sympatickej ženy?
Kráľovná Máxima si získala srdcia Holanďanov
Hovoria o nej ako o šarmantnej latinoameričanke s typickým úsmevom a perfektným štýlom. Holandská kráľovná Máxima si získala nielen srdcia Holanďanov, ale aj mnohých ľudí na celom svete. Prvá holandská kráľovná „z ľudu“ to však nemala ľahké. Za všetko totiž môže jej pôvod, hoci medzi jej predkami sú portugalskí panovníci a aj vládcovia Inkov.
Holandská kráľovná Máxima. Foto - FB
Máxima Zorreguietová Cerrutiová sa narodila 17. mája 1971 v argentínskom Buenos Aires. Má mnoho súrodencov, keďže jej otec sa dva razy oženil. Máxima mala tri nevlastné sestry, sestru a dvoch bratov. Bola nadaná, preto si ako strednú školu vybrala dvojjazyčnú Northlands School v meste Olivos. Profesijne sa rozhodla pokračovať v štúdiu ekonómie. Zapísala sa na Pápežskú katolícku univerzitu v Argentíne, kde získala titul v roku 1995.
Máxima sa ešte počas školy zamestnala a ako ekonómka pôsobila v mnohých finančných inštitúciách. Napríklad pôsobila v bankovom holdingu HSBC so sídlom v New Yorku, kde sa vypracovala celkom vysoko. Bola viceprezidentkou pre predaj v Latinskej Amerike. Neskôr sa zamestnala v Deutsche Bank.
Netušila, že randí s princom
Rok 1999 jej obrátil život hore nohami. Na výlete v španielskej Seville na jednej oslave spoznala sympatického Holanďana. Predstavil sa jej ako Alexander a hneď si padli do oka. Dohodli sa, že sa zídu o dva týždne v New Yorku, kde blondínka pracovala.
Na jej veľké prekvapenie sa jej až neskôr priznal, že je holandský korunný princ. Spočiatku si myslela, že len žartuje a neverila tomu. Obaja vedeli, že chcú byť spolu. Máxima však pravdu o svojom milovanom nepovedala ani vlastným rodičom.
Kráľovná Máxima s manželom holandským kráľom Viliamom-Alexandrom. Foto - FB
Keďže zaľúbencov delil celý oceán, postupom času sa Máxima rozhodla zmeniť pôsobisko a presťahovala sa do Bruselu, ktorý bol k Amsterdamu bližšie. Rozprávkový vzťah však čakala veľká skúška hneď na začiatku, keď zaľúbená dvojica v marci 2001 ohlásila zásnuby.
Celé Holandsko bolo udivené. Korunný princ mal totiž povesť sukničkára a milovníka zábav. Jeho plány usadiť sa s cudzinkou mnohých prekvapili. No snaživá Máxima si hneď získala dobrý bod, keď v priamom prenose prehovorila plynulou holandčinou. Tú sa naučila za krátky čas.
Najväčším problémom bola minulosť otca
Omnoho väčším problémom ako jej neurodzenosť a cudzie štátne občianstvo však bolo jej rodinné politické pozadie. Jej otec Jorge Zorreguieta v minulosti pôsobil na poste argentínskeho ministra pôdohospodárstva vo vláde argentínskej junty. Bolo to počas tzv. špinavej vojny, ktorú v rokoch 1976-1981 viedla vláda diktátora Videla voči politickým oponentom. V tom čase zmizlo alebo bolo zabitých až 30-tisíc ľudí.
Na Máximu mnohí ukazovali prstom. Na obranu jej však prišla jej budúca svokra – kráľovná Beatrix, ktorá si ju veľmi obľúbila. Vyjadrovala sa o nej len v superlatívoch a nazvala ju veľmi inteligentnou a modernou ženou.
Samotný princ sa jej zastal tiež. „Zamiloval som sa do tejto Máximy: spontánnej, zaujímavej, milej. Istotne to nebude vždy jednoduché, ale dúfam, že zostane taká istá ako je teraz," citoval ho časopis Hello.
