Poctivá domáca huspenina

Poctivá domáca huspenina má autentickú chuť a kvalitu, ktorú je ťažké nájsť v obchodoch  Pri jej príprave viete najlepšie kontrolovať kvalitu a pôvod použitých surovín, ako aj množstvo a druh korenín, a urobiť si ju podľa vlastnej chuti. 

Zaujímavý je aj tradičný spôsob prípravy, ktorý zahŕňa pomalé varenie mäsa a kostí, čím sa dosiahne želatinová konzistencia a intenzívna chuť.

Huspenina je navyše bohatá na kolagén, ktorý je prospešný pre zdravie kĺbov a pokožky.  

Príprava poctivej domácej huspeniny sa prenáša z generácie na generáciu a je považovaná nielen za spôsob prípravy jedla, ale aj za spôsob uchovania kultúrnych a rodinných tradícií. Prečítajte si aj čo robiť, aby huspenina stuhla. Alebo kedy soliť huspeninu? Máme pre vás aj triky ako dosiahnuť čistú huspeninu. A kedy pridať ocot do huspeniny? A čo robiť, ak sa vám uvarí mútna huspenina. Tu je však poctivá domáca huspenina.

Ingrediencie

  • 1 stredne veľké bravčové koleno, 1 bravčová nožička alebo paprčka, 3 kusy bravčovej kože (asi 300 g), 3 stredne veľké cibule, 5 strúčikov cesnaku (podľa chuti aj viac)
  • Koreniny: 10 guličiek celého čierneho korenia, 2 guličky nového korenia, 2 bobkové listy, 2 polievkové lyžice octu (aj viac, podľa chuti), soľ - podľa potreby,

Poslať ako nákupný zoznam na e-mail
O chvíľu vám príde váš nákupný zoznam.

Postup receptu

  1. Koleno a paprčku si u mäsiara necháme rozseknúť, ľahšie sa nám tak uvoľní poctivý aspik. Mäso a kože necháme v studenej vode namočené minimálne 30 minút. Následne ich umyjeme, očistíme a vložíme do vriacej vody vo väčšom hrnci a zopár minút povaríme.


     
  2. Na hladine sa urobí pena, vyzrážajú sa bielkoviny. Vývar vylejeme, mäso a kože ešte raz poriadne umyjeme, hrniec rovnako. Všetko vrátime naspäť do hrnca a pridáme cca 4,5 l novej vody. Respektíve pridáme toľko vody, aby bolo všetko mäso ponorené. Záleží to od jeho veľkosti. Myslite však na to, že menej vody je lepšie, aby huspenina dobre zhustla. Do vody s mäsom pridáme aj čierne a nové korenie, bobkový list a v tomto momente aj soľ. Môžeme ešte priebežne soliť podľa chuti.


     
  3. Huspeninu varíme pomalým tiahnutím, vývar nesmie vrieť. Nemiešame. Varí sa dve, ale lepšie aj 3 hodiny. Priebežne z hladiny odstraňujeme penu. Po 2 hodinách pridáme očistené strúčiky cesnaku a rozpolené cibule. Asi pol hodinu pred koncom varenia pridáme aj ocot.


     
  4. Či je huspenina dostatočne uvarená zistíme malým testom. Malé množstvo vývaru si odoberieme na tanierik a na chladnom mieste by nám mala za pár minút stuhnúť. Ak netuhne, ešte ju varíme.
  5. Všetko uvarené mäso a kožu vyberieme a necháme trochu vychladnúť. Mäso oberieme od kosti a nakrájame na menšie kocky. Do misiek, tanierov, alebo aj na pekáč ho rozvrstvíme. Krásny tvar dostane huspenina vo forme na bábovku.


     
  6. Niekto nevyhodí ani kože, tak ak chcete aj tie, nakrájajte si ich tiež nadrobno. Vývar prelejeme cez hustá sitko, alebo gázu a zalejeme ním pripravené mäso.


     
  7. Ale huspenina aj bez mäsa chutí výborne. Keď mäso nemusíte, pripravte si do aspiku na tvrdo uvarené vajce.
  8. Takúto poctivú domácu huspeninu necháme na chladnom mieste vytuhnúť. Ak sa dá, skúste inde ako v chladničke, ale nikdy nie na priamom mraze, alebo v mrazničke. Krásne tuhne už z večera do rána. Ak chcete, môžete ju aj sterilizovať v zaváraninových pohároch. Stuhnutú huspeninu už skladujeme v chladničke. Mala by čerstvá vydržať do 10 dní. A dá sa aj zamraziť.


    Foto - Nela

Tip od žien v meste: Poctivú domácu huspeninu podávame s nakrájanou cibuľou pokvapkanou octom, k tomu kváskový alebo klasický domáci chlieb. Dobrú tradičnú chuť želáme. Tu je aj maďarská huspenina. A skúste aj text aké je najlepšie mäso na huspeninu. A ako dlho variť huspeninu? Skúste aj ako chutí slovenská huspenina.