Holandský kráľovský pár s troma dcérami. Foto - FB
Či je Máxima hodná byť nevestou holandskej kráľovnej, riešil aj parlament. Dokonca sa skloňovala aj možnosť, že ak si ju princ Viliam-Alexander chce vziať za manželku, mal by sa vzdať nároku na trón. Špeciálne vyšetrovanie preverilo, ako sa Máximin otec prehrešil. Výsledok bol jasný – na žiadnom zo zverstiev sa osobne nezúčastnil, ale musel o nich vedieť, čím bol vinný.
Novinári sa budúcej princovej manželky často pýtali na otca. „Je mi to ľúto, že počas zlého režimu robil maximum pre Argentínu, no mal vždy len tie najlepšie úmysly,“ povedala Maxima v jednom z rozhovorov krátko pred svadbou.
Rodičia na svadbe chýbali
Nakoniec dvojica dostala požehnanie, no Máximu svojim spôsobom potrestali. Jej otec sa nesmel zúčastniť na jej svadbe. Bolo to pre ňu veľmi bolestivé. Na obradoch, ktoré sa konali 2.2.2002 totiž chýbala aj jej matka, ktorá neprišla zo solidarity k manželovi. Svadbou s princom však Máxima dostala dvojité občianstvo
Dvojica vychováva tri princezné. Rok po sobáši – v roku 2003 sa im narodila prvorodená dcéra Amalia, v roku 2005 prišla na svet Alexia a o dva roky neskôr najmladšia dcéra Ariana.
Ďalším dôležitým letopočtom v jej živote bol rok 2013, keď sa kráľovná Beatrix rozhodla abdikovať. Na trón vtedy zasadol jej syn a spolu s ním aj Máxima ako kráľovná manželka. Stala sa tak prvou ženou bez modrej krvi a prvou neeurópskou kráľovnou Holandska. Jej otec však opäť nemohol byť prítomný na korunovačných slávnostiach. Jedinou výnimkou boli krstiny všetkých troch vnučiek, ktoré však neboli verejnou, ale súkromnou rodinnou záležitosťou.
V Holandsku je Máxima veľmi obľúbená. Foto - Facebook
Sestra Máximy spáchala samovraždu
Na Máximu čalala v súkromí ešte jedna tvrdá rana. V roku 2018 argentínske médiá priniesli správu, že v jednom z bytov v Buenos Aires našli najmladšiu sestru kráľovnej bez známok života. Inés spáchala samovraždu. Dlhodobo totiž trpela depresiami a bojovala s psychickými problémami. „Kráľovná je v šoku a je zničená,“ reportovali holandské médiá.
Holanďania si Máximu aj napriek počiatočnej nedôvere veľmi obľúbili. Ako kráľovná sa vo svojej agende okrem iného venuje napríklad integrácii prisťahovalkýň a ich zapojeniu na trh práce. Máxima však netají, že podmienkou musí byť ovládanie holandčiny ako štátneho jazyka. Argumentuje svojim vlastným príkladom.
Podporuje homosexuálov a ženy podnikateľky
Ako jedna z mála členov kráľovských rodín sa tiež postavila na obranu homosexuálov a obhajuje ich práva. Nezapiera v sebe ani ekonómku a popularizuje finančnú gramotnosť, ktorej by sa podľa jej názoru mali učiť najmä deti a mládež. Snaží sa podporovať ženy podnikateľky, ktorých je v Holandsku málo.
V neposlednom rade ju chvália aj odborníci na módu, a to hlavne pre jej zmysel pre eleganciu. Aj v tomto chce byť príkladom a vyhľadáva najmä holandských dizajnérov.
Svojmu mužovi, ktorý celé roky zvádzal boje s médiami, celkovo zlepšila mediálny imidž. Holanďania ju zbožňujú až tak, že v popularite predbehla nielen kráľa, ale aj svoju svokru – kráľovnú Beatrix.
Aj svoje tri dcéry sa snaží vychovávať tak, aby z nich boli moderné a sebavedomé ženy. Holandská korunná princezná Catharina-Amalia, ktorú všetci volajú len Amalia, napríklad odmietla špeciálnu kráľovskú apanáž v hodnote 1,6 milióna eur ročne, ktorá by jej patrila po dosiahnutí 18 roku života. Stalo sa tak prvý raz v histórii krajiny, že by niektorý monarcha nepoberal príspevok, na ktorý má nárok.
Už teraz sa Amalia správa tak, že bude jedného dňa modernou kráľovnou.